Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
Do naszego zespołu Szkolnych Ambasadorów dołączyło pięć licealistek (Basia, Ania, Julka, Zofia, Zuza) z Krakowa i okolic, które chcą powiększać swoją wiedzę oraz wiedzę swoich odbiorców na temat mody zrównoważonej. Dziewczyny wspólnie tworzą projekt Zwolniona szafa w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii”.

Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby osób, zarówno młodzieży, jak i dorosłych, i zmienienie podejścia do mody - tłumaczenie, dlaczego bycie świadomym konsumentem jest w obecnych czasach szalenie ważne.

W ramach projektu dziewczyny podejmują różne działania dotyczące szerzenia idei slow fashion- poczynając od dzieci, dla których przygotowują filmy o byciu świadomym konsumentem, kończąc aktywizmu w w mediach społecznościowych.
Powstaną również sesje zdjęciowe, które mają pokazać, że ubrania z drugiego obiegu mogą być tak samo (lub jeszcze bardziej!) zjawiskowe, jak nowe.

Fashion Revolution Polska objęło patronatem projekt "Zwolniona Szafa" i z uwagą będziemy śledzić działania dziewczyn.

Rewolucja jest w nas - wspólnie mamy ogromny wpływ na globalną zmianę!
2021-05-11, 16:51
facebook
Premiera Leksykonu mody odpowiedzialnej już dzisiaj!

Leksykon mody odpowiedzialnej, najnowsza publikacja Fashion Revolution Polska, to ponad 150 stron i więcej niż 80 definicji związanych z zagadnieniami bliskimi modzie zrównoważonej oraz działalności organizacji Fashion Revolution.

❗Leksykon jest bezpłatnym ebookiem dostępnym dla każdej zainteresowanej osoby na www.fashrev.pl - pobierajcie, czytajcie i udostępniajcie go.

Wiemy, że język mody odpowiedzialnej jest złożony. Opiera się często na wieloznacznościach, niejasnych dla każdego pojęciach obcojęzycznych, a także na zmienności. Rozwojowi nowych form, innowacyjnych materiałów czy modeli biznesowych towarzyszą zmiany językowe: powstają zupełnie nowe zjawiska wymagające opisu, kolejne rozwiązania konieczne do scharakteryzowania.

Celem opracowania Leksykonu było przekonanie o sile języka, który - jeśli jest jednoznaczny, ale także odpowiedzialny i nasz własny, lokalny, a więc: zrozumiały - ma wielką moc, a każda idea, każde działanie i w końcu każda realna zmiana napędzane są w pierwszej kolejności słowami: celnymi i trafnymi.

Publikacja powstała dzięki wytężonej pracy autorek oraz zespołu Fashion Revolution Polska zaangażowanego w przygotowanie i opracowanie Leksykonu - kobiet świadomych wyzwań i celów, jakie stawiamy przed modą odpowiedzialną, ale także świadomych języka, którym trzeba i warto o niej mówić.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji: wspierali wiedzą, czasem, umiejętnościami, dzielili się pomysłami, trzymali kciuki i mobilizowali do działania!

Dzięki wspólnej, wytężonej pracy oddajemy w Wasze ręce tę bezpłatną publikację - czekamy na Wasze wrażenia! Zachęcamy nie tylko do lektury, ale i do współtworzenia leksykonu razem z nami!

Zapraszamy do wskazywania kolejnych terminów, które powinny znaleźć się w publikacji. Leksykon zrodził się z naszej inicjatywy, ale będzie żył dzięki wspólnej pracy nad rozwijaniem kolejnych pojęć i przykładów.
2021-05-06, 12:34
facebook
Premiera Leksykonu mody odpowiedzialnej coraz bliżej!

Zmiana jest tak samo ważna, jak język, który ją opisuje.

To właśnie język objaśnia nasz świat i pozwala go dobrze zrozumieć. Dzięki niemu komunikujemy się z innymi – formułujemy nasze przekonania, spisujemy pomysły, wyrażamy dążenia.

Zdarza się jednak i tak, że język stanowi barierę. Hermetyczny sposób wyrażania się, niejasne pojęcia czy obcojęzyczne określenia zamiast przekonywać do sprawy – zniechęcają i działają na niekorzyść nawet najbardziej słusznych postulatów.

Tworząc Leksykon mody odpowiedzialnej, myślałyśmy o tym, aby język był skutecznym narzędziem zmiany. Pragniemy, by potrafił ją celnie opisać, jednoznacznie wyjaśnić, rozwiać wątpliwości. Leksykon powstał także w tym celu, aby spolszczyć obcobrzmiące pojęcia, uprościć skomplikowane zagadnienia, przekazać, co kryje się za powszechnie używanymi, ale nie zawsze zrozumiałymi określeniami i branżowymi sformułowaniami.

