Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
Jako Fashion Revolution wierzymy w potrzebę radykalnej zmiany, do której musi dojść na różnych poziomach łączących nas relacji. Pandemia Covid-19 skłoniła do ponownej oceny tego, co ma znaczenie w naszym życiu. Zaczęliśmy na nowo wyobrażać sobie wartości leżące u podstaw nowego systemu mody i odkrywać nowe relacje z naszymi ubraniami.

Chcemy, żeby marki przekształciły wzajemne zależności zamieniły konkurencję na współpracę -aby dzięki temu, mogły wspólnie pracować nad rozwiązywaniem najważniejszych problemów, z którymi mierzy się dzisiaj branża odzieżowa. Potrzebujemy także zmiany w relacjach pomiędzy markami i dostawcami, tak, aby prawa ludzi i prawa natury były respektowane wszędzie tam, gdzie podejmowane są kluczowe decyzje.

W nadchodzącym Tygodniu Fashion Revolution chcemy zgromadzić wokół nas społeczność, aby wzmacniać niesłyszane i zmarginalizowane głosy oraz wspólnie pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Nadszedł czas na rewolucję w modzie! ✊

Ilustracja Meg Gonzales
2021-04-10, 11:01
facebook
"Polacy przeznaczają na zakup odzieży 7 procent swoich dochodów – więcej niż na zdrowie. Europejczycy z kolei co roku kupują prawie 26 kilogramów, a usuwają z domów około 11 kilogramów tekstyliów. Średnia długość życia ubrań na naszym kontynencie waha się od 2,2 do pięciu lat i jest o połowę krótsza niż piętnaście lat temu."

"Nie mamy czasu czekać na technologię, która umożliwi recykling na wielką skalę. Jeśli branża mody nie zmieni sposobu produkcji i wykorzystania drugiego obiegu, jej udział w globalnych emisjach dwutlenku węgla może osiągnąć 26 procent do 2050 roku".

"- Regulacje prawne powinny nakładać na producentów odzieży odpowiedzialność na wielu szczeblach: za pracowników w całym łańcuchu dostaw, który musi być absolutnie transparentny, za środowisko, które ponosi ogromne koszty ze strony przemysłu odzieżowego, oraz za wyprodukowane przez siebie ubrania w całym cyklu ich życia - zaczynając od sposobu, w jaki zostaną zaprojektowane, do momentu, w którym przestaną pełnić swoją funkcję i będzie można je ponownie wykorzystać - mówi Dagmara Łacny z organizacji Fashion Revolution Polska".

Polecamy lekturę artykułu Marty Mitek w kwietniowym numerze Pismo . Link do publikacji online ? https://magazynpismo.pl/idee/studium/wyczyscic-szafe-wyczyscic-sumienie/

#modaodpowiedzialna
#ubrania #drugiobieg #ubraniaużywane #przemysłodzieżowy #szybkamoda #tekstylia #circularfashion #recykling #upcykling #katastrofaklimatyczna #planeta #fashionrevolutionpoland #magazynpismo
2021-04-09, 09:48
facebook
DZIEŃ REPEROWANIA UBRAŃ ✂️????

Według raportu Fashion Revolution Consumer Survey tylko 40% z nas naprawia swoje uszkodzone ubrania. Chciałybyśmy przekonać pozostałych, że reperowanie butów i odzieży może być lepszym pomysłem od zastępowania ich nowymi rzeczami.

Naprawianie ubrań nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko (to oszczędność ok. 3000 l wody, której wymaga produkcja nowego T-shirtu czy ok. 9000 l wody potrzebnej do wyprodukowania pary dżinsów), pomaga również doskonalić umiejętności manualne i rozwija kreatywność.

Większość z nas ma w szafie choć jedną rzecz, której wielka wartość nie zawsze jest tożsama z wysoką ceną. Mamy również ulubione ubrania, które nosimy bardzo często, dlatego szybciej się zużywają - to właśnie one najczęściej wymagają naprawy. Zanim jednak będą tego potrzebować, proponujemy kilka sposobów na maksymalne przedłużenie ich żywotności:

-> Inwestuj w odzież wyprodukowaną z dobrej jakości materiałów

-> Czytaj metki pielęgnacyjne, aby odpowiednio zadbać o ubrania

-> Nie pierz odzieży zbyt często - sweter wystarczy wywiesić na balkonie, a dżinsy odświeżyć parownicą.

Jak możesz naprawić swoje ubrania i dać im drugie życie:

-> Zacznij od małych kroków - jeśli nigdy wcześniej nie miałaś w ręku igły i nitki, na początku spróbuj przyszyć guzik, a dopiero później przejdź do bardziej ambitnych projektów. Sprawdź, jak robią to inni. Polecamy obserwować profil Nitkomaniacy.pl

-> Naprawiaj ubrania przy pomocy resztek materiałów #prujeniemarnuje

-> Czasem wystarczy zafundować odzieży małe #ciuchoweSPA: usunąć zmechacenia golarką albo zafarbować ubranie na nowy kolor

-> Zakrywaj dziury lub plamy na ubraniach naszywkami lub łatami. Zainspiruj się japońską sztuką haftu #sashiko i #boro

-> Jeśli naprawa okaże się zbyt trudna, skorzystaj z usług fachowca: lokalnego krawca, kaletnika, szewca albo pracowni haftu artystycznego.

