Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
"Care for your clothes, like the good friends they are" Joan Crawford

Kochane ubrania zostaną z nami na dłużej i każdego dnia będą odwdzięczać się miłością, którą od nas otrzymują. ?

W relacji z naszymi ubraniami powinniśmy kierować się tymi samymi zasadami, które pomagają nam tworzyć wartościowe więzi z osobami, które kochamy.

Nasze ubrania potrzebują uwagi i troski, delikatności oraz wiele miłości.

Zanim odłożysz ubranie do szafy, starannie wygładź zagniecenia, przyjrzyj się tkaninie, sprawdź czy się nie przetarła, czy guziki i szwy są na swoim miejscu. Ubrania, niczym relacje z ukochanymi osobami, nie zawsze są idealne i czasem się psują. Pamiętaj, że zawsze możesz spróbować je naprawić. ??✂️

Składanie ubrań to wyraz miłości, troski i szacunku o posiadaną odzież. W ten sposób możesz rozmawiać ze swoją garderobą i lepiej ją poznać. Nie wkładaj do szafy niedbale zrolowanych ubrań, daj im odpocząć, podziękuj, że spędziły z tobą dzień, oferowały ci komfort, ciepło i wygodę. ?

Traktując odzież z szacunkiem, szanujesz przede wszystkim pracę osób, które uszyły twoje ubranie, ale również ziemskie zasoby, które musiały zostać wykorzystane do wyprodukowania tego, co znajduje się w twojej szafie. ?

Jeśli nauczymy się dbać o nasze ubrania prawidłowo, podziękują nam i odwdzięczą miłością. ?
2021-02-12, 13:23
facebook
W 2020 roku warszawiacy wyrzucili 47,2 tony odzieży. To o 193 proc. więcej niż rok wcześniej. Do dwóch warszawskich PSZOK-ów oraz mobilnych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (MPSZOK) trafiło również 35 ton tekstyliów (np. firany, ścierki, torby), to wzrost o 145 proc.

W czasie lockdownu uważnie przyjrzeliśmy się zawartości naszych szaf i odkryliśmy, że znajduje się w nich wiele niewykorzystywanych przez nas rzeczy. Zachęcani przez autorów publikacji i poradników, zaczęliśmy “odgruzowywać przestrzeń” wokół siebie, często w myśl hasła “niepotrzebne = wyrzuć”.
Ile z przedmiotów, których pozbywaliśmy się w ostatnim czasie trafiło do drugiego obiegu, organizacji charytatywnych, osób potrzebujących, a ile wylądowało w koszach na odpady czy kontenerach?

Co możesz zrobić z niepotrzebnymi rzeczami oraz tekstyliami, których chcesz się pozbyć?

✓Sprzedaj na jednej z popularnych platform sprzedażowych lub dodaj ogłoszenie w mediach społecznościowych.

✓Oddaj za darmo -zajdź lokalną grupę “Uwaga - śmieciarka jedzie”, poszukaj w swoim mieście sklepu społecznego, który sprzedaje używane ubrania i pomaga w ten sposób swoim podopiecznym, skontaktuj się z placówkami, które wspierają osoby w kryzysie bezdomności. Używane koce, prześcieradła czy ręczniki mogą przydać się w schronisku dla zwierząt albo lecznicy.

✓Przekaż ubrania organizacji, która zajmuje się odzieżą z drugiej ręki, a uzyskane środki przeznacza na cel charytatywny.

✓Wymień się - ubrania, których nie nosisz, mogą przydać się twojej siostrze, koleżance albo mamie.

✓Przerabiaj - czasem wystarczy ubranie zacerować, naszyć łatę, przefarbować, skrócić czy dopasować, żeby cieszyć się nim na nowo. Znoszone bawełniane koszulki możesz pociąć na mniejsze kawałki i używać jako szmatek i ścierek do sprzątania.

✓Pamiętaj, aby odzieży i tekstyliów nie wrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Jeśli są zniszczone i nie da się ich w żaden sposób wykorzystać, wyrzuć je do odpowiednich kontenerów.
2021-02-05, 19:54
facebook
Już w najbliższy poniedziałek zapraszamy na spotkanie organizowane przez Q&A Communications.
Ewelina Antonowicz, koordynatorka Fashion Revolution Poland oraz Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh zastanowią się nad tym, jak pandemia wpływa na branżę mody i postawę konsumentów.