Jesteśmy ciekawe, czy i Wam niektóre z pojęć związanych z modą zrównoważoną wydają się niejasne? Jakie sformułowania związane z modą odpowiedzialną budzą Wasze szczególne wątpliwości? Które terminy wydają się Wam niejasne i skomplikowane? Jakich haseł będziecie poszukiwać w naszym Leksykonie?

#jezykrewolucji
2021-05-05, 14:31
facebook
https://www.facebook.com/288220087993561
2021-05-05, 09:17
facebook
12 093 pary butów! Tegoroczna zbiórka obuwia dla potrzebujących WoshWosh “Przekaż wiosnę” przeszłanajśmielsze oczekiwania. Oczyszczone inaprawione buty trafią do najbardziej potrzebującym w całej Polsce.

Buty wśród pracowników zbierały LPP,
Kuehne+Nagel oraz Stena Recycling. W trakcie trwania akcji dołączył także PanPablo, spontanicznie przyłączyły się instytucje oraz szkoły,które własnymi siłami zorganizowały zbiórki wewnątrz placówek i prowadziły w swoich
miejscowościach działania promocyjne. Do WoshWosh trafiały także buty z zagranicy m.in. zNiemiec, Danii, Włoch a nawet Islandii.

Akcja “Przekaż wiosnę” zwraca uwagę na świadomą konsumpcję i ograniczenie śmieci, a takżenamacalne korzyści z zero waste.

Buty dla potrzebujących zebrane w akcji „Przekaż wiosnę” zostaną przekazane potrzebującymdzięki pomocy: Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, Dom Samotnej Matki CaritasArchidiecezja Warszawsko-Praska, Wspólnota Chleb Życia, Caritas Polska, Kamiliańska MisjaPomocy, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Stowarzyszenie
Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz” w Gdańsku, Fundacja Pomoc Pierwsza Praca,Ośrodek Pomocy Społecznej Warszawa Praga Południe.

#patronatmedialny
2021-05-05, 08:44
facebook
Chcemy przedstawić Wam 6 kolejnych autorek Leksykonu mody odpowiedzialnej, członkiń zespołu Fashion Revolution Polska.

Dziękujemy za zaangażowanie we współtworzenie leksykonu – chęć podzielenia się wiedzą, pasją i entuzjazmem!

#jezykrewolucji
2021-04-29, 09:55
facebook
Obchody Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w dobie pandemii są wyjątkowo ważne. Dzięki prawnej umowie i programowi (tzw. Bangladesh Accord) zawiązanemu pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi związkami zawodowymi oraz ponadnarodowymi markami odzieżowymi, od 2013 r. można monitorować poprawę bezpieczeństwa w tysiącach fabryk.

Program pomógł też w szkoleniu w kwestiach zdrowia i bezpieczeństwa tysięcy pracowników, a także umożliwił składanie anonimowych zażaleń na warunki pracy (The Nation 2019).
Choć od katastrofy Rana Plaza warunki pracy w przemyśle tekstylnym uległy znacznej poprawie (ILO 2019), to nadal zdarzają się śmiertelne wypadki.

W 2019 r. w fabryce toreb w Delhi śmierć poniosły 43 osoby, w lutym 2020 r. w wyniku pożaru w fabryce dżinsów w Indiach zginęło 7 osób, dwa tygodnie później w tym samym mieście ogień zabił 3 osoby pracujące w wytwórni etykiet odzieżowych.

Pracownicy przemysłu tekstylnego wciąż narażeni są na szereg zagrożeń:

✓Długotrwała ekspozycja na pył bawełniany wpływa na znaczne zmniejszenie wydolności płuc, a także częstsze występowanie przewlekłego zapalenia oskrzeli.

✓Praca z chemikaliami, takimi jak formaldehyd, powoduje trudności w oddychaniu i egzemę. Wykazano również wzrost zachorowań na nowotwór nosa i płuc oraz raka mózgu i białaczki.

✓W wielu miejscach pracownicy narażeni są na wysoki poziom hałasu. Zagrożenie to często bywa ignorowane w zakładach włókienniczych, ponieważ jego skutki nie są natychmiastowe. Bagatelizowanie problemu doprowadziło do tego, że ok. 20% pracowników zakładów w Nagpur w Indiach cierpi na ubytek słuchu spowodowany hałasem.

✓ Problemy ergonomiczne także w miejscu pracy: nieodpowiednie meble, niewłaściwa wentylacja i oświetlenie powodujące chroniczne bóle głowy i pleców.