Ilustracja Antonieta Corvalan
2021-04-08, 10:34
facebook
Do głównych celów Fashion Revolution możemy zaliczyć: zwracanie uwagi na problemy związane z szybką modą, zwiększanie świadomości konsumenckiej i zadawanie pytań o prawa pracowników produkujących nasze ubrania.

Ze względu na pogłębiający się kryzys spowodowany pandemią koronawirusa, od ubiegłorocznego Fashion Revolution Week sytuacja pracowników przemysłu odzieżowego dramatycznie się pogorszyła.
Tysiące osób straciło pracę lub doświadczyło drastycznej obniżki zarobków. Tylko od kwietnia do czerwca 2020 roku największe marki w USA i Europie anulowały lub odmówiły zapłaty za zamówienia o szacunkowej wartości 16,2 miliarda dolarów.
Kobiety zatrudnione w przemyśle odzieżowym wciąż doświadczają wielowymiarowej przemocy - narażone są, między innymi, na molestowanie seksualne w miejscu pracy.

Poprzez kampanię #whomademyclothes chcemy, przede wszystkim, zwrócić uwagę na brak przejrzystości łańcucha dostaw. Transparentność łańcucha dostaw, o którą powinny zadbać marki, obejmuje zarówno zapewnienie pracownikom przemysłu odzieżowego płacy wystarczającej na życie czy bezpiecznych warunków pracy, jak i promowanie legislacji chroniącej pracowników.

W walce o prawa osób pracujących w przemyśle modowym liczy się każdy głos, a nasze wspólne starania są coraz bardziej słyszalne! Według Fashion Revolution Consumer Survey z 2020 roku 69% ankietowanych chce wiedzieć, gdzie zostały wyprodukowane ich ubrania, a 75% zgadza się, że marki modowe powinny zrobić więcej, żeby podnieść standard życia osób produkujących dla nich w fabrykach.

W ramach Fashion Revolution Week zachęcamy do przyłączenia się do akcji #whomademyclothes i #whatsinmyclothes i skierowania do marek pytań o warunki powstawania naszych ubrań.

Ilustracja emscully.art
2021-04-07, 13:58
facebook
PRAWA RELACJE REWOLUCJE

Prawa człowieka i prawa natury są od siebie zależne. Jesteśmy częścią świata, a realizacja praw do czystego i bezpiecznego środowiska naturalnego jest zależna od stanu naszej planety. Potrzebujemy rewolucyjnej zmiany nie tylko w kontaktach z innymi ludźmi. Przekształcić powinny się także relacje ze światem przyrody, ale i z naszymi ubraniami. Tylko w taki sposób możemy wspólnie zadbać o dobrobyt i samopoczucie, a jednocześnie zatroszczyć się o zdrowie Ziemi, w tym: gleby, rzek i oceanów.

Wykorzystywanie człowieka i degradacja ekosystemu są skutkami wieków kolonializmu i globalnego wyzysku. Ich źródłem jest zakorzeniony w zachodniej kulturze pogląd, według którego dobrobyt człowieka i środowiska są od siebie oderwane i odizolowane. Eksploatacja natury czy korzystanie z niewolniczej pracy wynikają z wypracowanego przez wiele dekad systemu zarządzania przemysłem modowym, który wzmacnia nierówności i dewaluuje głosy mniejszości, osób o innym niż biały kolorze skóry i kobiet. Wspomniane wyżej aspekty ukazują przemysł odzieżowy jako działający w sposób nieprzejrzysty i wciąż unikający odpowiedzialności.

Nie możemy w dotychczasowy sposób wykorzystywać kurczących się zasobów - i tak już mocno nadwyrężonej - przyrody, zanieczyszczać ziemi i oceanów. Nie możemy lekceważyć realizacji celów, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym czy przerzucać odpowiedzialności za odpady na barki krajów, które kulturowo zubożyliśmy. Nie powinniśmy pozwalać wielkim firmom na osiąganie ogromnych zysków, podczas gdy ich pracownicy walczą o godne życie.

Postulujemy, żeby ekolodzy, organizacje broniące praw człowieka, przemysł, rządy, związki zawodowe, aktywiści i obywatele współpracowali ze sobą. Jedynie wspólne starania pozwolą zagwarantować respektowanie praw człowieka i praw natury. Tylko wzajemne wsparcie pozwoli nam mówić silniejszym głosem na rzecz zmian, których wszyscy potrzebujemy.

Dołącz do Fashion Revolution Week.
Bądź częścią rewolucji! ✊
https://fb.me/e/14QochXba
2021-04-06, 17:21
facebook
"Rocznie produkowane jest na świecie ok. 22 miliardów par butów, 300 milionów wyrzuca sięjuż po roku użytkowania. A przecież zamiast trafiać do kosza mogłyby dostać drugie życie iprzydać się innym" - mówi Martyna Zastawna, pomysłodawczyni akcji zbiórki obuwia orazzałożycielka WoshWosh

Już 6 kwietnia rusza zbiórka butów “Przekaż Wiosnę” dla osób potrzebujących, organizowana przezfirmę WoshWosh - pierwszą w Europie firmę łączącą usługi renowacji, czyszczenia, customu i naprawyobuwia.