Widzimy się 8.02. o godz. 18:00 ?
2021-02-05, 14:08
facebook
Patagonia nie chce rosnąć i skupiać się na zyskach właścicieli! Najważniejsza ma być kompatybilność ze środowiskiem naturalnym. ?

Ryan Gellert, nowy szef marki odzieżowej Patagonia, w wywiadzie udzielonym serwisowi NZZ am Sonntag (który został przetłumaczony i opublikowany na stronie 4outdoor.pl), zapowiedział, że pod jego kierownictwem wzrost marki nie będzie podstawowym celem.

„Naszym priorytetem jest ochrona środowiska"- dodaje.

Wśród pomysłów dotyczących rozwoju marki kluczowe mają być zmniejszenie produkcji nowych ubrań i skoncentrowanie na odsprzedaży produktów z drugiej ręki. Odkupowane od klientów produkty będą ponownie wprowadzane do sprzedaży po znacznie niższej cenie, Patagonia planuje też uruchomienie wypożyczalni swoich ubrań.

„Pragniemy stworzyć nową definicję sukcesu. Na przykład chcemy z niej wyeliminować wszelkie odniesienia do wzrostów w naszych wynikach sprzedaży."?

Źródło: 4outdoor.pl
2021-01-30, 10:30
facebook
Sieci handlowe Aldi i Lidl Polska zapowiadają, że wszystkie tekstylia i odzież marek własnych dostępne w ich sklepach będą produkowane z bawełny pochodzącej ze zrównoważonych upraw oraz posiadającej certyfikaty zgodne z międzynarodowymi standardami zrównoważonego rozwoju.

Jako Fashion Revolution Polska mamy nadzieję, że deklaracje niemieckich przedsiębiorstw przyczynią się nie tylko do poprawy warunków pracy i życia osób zatrudnionych w przemyśle odzieżowym, ale również wpłyną na większą przejrzystość łańcucha dostaw. Jednocześnie stosowne oznaczenia na produktach pozwolą konsumentom wybierać odzież i tekstylia, które mają mniejszy wpływ na dewastację środowiska.

Będziemy z dużą uwagą przyglądać się realizacji działań zapowiedzianych przez Aldi i Lidl Polska, mając nadzieję, że jest to początek dobrych zmian w całym obszarze produkcji obydwu firm.

Aldi zapowiada, że od 2025 roku do produkcji odzieży i tekstyliów marek własnych będzie wykorzystywana wyłącznie bawełna z recyklingu lub posiadająca certyfikat zgodny z jednym z międzynarodowych standardów zrównoważonego rozwoju. Wykluczy również stosowanie bawełny pochodzącej z Uzbekistanu i Turkmenistanu, czyli krajów, w których uprawie i zbiorom bawełny towarzyszy naruszanie praw człowieka.

Do końca 2022 roku Lidl zamierza produkować tekstylia marki własnej z bawełny pochodzącej ze zrównoważonych upraw. Służyć ma temu m.in. decyzja o przystąpieniu do inicjatywy Cotton made in Africa, która w aktywny sposób przyczynia się do poprawy warunków życia rolników oraz ich rodzin, chroniąc jednocześnie środowisko.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl i dlahandlu.pl
2021-01-25, 20:39
facebook
Jak 2020 rok zmieniał branżę mody i co ciekawego jeszcze przed nami?

Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia i trendy minionego roku, związane bezpośrednio z przemysłem odzieżowym oraz działalnością Fashion Revolution. Zastanawiamy się również nad kierunkami, w stronę których będzie zmierzać lub do których powinna dążyć moda, a także nad tym, w jaki sposób słynna “afera metkowa” wpłynęła na nas, konsumentów.

Jakie tendencje będą kluczowe dla branży odzieżowej w 2021 roku? O tym wszystkim posłuchacie w rozmowie Eweliny Antonowicz, koordynatorki i prezeski polskiego oddziału Fashion Revolution, z Ulą Wiszowatą, na kanale “Od podszewki”.

Fashion Biznes
2021-01-22, 13:37
facebook
USA zakazują importu bawełny z chińskiego regionu Sinciang!

Zakaz obejmuje surowe włókna bawełny, ubrania i tekstylia bawełniane, wyprodukowane z surowca pochodzącego z upraw w Sinciangu na zachodzie Chin, a ponadto nasiona i przetwory z pomidorów z tego regionu.

