Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
Badanie brytyjskiej fundacji WRAP wykazało, że przeciętnie zakładamy ubranie zaledwie 6-7 razy, zanim je wyrzucimy. Dlatego powinniśmy przestać postrzegać nasze ubrania jako jednorazowe i dać sobie przyzwolenie na noszenie każdego dnia tego samego (czy wkładania tej samej sukienki na kolejne specjalne okazje).

O MÓJ BOŻE CO DZIŚ WŁOŻĘ
to nowe wyzwanie Kasi Wągrowskiej, edukatorki zajmującej się ekologią, zero waste i ekonomią współdzielenia, które zwraca uwagę na problem niepotrzebnych zakupów odzieżowych, dokonywanych pod wpływem społecznej presji oraz marketingowych metod wielkich marek modowych.

Na czym polega wyzwanie?

? wybierz jedno ubranie, które lubisz nosić i dobrze się w nim czujesz,

? noś je przez 30 dni codziennie, możesz mieć różne zestawienia ubrań właśnie z tym jednym, wybranym,

? to normalne, że będziesz to ubranie prać - gdy masz dzień prania - pokaż to! I załóż coś innego,

? podziel się tym wyzwaniem na IG lub FB! Pokazuj codziennie, co na siebie wkładasz. Dodaj hasztag i oznacz Po-Dzielnia.

To jak, podejmiesz wyzwanie?

Grafika: Daria Mielcarzewicz
Ograniczam Się
Po-Dzielnia

#matronat #omójbożecodziśwłożę
2021-10-18, 14:48
facebook
Opublikowany w sierpniu br. najnowszy raport  IPCC to czerwony alarm dla ludzkości.

"Syreny alarmowe ogłuszają, a dowody są niepodważalne: emisje gazów cieplarnianych pochodzące ze spalania paliw kopalnych i wylesiania dławią naszą planetę i narażają miliardy ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Globalne ocieplenie dotyka każdego regionu Ziemi, a wiele zmian staje się nieodwracalnych" - powiedział Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Jakie działania powinien natychmiast podjąć przemysł odzieżowy? Co może zrobić każda i każdy z nas?

#modaodpowiedzialna
#modaetyczna
#katastrofaklimatyczna #raportipcc #przemysłodzieżowy #alarmdlaklimatu
2021-09-20, 18:29
facebook
Coraz szybciej  rośnie rynek mody z drugiego obiegu. Przewiduje się, że do 2030 r. ubrania z drugiej ręki będą stanowić około 18% zawartości przeciętnej garderoby, w porównaniu z 9% w 2020 r. 

W kontekście przyszłości naszej planety, jest to bardzo pożądany kierunek zmiany. Może pomóc utrzymać odzież w obiegu, z daleka od wysypisk, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na produkcję nowych materiałów.

Dzięki modzie z drugiego obiegu więcej osób może pozwolić sobie na odświeżenie garderoby w sposób mniej kosztowny i bardziej zrównoważony, a także uzyskać pieniądze ze sprzedaży swoich nienoszonych ubrań.

Co możesz zrobić, gdy znajdziesz w secondhandzie ubranie, które bardzo ci się podoba, ale nie jest w twoim rozmiarze?

✓Dopasuj. W przypadku posiadających metkę z nazwą marki, wejdź na stronę internetową firmy, zapoznaj się z tabelą rozmiarów i porównaj je do swoich wymiarów.

✓Przerabiaj ubrania, które źle na tobie leżą i dopasuj je do swoich potrzeb.

✓Przekształcaj. Zamień dzianinową sukienkę w modny dwuczęściowy zestaw. Tik Tok to świetne miejsce, w którym znajdziesz mnóstwo  inspiracji.

Masz jeszcze jakieś wskazówki? Albo przemyślenia na temat secondhandów?