Fashion Revolution Polska patronuje akcji zbierania obuwia, która potrwa od 6 kwietnia do 20 kwietnia. Zebrane i odświeżone obuwie trafi do najbardziejpotrzebujących - domów samotnych mam, domów dziecka, osób w kryzysie bezdomności za pośrednictwe mfundacji.

Akcja ma na celu pomoc osobom potrzebującym, ale także poszerzenie świadomości na temat działań zero waste i popularyzowania kwestii związanych z odpowiedzialną modą. Dzięki akcji znoszone przezlata buty, które często lądują w śmietniku, mogą dostać drugie życie i realnie przydać się komuś, ktoich bardzo potrzebuje.

Do akcji włączyły się: LPP, Kuehne+Nagel i Stena Recycling - te firmy będą zbierać obuwie wśród swoich pracowników, pokryją również koszt wyczyszczenia zebranego przez siebie obuwia. Partnerem akcji będzie także Converse, który zasponsoruje odświeżenie zebranych podczas akcji butów marki Converse. Do akcji przyłączył się także Balagan, w którym będzie zbierane obuwie na akcję oraz firma Kubota, która przekaże ponad 200 par klapków, a także buty zebrane wśród
pracowników.

Szczegółowe informacje na temat zbiórki znajdziecie na stronie WoshWosh

#drugiobieg #buty #modaodpowiedzialna #patronatmedialny #fashionrevolutionpoland #osobywkryzysiebezdomności #woshwosh #naprawaobuwia #pomagamy
2021-04-06, 11:53
facebook
"Rocznie produkowane jest na świecie ok. 22 miliardów par butów, 300 milionów wyrzuca sięjuż po roku użytkowania. A przecież zamiast trafiać do kosza mogłyby dostać drugie życie iprzydać się innym" - mówi Martyna Zastawna, pomysłodawczyni akcji zbiórki obuwia orazzałożycielka WoshWosh

Już 6 kwietnia rusza zbiórka butów “Przekaż Wiosnę” dla osób potrzebujących, organizowana przezfirmę WoshWosh - pierwszą w Europie firmę łączącą usługi renowacji, czyszczenia, customu i naprawyobuwia.

Fashion Revolution Polska patronuje akcji zbierania obuwia, która potrwa od 6 kwietnia do 20 kwietnia. Zebrane i odświeżone obuwie trafi do najbardziejpotrzebujących - domów samotnych mam, domów dziecka, osób w kryzysie bezdomności za pośrednictwemfundacji.

Akcja ma na celu pomoc osobom potrzebującym, ale także poszerzenie świadomości na temat działańzero waste i popularyzowania kwestii związanych z odpowiedzialną modą. Dzięki akcji znoszone przezlata buty, które często lądują w śmietniku, mogą dostać drugie życie i realnie przydać się komuś, ktoich bardzo potrzebuje.

Do akcjiwłączyły się: LPP, Kuehne+Nagel i Stena Recycling - te firmy będą zbierać obuwie wśród swoichpracowników, pokryją również koszt wyczyszczenia zebranego przez siebie obuwia. Partnerem
akcji będzie także Converse, który zasponsoruje odświeżenie zebranych podczas akcji butówmarki Converse. Do akcji przyłączył się także Balagan, w którym będzie zbierane obuwie na akcję oraz firma Kubota, która przekaże ponad 200 par klapków, a także buty zebrane wśródpracowników.

Szczegółowe informacje na temat zbiórki znajdziecie na stronie WoshWosh
2021-04-04, 09:03
facebook
Co roku w kwietniu organizowany jest Fashion Revolution Week - najważniejsze wydarzenie Fashion Revolution, czyli globalnego ruchu na rzecz zrównoważonej mody. To wyjątkowy czas: rozmów, projektów i przedsięwzięć, ale także edukowania i kształtowania opinii oraz dążenia do korzystnych zmian w przemyśle modowym.

W tym roku Fashion Revolution Polska pragnie skoncentrować się na przyszłości mody cyrkularnej, jako części gospodarki o obiegu zamkniętym. ♻️

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution w Polsce (19-25 kwietnia 2021 r.) będzie interdyscyplinarne wydarzenie ,,Transformacje. Rozmowy o przyszłości mody cyrkularnej”. Kilkunastu ekspertów obserwujących zjawiska związane z gospodarką obiegu zamkniętego z wielu perspektyw - naukowców, polityków, aktywistów, specjalistów ds. klimatu, ale i przedstawicieli marek modowych i pomysłodawców innowacyjnych rozwiązań w modzie - będzie rozmawiać o szansach i wyzwaniach mody cyrkularnej. Celem wydarzenia jest nie tylko wymiana poglądów, ale także wypracowanie założeń i propozycji rozwiązań możliwych do wdrożenia w przyszłości.

?️ Harmonogram tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution podamy już niedługo!

✊ Już dziś dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku i zostań częścią modowej rewolucji!
https://fb.me/e/14QochXba
2021-04-01, 09:12
facebook
Parlament Europejski apeluje o wprowadzenie nowych przepisów, które pozwolą pociągnąć przedsiębiorstwa do odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka i szkody wyrządzane środowisku w ich łańcuchach dostaw, niezależnie od tego, czy znajdują się na terenie UE, czy poza jej granicami.