W ubiegłorocznym raporcie amerykańskiego think tanku Center for Global Policy można przeczytać: "Dowody pokazują, że w 2018 roku w zaledwie trzech regionach zamieszkiwanych przez Ujgurów [żyjąca w Chinach grupa etniczna pochodzenia tureckiego], poprzez przymusowy rządowy program szkoleń robotniczych i transferów, co najmniej 570 tys. osób zostało wykorzystanych do zbiorów bawełny."

W 2019 śledztwo dziennikarzy BBC wykazało, w jaki sposób na plantacjach bawełny zlokalizowanych właśnie w regionie Sinciang, Ujgurów zmusza się do pracy. "The Guardian" opublikował natomiast, przygotowaną przez 180 organizacji broniących praw człowieka, listę marek kupujących bawełnę z fabryk, w których przymusowo pracują Ujgurowie oraz przedstawiciele innych prześladowanych mniejszości muzułmańskich. Znalazły się na niej m.in.: Gap, C&A, Adidas, Muji, Tommy Hilfiger i Calvin Klein.

"Globalne marki muszą zadać sobie pytanie, jak się czują ze świadomością wkładu w ludobójczą politykę wobec Ujgurów" - tłumaczył Omer Kanat, dyrektor Uyghur Human Rights Project.

Chiny są największym producentem bawełny na świecie, a 84 proc. zasobów powstaje w prowincji Sinciang. Bawełna i przędza z Sinciangu trafia do szyjących dla wielkich firm odzieżowych fabryk w Bangladeszu, Kambodży czy Wietnamie.

Eksperci wskazują, że wiele globalnych marek, które odżegnują się od jakichkolwiek związków z Sinciang, może tak naprawdę nie wiedzieć, skąd dokładnie pochodzi bawełna wykorzystywana do produkcji odzieży przez ich podwykonawców.

To dlatego tak ważna jest przejrzystość łańcucha dostaw. ?
2021-01-18, 20:09
facebook
W nowy rok wchodzimy pełne zapału i pomysłów, które chcemy realizować jak najlepiej.
Jednym z najważniejszych wydarzeń, które nas czekają, będzie Fashion Revolution Week 2021! Tydzień Mody Odpowiedzialnej nie tylko upamiętnia ofiary katastrofy budowlanej kompleksu Rana Plaza z 2013 roku, ale także w pozytywny sposób wpływa na edukację konsumentów branży odzieżowej.

Czego potrzebujemy? Graficznego wsparcia naszych działań w mediach społecznościowych.

Kogo szukamy? Kreatywnej i odpowiedzialnej osoby, która chce być częścią niezwykłego projektu, szuka nowych ścieżek rozwoju i chciałaby zaangażować się w działania Fashion Revolution Polska.

Chcesz dołączyć do naszego zespołu? Wyślij nam swoje portfolio na adres poland@fashionrevolution.org
2021-01-04, 11:40
facebook
Dla wielu osób to był trudny i bardzo dziwny rok. Epidemia koronawirusa odcisnęła piętno na każdym aspekcie naszego życia: wpłynęła na światową gospodarkę choćby przez przerwanie łańcuchów dostaw w przemyśle odzieżowym, pozbawiając wielu pracowników środków do życia.

Przez ostatnie miesiące my - konsumenci - musieliśmy przystosować się do nowej rzeczywistości, zrezygnować z podróży, ograniczyć wydatki, przekonać się do nieustannego funkcjonowania w świecie wirtualnym.

W minionym roku wiele osób zdało sobie sprawę z posiadania dużej ilości słabo wykonanej odzieży, co wpłynęło na zainteresowanie modą z drugiego obiegu, wyszukiwanie ubrań produkowanych lokalnie i odpowiedzialnie, a także uważniejszą obserwację popularnych marek i kwestionowanie swoich dotychczasowych odzieżowych wyborów.
Kwestie etyki i transparentności w modzie zaczynają być przez postrzegane jako coś niezwykle ważnego, a wiele tegorocznych wydarzeń i trendów daje nadzieje, że w następnych latach staną się kluczowymi kryteriami, którymi konsumenci będą kierować się podczas zakupów.

“Odpowiedzialność w świecie mody nie powinna być tylko dla chętnych. Wszystkie marki są odpowiedzialne za skutki swoich działań. Uciekanie od odpowiedzialności wreszcie zaczyna być passé." (Agnieszka Wąsowska)
2020-12-31, 13:18
facebook
W tym miesiącu koncentrujemy się na odpowiedzialnych prezentach, które powstają lokalnie i z poszanowaniem dla środowiska. Dr Agata Rudnicka, członkini polskiego oddziału Fashion Revolution, w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniosła się do raportu Deloitte "Zakupy świąteczne 2020", na który powoływałyśmy się w poprzednim poście.