#modazdrugiejręki #modaodpowiedzialna #lumpeksowezdobycze #ilovesecondhand #secondhandclothing #drugiobieg #modacyrkularna #circularfashion
2021-09-08, 20:21
facebook
Światowe marki odzieżowe i związki zawodowe ogłosiły zawarcie nowego Międzynarodowego Porozumienia w sprawie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Przemyśle Tekstylnym i Odzieżowym. Przedłużyły wygasłe 31. sierpnia br. wcześniejsze porozumienie. Dokument ten jest dwuletnim paktem z pracownikami odzieżowymi i właścicielami fabryk w Bangladeszu, gwarantującym im szereg praw, takich jak: 

- prawną egzekwowalność zobowiązań marek,

- niezależny nadzór nad przestrzeganiem przez marki przyjętych zasad działania,

- obowiązek wynagradzania dostawców w kwotach pozwalających im m.in na zapewnienie bezpiecznych miejsc pracy, 

- obowiązek zaprzestania prowadzenia interesów z fabrykami, które odmawiają działania zgodnego z zadami bezpieczeństwa.

W następstwie katastrofy budowlanej kompleksu Rana Plaza z 2013 roku, w której zginęło ponad 1100 pracowników przemysłu odzieżowego, ustanowiono pięcioletnie porozumienie, które gwarantowało m.in., przeprowadzenie tysięcy niezależnych  inspekcji czy zakaz zaopatrywania sygnatariuszy porozumienia w fabrykach uznanych za stwarzające zagrożenie dla pracowników. 

Według aktywistów pracowniczych realizacja zapisów porozumienia pomogła uczynić bezpieczniejszymi około 1600 fabryk, w których zatrudnionych jest 2 milionów pracowników.

W ramach umowy przejściowej, uzgodnionej w 2018 roku (po wygaśnięciu pierwotnego porozumienia), utworzono nowy organ: Radę Zrównoważonego Rozwoju Odzieży Gotowej (Ready-Made Garments Sustainability Council, RSC). W jej skład wchodzą związki zawodowe, marki i właścicieli fabryk, a na radzie spoczywa obowiązek prowadzenia inspekcji w fabrykach.

Nowe porozumienie osiągnięte w Bangladeszu w ciągu ostatnich ośmiu lat oraz rozszerzenie programu poza Bangladesz zapewni dalszy postęp w obszarze bezpieczeństwa pożarowego budynków i bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w łańcuchu dostaw branży odzieżowej.

#modaodpowiedzialna
#fashionrevolutionpoland
#prawapracownika
#prawaczlowieka #bangladeshaccord #przemysłodzieżowy #szybkamoda
2021-09-07, 16:25
facebook
Za łańcuchem wartości w modzie stoją prawdziwi ludzie. Za rewolucją też. Jesteśmy dumne, że możemy tworzyć polski oddział globalnej organizacji Fashion Revolution razem z Wami!

Aktywiści, aktywistki, sympatycy, specjaliści - wszyscy mogą tworzyć modową rewolucję, by zawalczyć o lepszą przyszłość branży.

Nasze działania i wspomniana rewolucja to nie tylko kwietniowy Fashion Revolution Week, ale aktywizm trwający cały rok. Składają się na tę rewolucję przede wszystkim codzienne, pojedyncze głosy sprzeciwu, pytania, wybory, tworzone projekty, akcje, treści specjalistyczne i edukacja. I to działa! Rewolucja się szerzy, pozytywnym wpływem zarażając kolejne osoby, instytucje i firmy.

Niektóre pytania pozostają wciąż bez odpowiedzi: chcemy je więc ponawiać, aż do skutku, ale równocześnie pomagać na nie odpowiadać, nie zostawiać branży samej z dylematami i wyzwaniami. Nie możemy zatrzymać się teraz, jeszcze wiele do zrobienia!

Chcesz działać razem z nami? Możesz dołączyć do zespołu głównego, grupy badawczej, ekipy Szkolnych Ambasadorów lub zawiązać grupę aktywistów i aktywistek mody odpowiedzialnej w swoim mieście!