✓Według raportu przeprowadzonego przez Worker Rights Consortium w listopadzie 2020 roku, niemalże 80% pracowników przemysłu odzieżowego cierpi z powodu niedożywienia i zmęczenia, spowodowanych 12-godzinnym dniem pracy.
2021-04-28, 08:58
facebook
Już w niedzielę 25 kwietnia premiera filmowego podsumowania Okrągłego Stołu na temat mody cyrkularnej!

Materiał stanowi filmowe podsumowanie eksperckiej debaty, która odbyła się 17 kwietnia. W debacie wzięło udział piętnaścioro ekspertek i ekspertów: przedstawicieli różnych środowisk, których połączyła rozmowa o modzie cyrkularnej w Polsce.

Formuła nie była typowa dla tego typu dyskusji. Eksperci byli dzieleni na grupy, w których dyskutowali na temat kwestii zaproponowanych przez prowadzącą debatę Olę Bąkowską. Kwestie poruszane przy wirtualnym okrągłym stole oraz w pokojach, zostaną rozwinięte, uzupełnione o dane i opatrzone komentarzem w raporcie powstałym na bazie tego spotkania, a film jest podsumowaniem ustaleń, pomysłów i wizji, jakimi zaproszeni eksperci dzielili się w trakcie spotkania!

Premiera filmu już 25 kwietnia o godz. 19:00 na kanale Youtube Fashion Revolution Poland.?
https://youtu.be/03_m4mH5iKE

Linki do filmu dostępne będą także na Facebooku oraz w naszym bio na Instagramie.

Zapraszamy do oglądania i dyskusji w komentarzach!
2021-04-25, 09:28
facebook
Cieszymy się, że nie tylko osoby działające na rzecz mody odpowiedzialnej upamiętniają ofiary Rana Plaza.

Katastrofa ta stała się symbolem dla wszystkich osób walczących o bezpieczeństwo w miejscu pracy, o sprawiedliwe płace i przywrócenie podmiotowości pracownikom - nie tylko w łańcuchach dostaw branży mody.

Od lat w rocznicę tej katastrofy działacze na rzecz praw pracowniczych i - szerzej - praw człowieka, zbierają się na ul. Łąkowej w Gdańsku. Pod siedzibą LPP S.A., najbardziej znanej polskiej firmy działającej w modelu szybkiej mody, przypominają o odpowiedzialności przedsiębiorstw za warunki pracy na każdym etapie powstawania ich produktów, o prawach pracowników i o tym jak ważna jest swoboda zrzeszania się pracowników - na całym świecie, także w Polsce.

Jako Fashion Revolution kładziemy nacisk na przejrzystość działania firm modowych. Czasem pytacie nas - czemu właściwie ona służy? Właśnie temu, by pracownicy na drugim końcu świata nie byli już ukrywaną wstydliwie tajemnicą. Dopiero gdy nazwy i adresy fabryk, szwalni, tkalni, plantacji czy farbiarni są publicznie dostępne, mogą być one weryfikowane - w różnych aspektach, np. bezpieczeństwa czy respektowania praw pracowniczych - przez niezależne organizacje, a zatrudnieni w nich zyskują możliwość samodzielnej walki o lepsze warunki pracy.

Czy sama przejrzystość gwarantuje ekologiczną, bezpieczną i zrównoważoną produkcję? Nie, ale pozwala weryfikować deklaracje firm i dbać o najsłabsze osoby zaangażowane w łańcuchach dostaw branży mody.

Dlatego tak cieszy nas, że coraz więcej dużych firm wchodzi na ścieżkę przejrzystości. Liczymy, że przedstawiciele LPP S.A. będą mogli wkrótce wyjść do pikietujących i przekazać na ich ręce listę swoich dostawców, wraz z adresami miejsc, w których powstają ich ubrania.

#whomademyclothes
2021-04-24, 13:29
facebook
Nikt nie powinien umierać za nasze ubrania!

Dzisiaj mija osiem lat od katastrofy budowlanej Rana Plaza. Zawalenie się budynku szwalni w stolicy Bangladeszu nie było zaskoczeniem, a tragedii można było uniknąć. Niestety, głosy pracowników fabryki zostały zignorowane.

Choć od czasu tamtej tragedii upłynęło sporo czasu, to warunki pracy w fabrykach wciąż pozostawiają wiele do życzenia, a zmiany zachodzą zbyt wolno. Pożary, eksplozje i katastrofy budowlane w Egipcie, Maroku, Indiach czy Bangladeszu pokazują, że ludzie wciąż ryzykują swoim zdrowiem i życiem szyjąc ubrania, które kupujemy.

Nadal problemem pozostają kwestie bezpieczeństwa, słabe warunki pracy, bardzo niskie płace, przemoc na tle płciowym i represjonowanie związków zawodowych.