Nowe przepisy miałyby obejmować nie tylko te przedsiębiorstwa, których siedziby znajdują się w UE, ale wszystkie firmy zainteresowane handlem na rynku wewnętrznym Unii. Przedsiębiorstwa musiałyby udowodnić, że na każdym etapie łańcucha dostaw nie dochodzi do łamania praw człowieka i że produkcja nie szkodzi środowisku naturalnemu.

✊Dokument przyjęty przez PE wzywa Komisję Europejską do zaproponowania odpowiednich rozwiązań legislacyjnych, dzięki którym pracownicy będą lepiej chronieni, a osobom poszkodowanym zapewni się lepszy dostęp do odpowiedniej pomocy oraz do wymiaru sprawiedliwości. Firmy, które nie będą przestrzegać praw człowieka, również zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

❗Przemysł odzieżowy nadal opiera się na wyzysku i niewolniczej pracy milionów pracowników, przede wszystkim młodych kobiet i dzieci. Branża mody wciąż zatruwa powietrze i wodę. Prastare lasy wycina się po to, aby produkować tkaniny, a zwierzęta hoduje w urągających warunkach. Wysypiska zapełniają się stosami nigdy nieużywanych ubrań.

Egzekwowanie przejrzystości łańcucha dostaw, przestrzeganie praw człowieka i odpowiedzialność za planetę są według nas podstawowymi wartościami, którymi powinny kierować się odpowiedzialne marki odzieżowe. ?

Źródło: https://europarl.europa.eu
2021-03-30, 10:33
facebook
Feminizm to ruch dążący do likwidacji seksizmu, seksistowskiej eksploatacji i opresji" [bell hooks]

Feministyczne hasła mają wartość tylko wtedy, gdy dotyczą wszystkich kobiet. Walka o prawa kobiet jest ściśle związana z walką o prawa pracownicze i inne prawa socjalne.

Jeśli tego typu slogany umieszczane są na koszulkach sprzedawanych przez marki z segmentu fast fashion, obrażają kobiety nieustannie wykorzystywane do produkcji tych "feministycznych" ubrań. Wiele znanych marek, które kreują się na postępowe i sprawiedliwe, w rzeczywistości funkcjonuje tylko dzięki czerpaniu zysków z wyzysku kobiet.

✊Chcemy, żeby wszystkie marki, głoszące feministyczne hasła, zobowiązały się do przeprowadzenia audytu swoich łańcuchów dostaw i zapewniły o ich przejrzystości.

?Pragniemy, aby nastąpiła zmiana modelu produkcji i sprzedaży, aby zakończyć nadprodukcję odzieży wykonanej z nieulegających rozkładowi tworzyw sztucznych, które szybko trafiają na wysypiska śmieci.

✊Chcemy, żeby kobiety zatrudnione w przemyśle odzieżowym otrzymywały godne wynagrodzenia i pracowały w bezpiecznych warunkach.

♀️Chcemy, żeby kobiety miały możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji oraz otrzymywały propozycje awansu na kierownicze stanowiska na równi z mężczyznami.

Spełnienie tych postulatów może sprawić, że feministyczne hasła na koszulkach naprawdę będą coś znaczyć.
2021-03-23, 13:26
facebook
Światowy Dzień Wody ?

W świecie, w którym około 2 miliardy ludzi żyje na obszarach dotkniętych niedoborem wody, producenci tekstyliów powinni robić jak najwięcej, aby zminimalizować jej zużycie przy produkcji odzieży.

Produkcja tekstyliów (w tym uprawa bawełny) pochłania około 93 miliardów metrów sześciennych wody rocznie, co stanowi 4% globalnego zużycia wody słodkiej. Szacuje się, że - poza produkcją - także pranie odzieży generuje dodatkowe zużycie ponad 20 miliardów metrów sześciennych wody rocznie.

Cały proces produkcji tekstyliów i odzieży opiera się na zużyciu wody. Do wyprodukowania jednego kilograma surowej bawełny potrzeba średnio 10 000 litrów wody. Tkanina bawełniana wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych wymaga zużycia mniejszej ilości wody (ok. 8100 l/kg) od tkaniny wyprodukowanej w Pakistanie (ok. 9600 l/kg) czy Indiach (nawet do 22000 l/kg).

Konwencjonalne farbowanie tekstyliów i wykańczanie surowego włókna również wymaga ogromnych ilości wody. Szacuje się, że obróbka (przędzenie, farbowanie, wykańczanie) kilograma włókna (nie tylko bawełny, ale także poliestru i innych materiałów) wymaga od 100 do 150 litrów wody.

Ponad 60% wszystkich upraw bawełny znajduje się w regionach dotkniętych niedoborem wody: zapotrzebowanie na nią znacznie przekracza dostępność i dodatkowo obciąża lokalne zasoby.
2021-03-22, 08:13
facebook
Dziś Światowy Dzień Recyklingu ♻️

Dlaczego wciąż tak niewiele ubrań powstaje z ponownie przetworzonych materiałów, a tylko 12% tego, co zostało wyprodukowane i przestało spełniać swoją funkcję, wraca do obiegu jako produkt recyklingu kaskadowego?