✉️poland@fashionrevolution.org

badania@fashrev.pl

#fashionrevolutionpoland
#aktywizm #aktywiści
#modaodpowiedzialna #przemysłodzieżowy #stowarzyszenie #działaj
2021-09-03, 09:16
facebook
O czym pomyślałaś/eś, gdy po raz pierwszy usłyszałaś/eś określenie “moda zrównoważona”? Czy wydawało ci się, że to moda kosztująca sporo i dostępna dla wybranych? A może nudna i nieciekawa? 

Możliwe, że cię zaskoczymy, ale moda zrównoważona jest łatwo dostępna i...tania, ponieważ koncentruje się na tym, co masz już w swojej szafie. Modowa rewolucja nie wymaga wielkich pieniędzy!

#modaodpowiedzialna #modazrownowazona #odpowiedzialność #ekologia #przemysłodzieżowy #zdrugiejręki #zdrugiejszafy #ciuchowespa #modaslow #fashionrevolutionpoland
2021-09-01, 19:06
facebook
Co raport klimatyczny IPCC oznacza dla mody? Co moda może zrobić dla świata?

Jesteśmy w miejscu w historii, kiedy nie wystarczą już oddolne działania konsumentów. Giganci świata mody mają ogromny wpływ na zmianę klimatu. Co mogą dziś zrobić, by złagodzić jego nieuchronne zmiany?

Podczas rozmowy na żywo usłyszycie Agnieszkę Wąsowskę z Fashion Revolution Polska i Joannę Maraszek, wiceprezeskę fundacji Planet-A.

Rozmowa już w najbliższy czwartek (26 sierpnia) o 19:00 - tutaj, na Instagramie.

Jeśli macie jakieś pytania związane z modą i raportem IPCC możecie zadawać je już teraz w komentarzach do tego posta, albo w czwartek - podczas rozmowy.

Zapraszamy!

#kryzysklimatyczny
#katastrofaklimatyczna
#raportipcc #przemysłodzieżowy
#modaodpowiedzialna #modaslow #fashionrevolutionpoland #planeta
2021-08-24, 14:56
facebook
Greta Thunberg, najbardziej znana aktywistka na rzecz klimatu, pojawiła się na okładce pierwszego numeru “Vogue Scandinavia”. Korzystając z ogromnego zainteresowania wywołanego jej obecnością na okładce magazynu poświęconego modzie, Thunberg opublikowała na Instagramie post, w którym odniosła się do zagrożeń płynących ze strony branży odzieżowej. 

“Przemysł modowy w ogromnym stopniu przyczynia się do katastrofy klimatycznej i ekologicznej, nie wspominając o jego wpływie na niezliczoną liczbę pracowników i społeczności, które są wyzyskiwane na całym świecie, tylko po to, aby niektórzy mogli cieszyć się szybką modą, traktowaną jako coś jednorazowego.”

Aktywistka dodała również, że sceptycznie odnosi się do kampanii przedstawianych jako “zrównoważone’, “etyczne”, “zielone” czy “neutralne dla klimatu”, ponieważ jest zdania, że nie da się masowo produkować mody ani jej konsumować w sposób “zrównoważony”.

#modaodpowiedzialna #gretathunberg #przemysłodzieżowy #szybkamoda #modaodpowiedzialna #ethicalshopping #ethicalfashion
2021-08-10, 14:09
facebook
Tell Me Your Story to wyszehradzka inicjatywa entuzjastów odpowiedzialnej i przejrzystej mody. Pozwala projektantom i markom w łatwy sposób przekazywać klientom informacje o każdej sztuce odzieży, tkaninach, ich pochodzeniu, miejscu wytworzenia itp., a także historię i wszystko, co najważniejsze o marce i jej tożsamości. Wykorzystuje blockchain do kodowania informacji. Konsumentom daje łatwy dostęp do nich dzięki metkom z kodami QR.