"Musimy naciskać na marki, tak samo jak one naciskają na swoich pracowników. Marki muszą grać fair. Muszą płacić godne wynagrodzenia. Nie jesteśmy przeciwko przemysłowi odzieżowemu czy biznesowi, ale przeciwko systemowi wyzysku" - Nazma Akter, działaczka związkowa i założycielka Awaj Foundation

Osiem lat po katastrofie Rana Plaza, miliony pracowników w Bangladeszu i na całym świecie wciąż żyją w biedzie i poczuciu zagrożenia, w tym zagrożenia śmiercią w czasie pracy, a więc szycia ubrań, które kupujemy.

W maju tego roku wygasa tzw. Accord - czyli porozumienie w sprawie bezpieczeństwa pożarowego i budowlanego w Bangladeszu. Przyłączyło się do niego prawie 200 marek, zobowiązując się do poprawy bezpieczeństwa w fabrykach w Bangladeszu.

Dziś wiele marek nie chce już ponosić odpowiedzialności prawnej za bezpieczeństwo swoich pracowników. Nie wierzymy, że marki dotrzymają swoich obietnic, jeśli nie będą indywidualnie rozliczane przed sądami. Wejdź na stronę www.ranaplazaneveragain.org i napisz do tych marek, które chcą uniknąć odpowiedzialności.
2021-04-24, 09:11
facebook
Gdzie szukać informacji, kogo czytać i na co uważać w zalewie niesprawdzonych danych, zwielokrotnionych fałszywych informacji i porad internetowych, które trudno zweryfikować? Między innymi na te pytania odpowiadała Katarzyna Zajączkowska OdpowiedzialnaModa.pl podczas wczorajszego lajwa, ostatniego w tegorocznym programie Tygodnia Fashion Revolution (gorąco zachęcamy was do wysłuchania tej rozmowy, jeśli jeszcze nie mieliście okazji).

Celebrując Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich chciałybyśmy wrócić do tego zagadnienia i polecić wam kilka tytułów i internetowych publikacji, które opowiadają o modzie zrównoważonej. Wybrałyśmy najciekawsze naszym zdaniem książki, które w ostatnim czasie ukazały się na rynkach polskim i zagranicznych.

✓"Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" Marek Rabij

✓"Ekoszafa. Ubieraj się dobrze” Elizabeth L. Cline

✓“Loved Clothes Last” Orsola de Castro

✓"Uszyte z klasą. Przemysł odzieżowy wobec wyzwań społecznych i środowiskowych” Agata Rudnicka, Małgorzata Koszewska

✓“Etyka w modzie czyli CSR w przemyśle odzieżowym” dr Magdalena Płonka

✓“Aleja włókniarek” Marta Madejska

✓“Wychodząc z mody” Joanna Glogaza

✓“Fashionpolis. The price of fast fashion and the future of clothes” Dana Thomas

✓"Fashion Made Fair: Modern, Innovative, Sustainable” Ellen Köhrer, Magdalena Schaffrin

[“Leksykon mody odpowiedzialnej” Fashion Revolution Polska (premiera już niedługo!)

Oprócz tego zachęcamy was oczywiście do zaglądania na stronę fashionrevolution.org, na której znajdziecie rozmaite materiały (jest też możliwość zakupu publikacji w formie papierowej)oraz raporty, m.in. przetłumaczoną na język polski Białą Księgę. Informacji warto szukać również na stronach organizacji i fundacji zajmujących się modą odpowiedzialną oraz prawami pracowników Common Objectiv, Ellen Macarthu czy Kupuj odpowiedzialnie .

Podzielcie się z nami tytułami waszych ulubionych książek o modzie etycznej i odpowiedzialnej!? Dajcie też znać, kogo czytacie na Instagramie albo czyich podcastów słuchacie najchętniej!
2021-04-23, 19:46
facebook
Co zrobić z ubraniem, którego już nie nosisz? Przygotowałyśmy inspiracyjną ściągę, dzięki której nie będziecie miały i mieli już problemu co zrobić z rzeczami, których już nie chcecie. Zachęcamy do korzystania ?
2021-04-23, 13:44
facebook
Publikacja Leksykonu mody odpowiedzialnej już niedługo!

Leksykon wypełniają definicje napisane przez jedenaście autorek - dziś z radością przedstawiamy Wam sylwetki pięciu z nich:
2021-04-23, 10:11
facebook
22 kwietnia jesteśmy na półmetku Tygodnia Fashion Revolution, który zbiega się z obchodami Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi.

David Attenborough powiedział kiedyś, że ktoś, kto wierzy w nieustający wzrost na nierosnącej planecie, musi być albo szaleńcem, albo ekonomistą. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku Dzień Matki Ziemi stanowi okazję do podniesienia świadomości społecznej w zakresie dobrostanu planety, mając na uwadze m.in. ochronę klimatu i zrównoważony rozwój, ale i np. negatywny wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko.