Duża część problemu wynika ze sposobu produkowania odzieży. Skomplikowana kombinacja naturalnych i sztucznych włókien, w połączeniu z metalowymi dodatkami, jest bardzo trudna do rozdzielenia i poddania efektywnemu recyklingowi. Dlatego nowe technologie przetwarzania włókien są kosztowne i nadal stosowane na niewielką skalę.

Jeżeli odzież ma być zrównoważona, to konieczne jest wprowadzenie bardziej fundamentalnych zmian w przemyśle odzieżowym. Włókna, tkaniny i ubrania powinny być zaprojektowane w sposób, który ułatwi ich recykling, a ich producenci muszą wziąć odpowiedzialność za wprowadzoną na rynek odzież, m.in poprzez wprowadzenie procedur odbierania niechcianych ubrań od klientów.

Chociaż recykling nie rozwiązuje wszystkich problemów mody, to zajmuje wysokie miejsce w hierarchii istotnych elementów wpływających na cykl życia produktu. Najlepszy odpad to taki, który nie istnieje, czyli staje się ponownie surowcem. O tym, czyli o gospodarce obiegu zamkniętego, będziemy mówić głośno podczas tegorocznej edycji Fashion Revolution Week, która już za miesiąc!

Które marki wykorzystujące materiały pochodzące z recyklingu cenicie najbardziej?
2021-03-18, 16:56
facebook
Z powodu pandemii COVID-19 coraz więcej kobiet na świecie doświadcza ubóstwa. Walka o równe płace nabiera nowego znaczenia, ponieważ rozbieżność dochodów najbardziej dotyka tych, którzy zarabiają najmniej.

Kobiety zatrudnione w przemyśle odzieżowym zarabiają dużo mniej od mężczyzn i znacznie rzadziej awansują na kierownicze stanowiska. Różnice w zarobkach oraz nieobecność kobiet w kadrze zarządzającej ma miejsce nie tylko w azjatyckich fabrykach, ale także międzynarodowych korporacjach specjalizujących się w sprzedaży dóbr luksusowych. Jak wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy z 2019 r., w którym porównano zarobki w sektorze odzieżowym w dziewięciu krajach Azji, średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosi około 18%. Inne badanie z tego samego roku, dotyczące fabryk odzieżowych w Bangladeszu, wykazało, że mężczyznom oferuje się wyższe stanowiska oraz szybszą możliwość awansu.

Aby utrzymać niskie ceny i konkurencyjność właściciele fabryk często zlecają szycie odzieży indywidualnym podwykonawcom - 60% produkcji w Azji i Ameryce Łacińskiej odbywa się poza szwalniami i najczęściej zajmują się nią kobiety. Pracownice, które szyją w domach, otrzymują jeszcze niższe wynagrodzenia i nie posiadają żadnych praw pracowniczych.

Chociaż w całym łańcuchu dostaw mężczyzn jest zdecydowanie mniej niż kobiet, to zajmują oni lepiej płatne i wyższe stanowiska - często to oni są dyrektorami generalnymi i kierownikami. Wykonują również prace wymagające wyższych kwalifikacji, które są bardziej cenione i wyżej opłacane.

Mimo tego, że szkołach branżowych związanych z modą uczy się znacznie więcej studentek, a kobiety stanowią ponad 70% całej siły roboczej w przemyśle odzieżowym, to zajmują mniej niż 25% stanowisk kierowniczych w największych firmach modowych, a tylko 14% dużych marek zarządzanych jest przez kobiety. Badanie przeprowadzone przez Council of Fashion Designers of America, Glamour i McKinsey & Company podkreśla istnienie "szklanego sufitu".
2021-03-15, 10:18
facebook
We wtorek Ania i Ewelina z naszego zespołu miały okazję prowadzić wykład gościnny dla studentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Bardzo dziękujemy Katedra Mody za zaproszenie! To spotkanie pokazało, jak ważne są tego typu rozmowy i możliwość dyskusji o modzie zrównoważonej ze studentami.

Wiedząc, że na barkach projektantów ciąży aż ok. 80% odpowiedzialności za finalny produkt, istotna jest nie tylko świadomość problemów i wyzwań, ale i znajomość konkretnych rozwiązań oraz narzędzi usprawniających działania.
A jeśli takie spotkania dodatkowo mogą przyczynić się do wytworzenia kolejnych rozwiązań, do zdiagnozowania nowych problemów, to tym bardziej cieszymy się z możliwości prowokowania dyskusji!

#katedramody #fashrevpoland #modaodpowiedzialna #sustainablefashion #modazrownowazona #sustainability #modacyrkularna #zrównoważonyrozwój #csr #biznesmody #fashionrevolution
2021-03-11, 16:40
facebook
"Projektanci, na czele których stoi Stella McCartney unowocześniają standardy produkcji, tworząc kolekcje z materiałów pochodzących z recyklingu.

Istnieje wiele przykładów rzeczywistych działań producentów mody luksusowej, które możemy nazwać ekologicznymi. (...) Niedawno, współpracę z serwisem The Real Real, sprzedającym luksusową odzież używaną zawiązał dom mody Gucci, natomiast produkty Alexandra McQueena można kupić na portalu Vestiaire Collective."