12 sierpnia w Warszawie odbędą się warsztaty dla marek, na których zespół TELLMYS zaprezentuje swój pomysł na przejrzystość i pokaże działanie aplikacji w praktyce. Będzie to świetna okazja do zapoznania się z narzędziem oraz jego twórcami.
Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim i potrwają ok. 6 godzin (z przerwą obiadową). Organizatorzy zapewniają wspólny posiłek oraz materiały do warsztatów.

ZAPISY:
Jako polski partner tego wydarzenia prowadzimy zapisy - liczba miejsc jest ograniczona. Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić krótki formularz: https://forms.gle/K9S7MengLqhnCdBx8

Więcej o projekcie Tell Me Your Story: https://nitka.sk/tellmys

Projekt TELLMYS jest finansowany przez Fundusz Wyszehradzki.
Lokalizacja i szczegółowy harmonogram zostaną potwierdzone w ciągu kilku dni.
2021-08-02, 10:51
facebook
Długi mają różne oblicza, choćby finansowe czy wdzięczności. Istnieje także ten ekologiczny. Tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego przypada właśnie na dziś - 29 lipca.

Wspomniany dzień to moment, który zmusza nas do refleksji nad wpływem człowieka na stan planety. Data ta oznacza bowiem, że zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne Ziemi – liczone od początku roku kalendarzowego – przekracza jej roczne możliwości odnowy. Począwszy od tego dnia, żyjemy więc wszyscy na kredyt: produkujemy, wykorzystujemy, konsumujemy, zaciągając dług u naszej planety.

Global Footprint Network, międzynarodowa organizacja badawcza, rokrocznie oblicza tę datę posługując się danymi i raportami. Jak podaje WWF Polska: „dzień długu ekologicznego wylicza się dzieląc ogół zasobów naturalnych biosfery przez światowy ślad ekologiczny, a następnie mnożąc przez liczbę dni w roku” – brzmi jak proste działanie matematyczne, jednak materiały dostępne na stronie GFN udowadniają, że to nie tylko frapujące, ale i złożone badania.

Trzeba również pamiętać, że Dzień Długu Ekologicznego jest średnią dla całej ludzkości, natomiast, jak podaje WWF,dla przeciętnego Europejczyka data ta wypada dużo wcześniej (dla mieszkańca USA jeszcze przed rozpoczęciem wiosny!).

W ubiegłym roku, świat pogrążony w pierwszym lockdownie obiegły fotografie z przyrodą odradzającą się po  nagłym zatrzymaniu ludzkiej aktywności i gospodarek, w tym transportu zbiorowego. Natura zaczęła  sobie i odnawiać to, co skutecznie od lat niszczymy i degradujemy.

W 2020 r., wskutek ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, Dzień Długu Ekologicznego przesunął się o ponad 3 tygodnie względem 2019 r. i wypadł 22 sierpnia. To ważna nauka, jaka płynie do nas wszystkich: możemy mieć realny wpływ na stan Ziemi. Jak widać jednak, mimo kilku fal pandemii i czasowego zatrzymania wielu gałęzi aktywności człowieka, w 2021 r. Dzień Długu Ekologicznego znów wypadł sporo wcześniej – powróciliśmy dokładnie do daty z 2019 roku

Pamiętajmy, nie mamy w zapasie planety B. Nie możemy jej wymienić, gdy się zużyje i znudzi, jak przywykliśmy robić z otaczającymi nas przedmiotami.

Źródła: www.overshootday.org/2021-calculation/, www.wwf.pl

#planeta
2021-07-29, 13:43
facebook
Rozstrzygamy konkurs „Odpowiedzialność nie bierze wolnego”! 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie – Wasze komentarze, pozostawione na Instagramie i Facebooku, czytałyśmy z wielkim zainteresowaniem. 

Dziękujemy, że podzieliliście się z nami inspirującymi pomysłami i niezwykle interesującymi sposobami na to, jak nie robić sobie urlopu od zaangażowania i odpowiedzialności w modzie! 

Zgadzamy się z komentarzem jednej z uczestniczek konkursu, Natalii Konicz-Hamady, która napisała, że „Chyba właśnie posiadanie dobrego celu skutecznie pomaga nie zapominać o odpowiedzialności. Te cele mogą być oczywiście różne, ale warto je sobie wyraźnie wyartykułować.” 