Dotychczasowa nadmierna eksploatacja planety prowadzi do coraz większej degradacji ekosystemów. Branża tekstylna ma w tym duży udział, będąc odpowiedzialną za znaczną ilość emisji gazów cieplarnianych (szacuje się, że uwalnia do atmosfery 8% CO2 - to więcej niż loty międzynarodowe i żegluga morska razem!), zanieczyszczanie oceanów, rzek, wód gruntowych, a nawet deszczu i powietrza mikroplastikiem wydzielanym podczas prania przez odzież syntetyczną, pestycydami i szkodliwymi substancjami wykorzystywanymi do farbowania tkanin czy garbowania skóry.

W ramach Fashion Revolution Week chcemy zachęcić was do zadawania markom pytań o surowce i materiały wykorzystywane do produkcji ubrań, a także o ich wpływ na środowisko. Pytamy #whatsinmyclothes i #whatsinmyfabric dla dobra nas samych i naszej planety.

Branża odzieżowa nie może lekceważyć wytyczonych celów, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym i nadal nadmiernie eksploatować kurczących się zasobów przyrody. Ubrania, które są produkowane w nadmiernej ilości, powinny trafiać do zamkniętego obiegu, czyli wspierać model gospodarki cyrkularnej. Priorytetem powinno być zmniejszenie zużycia surowców, ilości odpadów i emisji gazów cieplarnianych.

Wierzymy w potrzebę radykalnej zmiany, apelujemy do korporacji, rządów, polityków, urzędników i właścicieli marek odzieżowych o współpracę ponad podziałami na rzecz naszego wspólnego domu - Matki Ziemi.
2021-04-22, 10:44
facebook
Język jest siłą i niesie zmianę!

Leksykon mody odpowiedzialnej to projekt, który powstał przy wielkim wysiłku i pracy wszystkich zaangażowanych w niego stron - od autorek i redaktorek przez korektorki i graficzkę aż po każdą osobę, która wsparła to przedsięwzięcie choćby tylko dobrym słowem i trzymaniem kciuków.

To projekt, w który włożyłyśmy wiele godzin pracy i na każdym etapie był tworzony pro bono, ponieważ wierzymy, że słowa są wolne, zasługują na to, by być dostępne dla każdego.

Dziękujemy, przede wszystkim autorkom, za chęć włączenia się w tworzenie leksykonu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dla łączącej nas idei wkrótce światło dzienne ujrzy ta wyjątkowa publikacja, która jest wyrazem naszych marzeń o języku mody odpowiedzialnej.

Uważamy bowiem, że nawet najbardziej palący problem i najsłuszniejsza inicjatywa mogą rozbić się o niezrozumienie.

Hermetyczny i niejasny język, przesycony obcobrzmiącymi terminami, pełny branżowego slangu, zniechęca do sprawy, którą opisuje. Nawet, gdy jest ona najważniejsza i najpilniejsza!

W Fashion Revolution Polska jesteśmy przekonane, że przejrzystość dotyczyć powinna nie tylko łańcucha dostaw, ale także języka.

Tylko za pomocą jasnego i zrozumiałego przekazu możemy opisywać rzeczywistość: wskazywać na problemy, szukać rozwiązań, wprowadzać realne i trwałe zmiany.

Jedną z podstawowych zasad naszej organizacji jest ciekawość (#curiosity). To ona skłania nas do zadawania pytań markom, dociekania, domagania się odpowiedzi!

To ciekawość stoi także za naszym wyjątkowym projektem, czyli Leksykonem mody odpowiedzialnej!

✓ chcemy, by był on podręcznym narzędziem, dla wszystkich poszukujących sprawdzonych informacji i rzetelnej wiedzy na temat świata mody zrównoważonej;

✓ pragniemy objaśniać, co kryje się za obcojęzycznymi pojęciami i proponować ich polskie odpowiedniki;

✓ staramy się podsumowywać pojęcia powszechnie znane, ale funkcjonujące w odmiennych kontekstach.