Jednak czy prawdą jest, że inwestowanie w luksus jest dobrym sposobem na etyczny konsumpcjonizm? Jak wydawać dobrze? Ile jest transparentności i powiewu ekologii w tym sektorze?
W rozmowie z Fashion Biznes Ewelina Antonowicz szuka odpowiedzi na pytania czy moda luksusowa może być eko.
2021-03-10, 19:32
facebook
Szybka moda a prawa kobiet: dlaczego te dwa zagadnienia są ze sobą nierozerwalnie związane?

Na polach bawełny i w fabrykach, w których robi się z niej przędzę i produkuje dzianinę lub tkaninę. W zakładach, w których materiał jest bielony, farbowany, cięty, prasowany i nadrukowywany. W szwalniach, w których z pozyskanej tkaniny produkuje się 150 mld sztuk ubrań rocznie. W Chinach, Indiach, Uzbekistanie, Bangladeszu, Turcji, Ghanie, Kambodży, Rumunii i w Polsce - 85 proc. osób zatrudnionych w przemyśle tekstylnym to kobiety i dziewczynki w wieku od 18 do 24 lat, których prawa pracownicze, podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są nieustannie lekceważone i łamane.

Dziś na pewno zobaczysz na Instagramie albo znajdziesz w swojej skrzynce mailowej sporo marketingowych komunikatów od marek odzieżowych reprezentujących szybką modę (fast fashion). Firmy będą zapewniać o wsparciu dla kobiet walczących o swoje prawa oraz równe traktowanie. Warto pamiętać, że te same marki, które umieszczają na swoich koszulkach hasła typu “We all should be feminist”, napędzają wyzysk i odpowiadają za dramatyczną sytuację kobiet na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która kupuje i nosi ubrania (to przecież prawie wszyscy z nas!), czy pracujesz w branży, na którymkolwiek odcinku łańcucha dostaw, czy też jesteś politykiem, który może mieć wpływ na zmianę prawa - przyłącz się do nas.

#dzienkobiet #prawakobiet #prawaczłowieka
2021-03-08, 10:55
facebook
W tym miesiącu chcemy wam przybliżyć sylwetki aktywistek, które swoimi działaniami starają się wpłynąć na poprawę warunków pracy osób zajmujących najniższe i najgorzej opłacane stanowiska w strukturze przemysłu odzieżowego - najczęściej dziewczynek i kobiet, pracujących przy zbiorach bawełny, w zakładach produkujących przędzę czy fabrykach szyjących ubrania dla największych marek.

Orsola de Castro to modowa rewolucjonistka, która od 2013 roku stoi na czele globalnego ruchu wzywającego do zmian w przemyśle odzieżowym. Współzałożycielka Fashion Revolution jest cenioną liderką opinii w zakresie zrównoważonej mody i popularyzatorką idei upcyklingu. W lutym 2021 r. ukazała się jej książka "Loved Clothes Last", którą autorka zadedykowała wszystkim tym, którym bliskie są idee ruchu Fashion Revolution. Orsola jest także wykładowczynią w londyńskiej szkole Central St Martins, mówczynią, edukatorką i mentorką.

W 1997 roku założyła From Somewhere, markę oferującą dzież z materiałów pozyskiwanych z drugiego obiegu oraz resztek pochodzących ze słynnych włoskich fabryk tkanin. W 2006 r. zainicjowała projekt Estethica, który zrzeszał brytyjskie marki działające odpowiedzialne.

"Przeniosłam się do Fashion Revolution, ponieważ moda w całości dotyczy ludzi; tych, którzy znajdują się w całym łańcuchu dostaw, jak i tych, którzy pracują w branży".

Dziś Orsola przekonuje, że każda i każdy z nas może dołączyć do modowej rewolucji. Codziennie, gdy zakładamy swoje ubrania, stajemy się częścią odzieżowego łańcucha dostaw i wybór, którego dokonujemy, ma na niego wpływ. Jeśli szanujesz ubrania, które posiadasz i nie kupujesz za dużo nowych, stajesz się częścią rozwiązania #lovedclotheslast.
2021-03-06, 10:01
facebook
Przedstawicielki związków zawodowych w Mjanmie (dawna Birma) uważają, że międzynarodowe marki odzieżowe powinny zaangażować się w ochronę pracowników przemysłu odzieżowego, których za udział w prodemoktratycznych protestach spotykają represje.

"To czas, kiedy marki odzieżowe mogą pomóc pracownikom w Mjanmie, ponieważ zarówno oni, jak i nasz kraj potrzebują demokracji"- przekonuje Ma Moe Sandar Myint, przewodnicząca Federacji Pracowników Przemysłu Odzieżowego.

W liście otwartym przedstawicielki związków zawodowych zaapelowały do 32 międzynarodowych firm odzieżowych (m.in Inditex, H&M, Mango, Adidas) o wystosowanie wspólnej i publicznej deklaracji poparcia dla pracowników, którzy są ich podwykonawcami. Sytuacja pracowników branży odzieżowej w Mjanmie pogarsza się bowiem z dnia na dzień.

Pracowniczkom zatrudnionym w przemyśle odzieżowym odbierane są wynagrodzenia, kobiety te są zastraszane, a także zwalniane - nie tylko za uczestnictwo, ale również za samo zainteresowanie krajowym ruchem obywatelskiego nieposłuszeństwa i prodemokratycznymi protestami. Zatrudnieni w przemyśle odzieżowym odgrywają kluczową rolę w manifestacjach prodemokratycznych. Co najmniej 135 osób zostało zwolnionych z jednego z zakładów dostarczających ubrania do sieci Lidl - donosi Vogue Business.