Jesteśmy różni i różne, mamy odmienne potrzeby i cele. Zarówno nasze możliwości, jak i nasze ograniczenia nie są tożsame. Niezależnie od tego, jaki tryb życia wybraliśmy, do jakich warunków musiałyśmy się przystosować, na co możemy sobie pozwolić, czego chcemy unikać, do realizacji jakich marzeń dążymy – nie możemy zapominać o odpowiedzialności: w modzie, wobec planety, naszych bliskich i następnych pokoleń.  

Wybór laureatów nie był prosty, wiele Waszych opowieści zasługuje na uznanie! Z wielką radością informujemy, że egzemplarze książki „Modopolis” D. Thomas ufundowane przez Wydawnictwo Literackie powędrują do:

 

@czarodziejka456

@joasiawsneakersach

@agathafashionjournalist

Natalia Konicz-Hamada

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a laureatkom – gratulujemy! Skontaktujemy się z Wami w wiadomościach prywatnych, a już teraz życzymy Wam dobrej lektury, która będzie dla Was źródłem wiedzy i inspiracji.

#modopolis
#konkurs
#modaslow #modaodpowiedzialna #modazrownowazona
2021-07-25, 18:46
facebook
„Minimalizm to postawa samoograniczenia i odejście od powszechnego do niedawna przekonania, że można mieć lub osiągnąć wszystko”.

Kariera tego pojęcia jest oszałamiająca! „Minimalizm“ jest słowem, które słyszymy niezmiennie często. Bywa odmieniane przez wszystkie przypadki, dopasowywane do rozmaitych kontekstów. Nieraz zastanawiamy się, czym tak naprawdę jest minimalizm? Gdzie przebiega granica oddzielająca szczere zaangażowanie i niezwykle ważną ideę od pustego, marketingowego sloganu?

❓Jak Wy rozumiecie minimalizm? Czym jest dla Was? Czy nadużywanie tego pojęcia nie jest aby zaprzeczeniem jego idei: nie wypłukuje minimalizmu ze znaczeń, nie spłyca jego przekazu, nie deformuje założeń? A może jest wręcz przeciwnie, im więcej będziemy mówić o założeniach minimalizmu, tym powszechniejszy będzie? 

Definicję minimalizmu na potrzeby Leksykonu mody odpowiedzialnej opracowała Agnieszka Wąsowska - tłumaczka związana z branżą filmową i artystyczną. Ekspertka komunikacji wielojęzycznej, marketingu treści i SEO. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członkini partii Razem, a od stycznia 2021 roku członkini zarządu stowarzyszenia Fashion Revolution Polska. Publikuje na temat współczesnej polszczyzny na www.wasowska.net i na Instagramie @wasowskanet

Agnieszka podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem przygotowując także inne definicje, w tym Kontener na odzież, vintage czy martwe zapasy.

Pamiętajcie, że Leksykon mody odpowiedzialnej to bezpłatny ebook, który czeka na Was na www.fashrev.pl

#jezykrewolucji #minimalizm #minimalizmwszafie #mniej #mniejrzeczy #modaslow #modaodpowiedzialna #modazrownowazona
2021-07-23, 17:10
facebook
Czy podatek płacony od plastiku zawartego w ubraniach mógłby być skutecznym narzędziem, dzięki któremu marki produkowałyby mniej ubrań z syntetycznych materiałów?

A może na metkach odzieży z poliestru, akrylu czy nylonu powinny pojawić się metki ostrzegające, że ubranie zostało wyprodukowane z pochodnych ropy naftowej? Jak myślicie?

Na początek kilka faktów:

Poliester stanowi 60% wszystkich materiałów używanych do produkcji ubrań. W przypadku niektórych marek fast fashion odsetek ubrań z materiałów syntetycznych jest jeszcze wyższy i sięga 80%. Jeśli nic się nie zmieni i produkcja będzie postępować w tym tempie, w 2030 r. ponad 85% odzieży będzie wykonana z poliestru. 