Niebawem premiera Leksykonu mody odpowiedzialnej!
2021-04-21, 18:33
facebook
Pierwsze spotkanie online w ramach Tygodnia Fashion Revolution odbędzie się już we wtorek 20 kwietnia. Naszym gościem będzie Arkadiusz Szczudło, współzałożyciel Instytutu Prawa Mody (https://www.facebook.com/prawowmodzie) i kancelarii Creativa (https://www.facebook.com/creativalegal).
W rozmowie poruszymy takie kwestie jak:
➡ inspiracje, trendy i ich granice,
➡ rodzaje praw własności intelektualnej w branży mody,
➡ przykłady realnych problemów, z którymi mierzą się rozwijające się marki,
➡ co to znaczy MADE IN POLAND i czy są jakieś prawne ograniczenia przejrzystości metkowania?
____________________________________________
Arkadiusz Szczudło - adwokat branży odzieżowej i IT, przedsiębiorca i twórca. Współzałożyciel Instytutu Prawa Mody i kancelarii Creativa. Pomaga w budowaniu biznesu od zera, a także w rozwoju już tych istniejących. Współprowadzący najpopularniejszego bloga branży kreatywnej prawowmodzie.pl, współtwórca projektu LegalRoom, autor podcastu Okiem prawnika kreatywnych.
Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wąsowska - członkini Zarządu Fashion Revolution Polska
W trakcie rozmowy na Facebooku będzie możliwość zadawania pytań.
________________________
Wszystkie wydarzenia tegorocznego Fashion Revolution Week można znaleźć tutaj https://www.facebook.com/events/2831849000403941

_________________________________________
Fashion Revolution Polska jest częścią międzynarodowej organizacji założonej w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w kompleksie fabrycznym Rana Plaza w Bangladeszu, gdzie w kwietniu 2013 r. zginęło ponad 1100 pracowników fabryki odzieżowej, a kolejne 2500 odniosło obrażenia.
Polski oddział jest jednym z najprężniej rozwijających się oddziałów Fashion Revolution na świecie. W styczniu 2021 roku stowarzyszenie Fashion Revolution Polska uzyskało osobowość prawną.
Najważniejszą misją organizacji jest edukacja, popularyzowanie transparentnego łańcucha dostaw i zachęcanie firm z branży odzieżowej do wprowadzenia etycznych standardów i zrównoważonego rozwoju.
Fashion Revolution Week to coroczna kampania nagłaśniająca najważniejsze modowe wyzwania, której towarzyszą spotkania z ekspertami, panele dyskusyjne oraz szereg innych działań skupionych wokół hasła #whomademyclothes.
2021-04-20, 18:00
facebook
Pierwsze spotkanie online w ramach Tygodnia Fashion Revolution odbędzie się już we wtorek 20 kwietnia. Naszym gościem będzie Arkadiusz Szczudło, współzałożyciel Instytutu Prawa Mody (https://www.facebook.com/prawowmodzie) i kancelarii Creativa (https://www.facebook.com/creativalegal).
W rozmowie poruszymy takie kwestie jak:
➡ inspiracje, trendy i ich granice,
➡ rodzaje praw własności intelektualnej w branży mody,
➡ przykłady realnych problemów, z którymi mierzą się rozwijające się marki,
➡ co to znaczy MADE IN POLAND i czy są jakieś prawne ograniczenia przejrzystości metkowania?
____________________________________________
Arkadiusz Szczudło - adwokat branży odzieżowej i IT, przedsiębiorca i twórca. Współzałożyciel Instytutu Prawa Mody i kancelarii Creativa. Pomaga w budowaniu biznesu od zera, a także w rozwoju już tych istniejących. Współprowadzący najpopularniejszego bloga branży kreatywnej prawowmodzie.pl, współtwórca projektu LegalRoom, autor podcastu Okiem prawnika kreatywnych.
Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wąsowska - członkini Zarządu Fashion Revolution Polska
W trakcie rozmowy na Facebooku będzie możliwość zadawania pytań.
________________________
Wszystkie wydarzenia tegorocznego Fashion Revolution Week można znaleźć tutaj https://www.facebook.com/events/2831849000403941

_________________________________________
Fashion Revolution Polska jest częścią międzynarodowej organizacji założonej w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w kompleksie fabrycznym Rana Plaza w Bangladeszu, gdzie w kwietniu 2013 r. zginęło ponad 1100 pracowników fabryki odzieżowej, a kolejne 2500 odniosło obrażenia.
Polski oddział jest jednym z najprężniej rozwijających się oddziałów Fashion Revolution na świecie. W styczniu 2021 roku stowarzyszenie Fashion Revolution Polska uzyskało osobowość prawną.
Najważniejszą misją organizacji jest edukacja, popularyzowanie transparentnego łańcucha dostaw i zachęcanie firm z branży odzieżowej do wprowadzenia etycznych standardów i zrównoważonego rozwoju.
Fashion Revolution Week to coroczna kampania nagłaśniająca najważniejsze modowe wyzwania, której towarzyszą spotkania z ekspertami, panele dyskusyjne oraz szereg innych działań skupionych wokół hasła #whomademyclothes.
2021-04-19, 21:52
facebook
W Fashion Revolution Polska myślimy, mówimy i działamy na rzecz mody odpowiedzialnej.