Uliczne manifestacje w Mjanmie trwają od 5 lutego 2021 r. Protestujący domagają się przywrócenia cywilnych władz, a także wypuszczenia z aresztów domowych polityków związanych z Narodową Ligą na Rzecz Demokracji (NLD), która stanowi główną siłę demokratyczną w Mjanmie.
2021-03-04, 16:51
facebook
W marcu polecamy waszej uwadze cykl filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" HER Docs i Ninateka - szczególnie ten dokument ?

Stèfanne Prijot, autorka filmu dokumentalnego "Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania", postanowiła prześledzić globalny łańcuch produkcji i odnaleźć w nim osoby, o których istnieniu konsumenci nie mają pojęcia.

Punktem wyjścia opowiedzianej w dokumencie historii są tytułowe majtki, znalezione pewnego dnia przez Prijot w sklepie jej matki, a także postawione w filmie pytanie: #whomademyclothes, na które autorka stara się znaleźć odpowiedź.

Kto zebrał bawełnę, z której powstała przędza? Kto wyprodukował przędzę, z której powstała tkanina? Kto w końcu uszył bawełniane majtki, które matka Prijot sprzedaje w swoim sklepie?

Reżyserka przygląda się losom kobiet, które są włączone w proces produkcji i sprzedaży odzieży. Dokument skupia się zarówno na ich osobistych tragediach, jak i na globalnych katastrofach, ale pokazuje również silne i odważne kobiety, które starają się walczyć o swoje prawa.

Dokument Prijot możecie obejrzeć od 4 do 8 marca br. w ramach bezpłatnego cyklu "Herstorie na Dzień Kobiet" na ninateka.pl

Fot. HER Docs
2021-03-03, 10:28
facebook
Gdyby przemysł odzieżowy potraktować jako państwo, byłby siódmą co do wielkości gospodarką świata o rocznych przychodach na poziomie 2,5 biliona dolarów.
Gdyby branża mody była krajem, na jego obszarze mieszkałoby 75 mln osób, z czego 80 proc. stanowiłyby kobiety. Gdyby przemysł odzieżowy był państwem, jego obywatelki wykonywałyby bardzo niskopłatne prace, codziennie walczyły o przetrwanie, były narażone na molestowanie i przemoc seksualną, żyły w biedzie i poczuciu zagrożenia.

Tak wygląda rzeczywistość w branży odzieżowej, w której mężczyźni zajmują nadzorcze i kierownicze posady, a kobiety nie są reprezentowane odpowiednio i proporcjonalnie, ponieważ pracują na najbardziej zmarginalizowanych stanowiskach.

W tym miesiącu nasze działania będą koncentrować się wokół tematów związanych z sytuacją kobiet w przemyśle odzieżowym. Będziemy zwracać uwagę na zagadnienia, które wymagają natychmiastowych zmian, zarówno ze strony świata mody, który ma odpowiednio silną pozycję, by wprowadzić stosowne regulacje wewnątrz branży, jak i ze strony rządów na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym, ponieważ zbyt długo pozwalały one globalnemu przemysłowi odzieżowemu na ustalanie własnych, nie zawsze sprawiedliwych, praw.

Chcemy również przedstawić wam sylwetki aktywistek, które działają na rzecz zmian w branży mody oraz oddają głos kobietom wykluczonym, zatrudnionym w przemyśle odzieżowym.
2021-03-01, 10:28
facebook
Ten rok jest dla nas wyjątkowy.
W styczniu udało nam się zarejestrować stowarzyszenie Fashion Revolution Polska! Dzięki temu możemy działać jeszcze lepiej dla Was, dla planety i dla świata mody.?

Jakie mamy plany?

Przede wszystkim, chcemy przyjrzeć się bliżej polskiej modzie - markom, ich pracownikom i podwykonawcom, szwaczkom i rzemieślnikom, firmom technologicznym i sprzedawcom, a także regulacjom prawnym. Będziemy dążyć do rozwoju cyrkularnego podejścia do mody w Polsce.♻️

Żeby to wszystko ogarnąć będziemy się szkolić, poczynając od wewnętrznego działu analiz, przez działania praktyczne, po współpracę ze światem nauki.?‍?

Będziemy też edukować! Już niedługo zobaczycie pierwsze publikacje, ale na tym nie koniec. Wdrażamy się w rozwiązania techniczne, by niezależnie od sytuacji epidemicznej móc z Wami rozmawiać o odpowiedzialnej modzie.

Status stowarzyszenia pozwala nam skuteczniej realizować takie zadania, nawiązywać poważną współpracę ze środowiskami akademickim, biznesowym i prawnym; pozwala też skuteczniej pozyskiwać fundusze na realizację naszych działań i rozliczać się z nich.‼️

Tak, tak: Fashion Revolution Polska wkracza w dorosłość, a wraz z nią przyjmujemy wszystkie prawa i obowiązki dojrzałej organizacji. Jesteśmy szczęśliwe (tak się składa, że obecnie mamy w składzie tylko kobiety ☺️) że jesteście tu z nami w tej ważnej chwili. Dziękujemy! ❤️
2021-02-27, 10:24
facebook
Dlaczego stosowanie popularnych odplamiaczy do tkanin szkodzi środowisku?