Pamiętajcie, że dzięki przemyślanym zakupom możemy zmniejszyć ślad węglowy oraz ilość generowanych odpadów:
✓ Możemy pokazać, że dbamy o środowisko, już na etapie wyboru opakowania, owijając świąteczne upominki w papier i rezygnując z plastikowych dodatków.

✓ Możemy wspierać lokalnych przedsiębiorców, którzy mocno ucierpieli na skutek pandemii:
"Małe księgarnie, twórcy rzemiosła, artyści, małe manufaktury z kosmetykami, świecami, producenci specjałów z regionu czy restauratorzy oferujący vouchery, to tylko kilka możliwości znalezienia czegoś unikalnego przy jednoczesnym wsparciu lokalnych przedsiębiorców" - przypomina Rudnicka.

✓ Możemy wybierać kosmetyki przyjazne środowisku, produkty wegańskie oraz less waste, oferowane bez dodatkowych, zbytecznych opakowań.

✓ Możemy wybierać certyfikowane produkty, w tym odzież, które powstały w warunkach poszanowania środowiska i praw człowieka.

?Jakimi prezentami zamierzacie w tym roku obdarować swoich najbliższych? ?

Cytaty pochodzą z artykułu "Ekspert: prezenty kupujmy odpowiedzialnie, najlepiej od lokalnych producentów", który ukazał się na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

#prezentyświąteczne
#prezenty #prezentnaswieta #prezentdladziecka #świętabożegonarodzenia #święta2020 #lesswaste #kupujlokalnie #wspierajlokalnybiznes
2020-12-17, 12:46
facebook
Dziś będziecie mogli nas usłyszeć w Radio LUZ
Agnieszka Wąsowska opowie o świadomej konsumpcji, szczególnie ważnej w okresie przedświątecznym.
2020-12-17, 10:15
facebook
Chcemy podzielić się z Wami fantastyczną wiadomością:
11 lutego 2021 roku ukaże się pierwsza książka Orsola de Castro, współzałożycielki i dyrektorki kreatywnej Fashion Revolution

"Loved Clothes Last" to jednocześnie pamiętnik, praktyczny przewodnik oraz osobisty list adresowany do wszystkich, którym bliskie są idee ruchu Fashion Revolution.
Tytuł książki nawiązuje do bestsellerowego fanzinu wydanego przez Fashion Revolution w 2017 roku.

Doskonale wiemy, że przemysł odzieżowy nie funkcjonuje we właściwy sposób. Orsola de Castro daje jednak nadzieję, że zmiana jest możliwa! Wskazuje, że każdy z nas może wiele zdziałać i pokazuje drogę, którą powinniśmy podążać.

We wstępie do książki pisze:
"Możemy naprawiać, cerować i wykorzystywać ubrania ponownie. W zmianach, których musimy dokonać, nie chodzi o to, aby mniej cieszyć się rzeczami, ale o to, aby cieszyć się nimi w inny sposób. Odzyskiwać i odnawiać ubrania, które posiadamy i dopasowywać je do naszych potrzeb.
Możemy spojrzeć na ograniczenia nie jak na restrykcje, lecz stymulację alternatywnych rozwiązań oraz jak na wyzwanie dla nas samych, aby dostrzegać w wadach i niedoskonałościach możliwości na udoskonalenie i poprawę, a nie powód do odrzucenia danej rzeczy".

Książka jest dostępna w przedsprzedaży, zamówienia można składać na stronach Bookshop i Penguin Life (publikacja dostępna wyłącznie w języku angielskim).

?: @mdaszkowska

#fashionrevolutionpoland #lovedclotheslast #mending #repairing #rewear #naprawa #cerowanie #przerabianieubran #modaodpowiedzialna #zrobtosam #ksiazka
2020-12-12, 11:07
facebook
23. edycja przeprowadzonego przez Deloitte międzynarodowego badania "Zakupy świąteczne" pokazuje, jakimi prezentami zamierzamy w tym roku obdarować najbliższych. Będą to kosmetyki i perfumy, a także upominki związane z hobby, w tym książki. Tuż za nimi znalazły się odzież, obuwie i akcesoria.

Z przygotowanego w 2017 roku raportu Allegro można było wyczytać, że Polacy próbowali pozbyć się ponad 340 tys. nietrafionych prezentów. Rok później ta liczba zwiększyła się do 500 tys. Od Wigilii, co godzinę na aukcję trafiało średnio 500 przedmiotów, opisywanych jako "nietrafiony prezent". Najczęściej pozbywaliśmy się otrzymanych ubrań, elektronicznych gadżetów, perfum i akcesoriów sportowych.