Uważamy, że moda zrównoważona zasługuje na odpowiedni język! Zrozumiały, klarowny i lokalny, osadzony w polskim kontekście.

Każda idea, każde działanie i w końcu każda realna zmiana napędzane są słowami.

Dlatego wkrótce oddamy w Wasze (wirtualne) ręce wyjątkowy projekt, nad którym pracowałyśmy wiele miesięcy. Niebawem premiera Leksykonu mody odpowiedzialnej!

Leksykon to przede wszystkim:

✓ bezpłatny e-book, dostępny dla każdego zainteresowanego

✓ ponad 80 definicji, które pozwolą zrozumieć i przybliżyć zagadnienia związane z modą zrównoważoną

✓ 150 stron wypełnionych rzetelną wiedzą, ale także przykładami i danymi

✓11 wyjątkowych autorek, które podzieliły się swoim bogatym doświadczeniem i olbrzymią wiedzą - poznacie je bliżej w następnych postach!

Leksykon mody odpowiedzialnej nie powstałby bez zaangażowania autorek definicji. Dziękujemy za Wasz czas oraz współpracę dla dobra łączącej nas idei.

W tworzenie leksykonu zaangażowane były współpracujące z nami znakomite ekspertki i entuzjastki idei mody zrównoważonej, a także członkinie stowarzyszenia oraz wolontariuszki Fashion Revolution Polska:

Ola Bąkowska

Beata Borowiec

Pat Guzik

Katarzyna Zajączkowska-Fajto OdpowiedzialnaModa.pl

Anna Grzelczak

Dagmara Łacny

Eliza Gawrjołek

Katarzyna Biegun

Agnieszka Wąsowska Frelka Wąsowska

Ewelina Antonowicz

Anna Zagórska
2021-04-19, 20:47
facebook
Wszystko zaczęło się osiem lat temu od jednego pytania: #WhoMadeMyClothes, które z jednej strony miało upamiętniać 1134 osoby, które zginęły w katastrofie budowlanej w szwalni Rana Plaza, a z drugiej zapoczątkować dyskusję na temat braku transparentności w przemyśle odzieżowym.

Tydzień Fashion Revolution to czas, w którym warto zadawać pytania, w tym właśnie to kluczowe: "Who made my clothes?"

❗Bądźmy ciekawi, bądźmy dociekliwe❗

Wystarczy, że założysz ubranie na lewą stronę, pokażesz metkę i oznaczysz markę, którą chcesz zapytać o to: "kto zrobił moje ubranie?"

Dołącz do naszego wirtualnego łańcucha transparentności! ???

Nie zapomnij oznaczyć nas na zdjęciu! ☺️
2021-04-19, 16:56
facebook
?Już za chwilę będziecie mogły i mogli posłuchać Agnieszki Wąsowskiej, członkini zarządu Fashion Revolution Polska, która opowie o modzie cyrkularnej i tegorocznym Tygodniu Fashion Revolution.
2021-04-19, 13:12
facebook
Kochamy modę, ale nie chcemy, aby podczas produkcji naszych ubrań ludzie byli wykorzystywani, a nasza planeta niszczona. Domagamy się radykalnej, rewolucyjnej zmiany.

✊Dziś rozpoczynamy Fashion Revolution Week 2021- tydzień wydarzeń i działań inicjowanych po to, by głośno i wyraźnie przekazywać nasze postulaty w kwestii zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności ze strony marek, których ubrania kupujemy.

Teraz jeszcze szybciej musimy podążać ku systemowej transformacji globalnego przemysłu mody. Stoimy w obliczu przyspieszającego kryzysu klimatycznego, kryzysu bioróżnorodności, rozwoju pandemii Covid-19, zmian środowiska pracy, na które wpływają automatyzacja, sztuczna inteligencja i masowe migracje, a także głęboko zakorzenionej nierówności płci, nierówności socjoekonomicznych i systemowego rasizmu w przemyśle mody.

W trakcie Tygodnia Fashion Revolution chcemy zainspirować was do aktywizmu, ponieważ każda i każdy z was może mieć wpływ na to, jak wyglądać będzie branża mody. Domagajmy się od marek odpowiedzialności i jednocześnie zgłaszamy zapotrzebowanie na zmiany, tym którzy mają władzę, aby ich dokonać - urzędnikom, politykom i firmom.

Wy też możecie być częścią modowej rewolucji! ✊

#tydzieńfashionrevolution
#fashionrevolutionpoland
#fashionrevolutionweek #whomademyclothes #WhoMadeMyFabric #WhatsInMyClothes #imadeyourclothes #modaodpowiedzialna #rewolucjawmodzie #aktywizmspołeczny #prawapracownicze #prawakobiet #edukacja #przemysłodzieżowy #ubrania #odziez
2021-04-19, 07:54
facebook
Rewolucja w modzie jest sprawą nas wszystkich!