Kilka dni temu jeden z koncernów zajmujących się produkcją artykułów gospodarstwa domowego wystartował z kampanią pod hasłem "Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze”. W telewizyjnym spocie przedstawiono historię rodzinnej wycieczki dziewczynki nad jezioro. Gdy na miejscu okazuje się, że jeziora już nie ma, głos z offu informuje, że produkcja jednego T-shirta pochłania 2500 litrów wody. "Celem kampanii „Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze” jest zwrócenie uwagi na rosnącą skalę problemu jakim jest nadkonsumpcja mody prowadząca między innymi do zmniejszenia ilości zasobów wodnych w Polsce i na świecie". (Nowy Marketing)

Podoba nam się, że popularna marka porusza w swojej kampanii problem nadkonsumpcji. To bardzo istotne! ?

Nie zgadzamy się jednak przerzucanie odpowiedzialności na konsumenta i nieinformowanie o środowiskowych zagrożeniach, które stwarzają produkowane przez tę firmę odplamiacze. ‼️

Pamiętajcie, że stosowanie odplamiaczy, które zawierają substancje toksyczne dla organizmów wodnych, bardzo szkodzi naszej planecie. Jak pisze Mama Chemik niebezpieczne są np. anionowe środki powierzchniowo czynne, "które mogą wiązać się z białkami, enzymami czy DNA, co powoduje, że zmieniają się funkcje tych substancji i może dochodzić do niekontrolowanych procesów w naszym środowisku".

Przypominamy, że plamę na ubraniu możecie wywabić naturalnymi substancjami - sodą oczyszczoną, solą, sokiem z cytryny czy szarym mydłem. Zamiast toksycznych odplamiaczy szukajcie w sklepach biodegradowalnych, ekologicznych i bezpiecznych detergentów. ?
2021-02-25, 16:20
facebook
Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

Osiem lat po katastrofie Rana Plaza miliony pracowników w Bangladeszu i na całym świecie wciąż żyją w biedzie i poczuciu zagrożenia.

Pomimo istnienia setek międzynarodowych standardów, przepisów ustawowych i wykonawczych oraz systemów audytu i certyfikacji, które istnieją w celu ochrony praw człowieka i zapewnienia godnych warunków pracy, w światowym przemyśle mody powszechne jest wykorzystywanie pracowników.

Naruszenia praw człowieka obejmują kwestie przekrojowe, takie jak: praca przymusowa i praca dzieci, zbyt długie godziny pracy, represje wobec organizacji związkowych, wyjątkowo niskie wynagrodzenia, utrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla tych, których podstawowe prawa są w pracy naruszane.

Problemy te istnieją nie tylko w miejscach takich, jak Bangladesz, Kambodża i Meksyk, ale także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych częściach Europy, także w Polsce.

Transparentność nie rozwiąże wszystkich problemów w przemyśle odzieżowym, ale ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu pozytywnych zmian.

Przejrzystość to sposób na pociągnięcie firmy do odpowiedzialności. Publicznie ujawnione listy dostawców pomagają związkom zawodowym i organizacjom zajmującym się prawami pracowników w podniesieniu i rozwiązywaniu problemów napotykanych przez pracowników w fabrykach dostarczających odzież dla dużych marek.*

‼️Wierzymy, że moda może zapewniać godną pracę, nikogo nie zniewalać, nie narażać na zagrożenia, nie wyzyskiwać, nie nękać i nie dyskryminować. Wierzymy, że moda może dawać pracownikom i konsumentom wolność i siłę do walki o własne prawa.

?Wierzymy, że ruch Fashion Revolution napędzany przez ludzi, którzy w swoich społecznościach na całym świecie pracują na rzecz pozytywnej i trwałej zmiany, pozwoli zrewolucjonizować przemysł odzieżowy.

✊Dołącz do modowej rewolucji! Zadawaj pytania swoim ulubionym markom o to, w jakich warunkach i kto szyje ich ubrania.
#whomademyclothes
2021-02-20, 10:38
facebook
Z LIŚCIA to pro-klimatyczna grupa założona przez warszawską młodzież pragnącą lepszej przyszłości dla naszej planety. ?

Ich pierwsza akcja nosi nazwę “SZEW - Szybko Zobacz! Eko Wybieg”. 20 lutego organizują pokaz mody promujący ubrania z drugiej ręk. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku i Instagramie “Z liścia”.

Dołącz do wydarzenia https://www.facebook.com/events/888229998699054/

Szczerze zachęcamy do śledzenia pokazu oraz wszelkich następnych poczynań zespołu “Z liścia”.

Wspaniale jest dowiadywać się o kolejnych młodych osobach, które walczą o lepsze jutro - zawsze staramy się wspierać takie inicjatywy!

Brawa za chęci i życzenia powodzenia dla grupy “Z liścia”!

? Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej lub studentem/studentką, a moda odpowiedzialna, zrównoważony rozwój i troska o dobro planety są Ci bliskie to przypominamy o możliwości zostania Szkolnym Ambasadorem Fashion Revolution.
Zgłoszenia oraz wszelkie pytania można wysyłać na adres ambasador.fashrevpoland@gmail.com.
2021-02-12, 16:13
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.