Wymiana lub zwrot niechcianego prezentu nie są wprawdzie niemożliwe, ale z wielu powodów bywają trudne dla samego obdarowanego, dlatego tę opcję bierze pod uwagę tylko 20 proc. respondentów. Chociaż polityka wielu sieci handlowych coraz częściej umożliwia zwrócenie zakupionego produktu, to sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru tylko dlatego, że klient się rozmyślił albo rzecz przestała mu się podobać. Wyniki badania Deloitte pokazują, że co czwarty respondent spotkał się z sytuacją, w której personel utrudniał zwrot lub wymianę towaru. Wyjątkiem są sklepy internetowe, w których konsument ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, a następnie obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni (UOKiK).

Zachęcamy was do bardzo przemyślanego wybierania prezentów. Jeśli brakuje wam pomysłu, mamy dla was kilka propozycji:
✓ Poproście o stworzenie "listy marzeń", na której znajdą się wyczekiwane prezenty;
✓ Zamieńcie prezenty materialne na "przeżycia" - warsztaty, bilety, czyli takie upominki, które tworzą wspomnienia czy dają okazję nauczenia się czegoś nowego;
✓ Podarujcie swój czas - to może być "voucher" na spędzenie czasu w waszym towarzystwie;
✓ Przygotujcie prezent spożywczy - przysmaki z ulubionej restauracji, paczkę kawy czy lokalne miody.
2020-12-07, 10:20
facebook
Świąteczny sweter, to zaraz obok kawy z popularnej amerykańskiej sieci, jeden z obowiązkowych grudniowych gadżetów na Instagramie. Zobaczymy go w każdej romantycznej komedii, której akcja toczy się w czasie bożonarodzeniowych świąt oraz w każdej zimowej kolekcji popularnej sieciówki. Brytyjska organizacja Hubbub postanowiła przyjrzeć się świątecznym swetrom, które dla środowiska są dużym obciążeniem.

✓W tym roku w samej Wielkiej Brytanii zostanie sprzedanych ponad 12 mln swetrów.
✓Dołączą do 65 mln świątecznych swetrów, które już zalegają w szafach Brytyjczyków
✓Świąteczne swetry zazwyczaj zakładamy raz w roku
✓Przeważająca większość świątecznych swetrów produkowana jest z akrylu. Akryl, tania i często kiepskiej jakości alternatywa dla wełny, powstaje z organicznego związku chemicznego o nazwie akrylonitryl, który figuruje na liście Agencji Ochrony Środowiska jako „substancja o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym”.
Do jego produkcji wykorzystuje się olbrzymie ilości zasobów naturalnych oraz paliw kopalnych i chemikaliów.
✓Podczas prania ubrania z akrylu uwalniają aż 700 tysięcy włókien w czasie jednego tylko wirowania. Włókna te przedostają się ostatecznie do naszych oceanów.

?W tym roku zachęcamy was do tego, żeby nie kupować nowego swetra. Zamiast tego proponujemy:
✓zajrzeć do swojej szafy i sprawdzić, czy nie ma w niej jakiegoś swetra z poprzednich sezonów.
✓ pożyczyć od rodziny albo koleżanki
✓ poszukać świątecznego sweterka w sklepach z używaną odzieżą lub na Vinted (jest ich tam +500).
✓własnoręcznie ozdobić sweter, który już macie, wykorzystując w tym celu gotowe naszywki.

#fashionrevolutionpoland #swiatecznysweter #swiatecznyklimat #swiateczneinspiracje #christmassweater #akryl #modazdrugiejręki #świętatużtuż #mikołajki #świątecznyklimat
2020-12-01, 09:32
facebook
Aktywizm - jak zacząć? Sprawdź, która formie aktywizmu jest ci najbliższa. ?
✓Bądź świadomym_ą konsumentem_ką. Wspieraj marki odzieżowe, które działają w sposób etyczny, z poszanowaniem środowiska oraz praw pracowniczych.
✓Wspieraj lokalnych rzemieślników i małe marki, które funkcjonują w sposób zrównoważony.
✓Wykorzystuj swoje media społecznościowe do włączania się w lokalne i ogólnoświatowe akcje organizacji, które działają na rzecz mody zrównoważonej i praw pracowników- takie jak #payup czy #whomademyclothes.
✓Udostępniaj informacje na temat mody odpowiedzialnej, nagłaśniaj akcje, twórz własne treści na ten temat.
✓Edukuj siebie i swoich najbliższych - im więcej wiesz, tym lepiej jesteś przygotowany_a do dyskusji na temat mody odpowiedzialnej i rynku fast fashion
✓Włącz się w działania organizacji związanych z modą odpowiedzialną. Możesz zostać wolontariuszem_ką lub w inny sposób wspierać pracę takich organizacji jak nasza, Kupuj odpowiedzialnie , Extinction Rebellion czy Greenpeace Polska
✓Bądź odpowiedzialnym_ną artystą_ką. Jeśli tworzysz, możesz wykorzystać swoją sztukę do edukowania swoich odbiorców.