Nadchodzi kolejny Tydzień Fashion Revolution (19-25 kwietnia) – coroczne, najważniejsze wydarzenie Fashion Revolution, czyli globalnego ruchu na rzecz zrównoważonej mody.

https://fb.me/e/14QochXba

Tydzień Fashion Revolution to kampania nagłaśniająca najważniejsze modowe wyzwania, która łączy pamięć o tragicznych wydarzeniach z 2013 r. (katastrofa budowlana kompleksu Rana Plaza) z edukowaniem, wywieraniem nacisku na globalne marki i legislatorów oraz dążeniem do realnych zmian.

Zachęcamy do aktywnego włączenia się w tegoroczny Tydzień Fashion Revolution: każdy z nas jest częścią zmiany, a lokalne marki, producenci czy sprzedawcy stanowią jedno z jej najważniejszych ogniw!

W trakcie Fashion Revolution Week masowo zadawane są firmom pytania o warunki produkcji odzieży, obuwia i dodatków: dzieje się to poprzez pokazywanie metki danej marki i publiczne pytania: #whomademyclothes i #whatsinmyclothes.

Pracownicy przemysłu odzieżowego dzielą się natomiast postami oznaczanymi hasztagiem #imadeyourclothes.

Zachęcamy do używania hasztagów oraz oznaczenia profili Fashion Revolution Polska:

#whomademyclothes: Who made my clothes?

#whatsinmyclothes: What’s in my clothes?

#imadeyourclothes: I made your clothes

Szczegółowy harmonogram tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution będzie można znaleźć na naszej facebookowej stronie oraz Instagramie (@fash_revpoland).

Pokazywanie własnej transparentnej działalności, wsparcie finansowe, wciąganie marek i konsumentów do dyskusji za pomocą naszych hasztagów - wszystkie te działania są dla nas niezmiernie ważne. Niezależnie od tego jaką formę włączenia się w Fashion Revolution Week wybierzesz, dziękujemy Ci za zaangażowanie w lepszą przyszłość mody (i nie tylko)!
2021-04-15, 10:21
facebook
Nasze motto brzmi: "Zapytaj, znajdź odpowiedź i działaj". W 2014 roku, w rocznicę katastrofy Rana Plaza, zorganizowaliśmy pierwszy Dzień Fashion Revolution i poprosiliśmy ludzi, żeby założyli ubrania na lewą stronę i pokazali metki. Aby zadali markom bardzo proste pytanie: "Kto zrobił moje ubranie?"
Pytanie o silnym przekazie - wiadomość o tym, że przejrzystość liczy się dla konsumentów i jest niezbędna do wprowadzenia zmian.

Pytanie zamieniliśmy w #whomademyclothes i używamy go w mediach społecznościowych. Aby zachęcić ludzi do zadawania pytań o surowce i materiały wykorzystywane do produkcji ubrań, a także o ich wpływ na środowisko, w 2020 r. wprowadziliśmy #WhatsInMyClothes. W tym roku pytamy również o to, kto produkuje materiały, z których powstają nasze rzeczy #WhoMadeMyFabric.

Zobaczcie, w jaki sposób możesz zaangażować się w obchody tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution i stać się częścią modowej rewolucji! ✊

#fashionrevolutionpoland #tydzieńfashionrevolution #fashionrevolutionweek #modaodpowiedzialna #przemysłodzieżowy #ubrania #ekologia #edukacja #środowisko #modacyrkularna #prawaczłowieka #prawapracownicze
2021-04-14, 09:54
facebook
? Ogłaszamy nabór do grupy badawczej Fashion Revolution Polska!

Sekcja ta będzie zajmować się aspektami mody odpowiedzialnej w ujęciu interdyscyplinarnym.

Szukamy naukowczyń i naukowców, chcących aktywnie przyglądać się sektorowi mody osadzonej w przestrzeni społeczno-politycznej w Polsce.

Aplikuj, jeśli Twoje zainteresowania i wykształcenie skupiają się w następujących obszarach:

◾️socjologia

◾️antropologia kulturowa/etnologia

◾️materiałoznawstwo

◾️chemia i nauki chemiczne

◾️psychologia

◾️filozofia

◾️sozologia

◾️zrównoważony rozwój

◾️projektowanie ubioru

◾️ekonomia

◾️IT i nowe technologie.

Wolontariuszy chętnych do działania prosimy o przesyłanie zgłoszenia na:

poland@fashionrevolution.org
2021-04-11, 11:51
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.