Nadal potrzebujemy rewolucji w modzie. Jeśli wystarczająco wielu ludzi zacznie działać na rzecz zmian i wyrażać głośny sprzeciw przeciwko wyzyskowi, mamy szansę zwyciężyć. Nacisk ogółu musi być wystarczająco silny, aby wpłynąć na marki odzieżowe i handlowe.

#fashionrevolutionpoland
#aktywizm #modazrownowazona #modaodpowiedzialna #rewolucjawmodzie #modaetyczna #myślglobalniedziałajlokalnie
2020-11-29, 17:08
facebook
Choć od kilku lat Black Friday został wydłużony do czarnego tygodnia, to właśnie dziś przypada największe "święto" zakupów. Producenci wykorzystują Czarny Piątek do promocji nadmiernej konsumpcji, przede wszystkim odzieży oraz elektroniki, bo to właśnie te dwie kategorie cieszą się tego dnia największą popularnością. Niestety, to także dwie gałęzie przemysłu, które generują największą ilość produktów, które szybko się psują, ale nie ulegają łatwo biodegradacji i recyklingowane są w śladowych ilościach.
Niepotrzebne i niezrównoważone zakupy oznaczają, że jeszcze więcej rzeczy wyląduje ostatecznie na wysypisku śmieci.
❗To nie wszystko. Badania pokazują, że przywiązujemy mniejszą wartość i mniej szanujemy produkty, które kupiliśmy tanio.

Czy Czarny Piątek jest wartościowy? Na pewno nie dla środowiska, ale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób jest okazją do zrobienia zaplanowanych zakupów, na które w przeciwnym razie nie mogliby sobie pozwolić.

Czy promocje tego dnia faktycznie są takie atrakcyjne? Wiele badań wskazuje, że producenci zawyżają ceny produktów przed Czarnym Piątkiem, aby tego dnia sprzedać je taniej o kilka procent lub w tej samie cenie.
Wiele marek przecenia te produkty, które i tak znalazłyby się na wyprzedaży
Niektóre rzeczy produkowane są wyłącznie z myślą o Czarnym Piątku, dlatego ich jakość może być gorsza
Coraz częściej większe przeceny oferowane są także w ciągu roku
Dlatego bojkotujemy Czarny Piątek, bo uważamy, że ratowanie planety jest dużo ważniejsze od oszczędzenia kilku złotych na produkcie, którego prawdopodobnie nie potrzebujesz.
Zamiast dziś kupować nowe:
Zobacz, czy nie masz czegoś podobnego w szafie - przy okazji przekonasz się, ile nienoszonych ubrań już posiadasz
Kup używane - w secondhandach bez problemu znajdziesz najgorętsze trendy sezonu, klasykę i rzeczy bardzo dobrej jakości
Daj swoim ubraniom drugie życie - przeróbki możesz zrobić samodzielnie albo skorzystać z wiedzy ekspertów
Wymień się - z koleżankami, siostrą.
2020-11-27, 11:16
facebook
Piramida zakupowa, czyli jak zbudować świadomą i etyczną garderobę

Na początku zrób porządek w szafie i sprawdź, czy nie ma w niej ubrań, o których istnieniu zupełnie zapomniałaś. Trendy wracają, może kiedyś kupiłaś_eś już coś podobnego?
❗Pamiętaj, że moda najbardziej odpowiedzialna to ta, którą masz już w swojej garderobie.

Haulternative to alternatywne sposoby na odświeżenie swojej garderoby bez konieczności kupowania nowych rzeczy. Wśród rozwiązań, dzięki którym zakochasz się w swoich ubraniach na nowo, znajdziesz:
✓ Metodę Fashion Fix, czyli kreatywne naprawianie swoich rzeczy. Polskim odpowiednikiem może być zapoczątkowana przez Szafa Sztywniary akcja, którą znajdziecie na Instagramie pod #ciuchoweSPA. Warto zerknąć też na #visiblemending oraz #sashiko (japońska sztuka cerowania i haftu)
✓Do It Yourself – własnoręczne przerabianie, ozdabianie czy farbowanie ubrań, które ci się znudziły
✓Odzieżowe wymianki ze znajomymi, rodziną oraz podczas organizowanych w wielu miastach swapach
✓Wybieranie odzieży vintage,
✓Wynajmowanie ubrań poprzez specjalistyczne platformy, takie jak biblioteka ubrań
✓Zakupy w secondhandach.

Kupowanie nowych rzeczy od sprawdzonych marek, które działają odpowiedzialnie w stosunku do środowiska i planety, umieściłyśmy na szczycie piramidy, bo uważamy, że powinno być ich jak najmniej.
2020-11-25, 18:58
facebook
Zapraszamy do lektury wywiadu z dr Agatą Rudnicką-Reichel.

Odpowiedzialna moda to nie tylko droższe koszulki. To również mniejsze zużycie wody, wyższe pensje dla wszystkich pracowników branży oraz często więcej pieniędzy w naszym portfelu. Jak stać się bardziej świadomym konsumentem?
2020-11-24, 12:57
facebook
Black Friday to oszustwo. To jeszcze jeden sposób, aby przekonać obywateli, że upolowali prawdziwą okazję, podczas gdy w rzeczywistości polują na iluzję. Nie kupuj tylko dlatego, że jest tanio. Pomyśl, jaka stoi za tym intencja, sprawdź dokładnie, co chcesz kupić i dopiero wtedy zdecyduj. Black Friday to pośpiech i kompulsywność. Jako Fashion Revolution prosimy was abyście pozostali skrupulatni i sumienni. Prosimy was o kupowanie, które jest celowe.” Orsola de Castro, współzałożycielka i dyrektorka kreatywna Fashion Revolution.
2020-11-23, 17:26
facebook
Jakie są nasze intencje zakupowe? Dlaczego tak często kupujmy za dużo i niepotrzebnie? Marki odzieżowe prześcigają się w zapewnieniach o tym, że swoim produktem zaspokoją nasze potrzeby. Próbują też te potrzeby wywołać i zaszczepić w nas poczucie braku. Ubranie nie realizuje dziś wyłacznie potrzeb ochronnych, ale pełni także wiele funkcji psychologicznych.

Aby skutecznie oprzeć się niepotrzebnym zakupom, należy przyjrzeć się i poznać emocje, które stoją za podejmowanymi przez nas decyzjami.
✓zakupy poprawiają humor - o efekcie „zakupowego haju” pisałyśmy w poprzednim poście, warto jednak uzupełnić, jakie emocje pojawiają się wcześniej: już samo przymierzanie ubrań sprawia nam przyjemność na poziomie fizjologicznym -> warto więc po prostu nie chodzić na zakupy w ramach spędzenia wolnego popołudnia
✓już sama opcja „tylko pooglądam, tylko poprzymierzam” pobudza organizm; warto też przyjrzeć się swoim emocjom i spróbować przeanalizować, co się w nas zadziało
✓kupując ubranie dbamy o swój komfort psychiczny – zakupy to nie tylko sposób na rozchmurzenie się, ale też zadbanie o siebie, danie sobie poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza w takim trudnym czasie, jaki mamy teraz; zakupy mogą być formą przywrócenia poczucia kontroli nad swoim życiem -> gdy najdzie cię ochota na kupienie czegoś, bo masz zły humor, zastanów się, co ten zły humor oznacza i co innego możesz zrobić, by sobie pomóc i zadbać o swój stan wewnętrzny
✓robienie zakupów może być formą nagradzania się -> „zasłużyłam na to”, „należy mi się” -> kiedy tak pomyślisz, zastanów się, czy naprawdę chcesz świętować swój sukces w ten sposób i jak inaczej możesz wyrazić swoją dumę z tego, co udało ci się osiągnąć.

Ciąg dalszy w komentarzu ?
2020-11-17, 14:19
facebook
Black Friday to symboliczne święto zakupów, które pokazuje jak w soczewce problem nadprodukcji.
Kiedy kupujemy masowo, korzystając z pozornie dobrych promocji oraz wyprzedaży, dajemy markom odzieżowym sygnał, że nie mamy nic przeciwko kosztom ogromnej skali nadprodukcji, która odbija się na ludziach i środowisku.
Jako konsumenci pomagamy w pozbywaniu się zalegających w magazynach zapasów tak długo, jak długo są one przecenione.
W zeszłym roku Amerykanie wydali ponad 7.4 miliarda dolarów podczas Black Friday, co oznacza wzrost wydatków o 19,6 proc.
W 2019 roku Polacy przeznaczyli na zakupy podczas Czarnego Piątku 2.3 miliarda złotych. Z raportu KIR, który obsługuje płatności internetowe wynika, że w tym okresie wydaliśmy na zakupy o 44 proc. więcej niż w roku poprzednim.
Mądre, potrzebne i uważne zakupy - tak. Kupowanie pod wpływem emocji i promocji - nie bardzo.

#niekupujemocjami
#fashionrevolutionpoland
2020-11-11, 09:12
facebook
Znacie to słynne zdanie, które przypisywane jest Marilyn Monroe "Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy"? ?

Z opublikowanego w 2017 roku badania Greenpeace wynika, że zakupy nie czynią nas bardziej szczęśliwy osobami, a u 50 proc. respondentów zakupowy "haj" nie trwa dłużej niż jeden dzień.

Z raportu Greenpeace dowiadujemy się nie tylko, że spora część osób kupuje o wiele za dużo ubrań, których nie potrzebuje i z których nigdy nie skorzysta, ale także tego, że w miejsce zakupowej ekscytacji szybko pojawia się uczucie "moralnego kaca", szczególnie wtedy, gdy zakupy nie były przemyślane.
Spora część konsumentów stara się zakupami podnieść swoją samoocenę, wypełnić pustkę i znudzenie. Pomiędzy kolejnymi zakupami pojawiają się niepokój i niezadowolenie - emocje, które podkręcają pragnienie kolejnych zakupów.

Spirala konsumpcji nakręcana jest nie tylko przez firmy odzieżowe, ale także liderów przemysłu modowego i influencerów w social media. Instagram to obecnie jedno z miejsc, w którym kupujemy najczęściej i z którego płynie najwięcej komunikatów zachęcających do konsumowania jeszcze więcej.

#niekupujemocjami
#fashionrevolutionpoland
2020-11-09, 10:24
facebook
"Podczas Black Friday albo Cyber Monday sporo oszczędzam"
Czy na pewno?

Obniżki podczas Black Friday mają charakter symboliczny. “Światowy Barometr Cenowy” przygotowywany każdego roku przez firmę Deloitte pokazuje, że pomiędzy piątkiem 22 listopada a Black Friday 29 listopada różnica w obniżonych cenach analizowanych produktów wynosi średnio 4 proc.
W ubiegłym roku było to zaledwie 3,5 proc., a dwa lata wcześniej 1,3 proc. W tym samym czasie średni wzrost cen wyniósł 3 proc. , czyli w Black Friday wartość koszyka zmalała jedynie o 1 proc.
Wiele sklepów podnosi ceny tuż przed wyprzedażą, by obniżyć je albo do poprzedniej, albo do minimalnie niższego pułapu w dniu promocji.

#niekupujemocjami #buynothingday #fashionrevolution
2020-11-07, 11:52
facebook
Dziś od godz. 18:30 będziemy dla was relacjonować na Instagramie panel dyskusyjny pt. "Od fast fashion do...- kierunki rozwoju branży odzieżowej" w ramach trzeciej edycji Modopolis, który poprowadzi Agata Rudnicka.

Panelistkami będą Ewelina Antonowicz, koordynatorka polskiego oddziału Fashion Revolution, Anna Miazga, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP oraz prof. Małgorzata Koszewska, prodziekan ds Rozwoju, wykładowczyni na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej.

Obecnie coraz więcej miejsca poświęca się wyzwaniom społecznym i środowiskowym w branży odzieżowej. Wszyscy wydają się bardziej świadomi negatywnych konsekwencji, jakie przynosi fast fashion jednak transformacja przemysłu odzieżowego nie jest spektakularna. W czasie spotkania zderzymy różne punkty widzenia i poglądy próbując odpowiedzieć na kluczowe pytania: Czy moda zrównoważona to optymalny model rozwoju? Jaką rolę w zmianie dotychczasowych wzorców produkcji i konsumpcji odgrywają konsumenci, biznes i projektanci? Czy idziemy w dobrym kierunku?
2020-11-06, 16:35
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.