W 2016 r. wyprodukowano 61 mln ton włókien syntetycznych. Każdego roku przemysł odzieżowy zużywa 1,29 miliarda baryłek ropy naftowej, co stanowi 1,35% światowego zużycia tego surowca i przekracza roczne zużycie ropy naftowej w Hiszpanii.

35% mikroplastiku, który zanieczyszcza oceany i ma negatywny wpływa na nasze zdrowie, pochodzi z ubrań i tekstyliów uszytych z materiałów syntetycznych. 

Globalne marki są "uzależnione" od tworzyw sztucznych, a wiele z ich deklaracji dotyczących zrównoważonego rozwoju to tylko "puste" deklaracje. Z najnowszego raportu Changing Markets Foundation wynika, że światowe marki robią bardzo niewiele, aby zmniejszyć ilość plastiku w swoich ubraniach, a 85% z nich do produkcji kolekcji "eko" wykorzystuje plastik pozyskiwany z przetworzonych butelek PET.

#lipiecbezplastiku #plasticfreejuly #modaodpowiedzialna #modazrownowazona #fashionrevolutionpoland #mikroplastik #ubrania #przemysłodzieżowy
2021-07-19, 08:44
facebook
— Wedle pierwotnej, preindustrialnej definicji słowo fashion oznaczało wspólne, zbiorowe wykonywanie czegoś; przyjazną, towarzyską aktywność sprzyjającą wzajemnej komunikacji. Dziś stało się synonimem produkcji, marketingu i konsumpcji odzieży — silnie uprzemysłowionego procesu zarabiania pieniędzy. Niemającego w sobie nic zrównoważonego. Ani odrobiny.

Słowa Dilys Williams, dyrektor Centrum Mody Zrównoważonej przy Londyńskiej Szkole Mody, to jedna z wielu zebranych w książce "Modopolis" wypowiedzi punktujących szybką modę i jej społeczne, ekonomiczne i środowiskowe koszty, które ponosimy wszyscy.

Z okazji polskiej premiery książki "Modopolis" Dany Thomas już w najbliższą środę, 21 lipca o godz. 20:00, zapraszamy na spotkanie organizowane przez @wydawnictwoliterackie, które poprowadzi Martyna Słowik, a do którego zaproszenie przyjęły - Areta Szpura, aktywistka ekologiczna i propagatorka ruchu less waste oraz Ewelina Antonowicz, prezeska Fashion Revolution Polska i współzałożycielka Sustainable Fashion Institute.

Spotkanie będzie transmitowane na facebookowej stronie Wydawnictwa Literackiego.

https://facebook.com/events/s/modopolis-dlaczego-to-co-nosim/879674729288770/

Zachęcamy do udziału w dyskusji i zadawaniu pytań w komentarzach.

#modopolis #modaodpowiedzialna
#modazrownowazona #modaslow #slowfashion #fashionrevolutionpoland #sustainablefashion
2021-07-17, 13:51
facebook
Jesteśmy na półmetku #lipiecbezplastiku, dlatego chciałybyśmy zwrócić waszą uwagę na kolejny, znaczący problem związany z plastikiem w branży odzieżowej.

Tekstylia są głównym źródłem mikroplastiku. Znajduje się on w materiałach syntetycznych, takich jak poliester, akryl czy nylon i ma nie tylko największy wpływ na zanieczyszczenie oceanów, ale także negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie.

Za każdym razem, kiedy mamy na sobie lub suszymy ubrania z syntetycznych materiałów, zawarte w ich włóknach cząsteczkimikroplastiku łączą się z kurzem we wnętrzach naszych mieszkań i trafiają do powietrza, którym oddychamy. Szacuje się, że mikroplastik, stanowi 33% zawartości całego kurzu, który krąży w gospodarstwie domowym.

Co więcej, włókna mogą również osadzać się na żywności, którą spożywamy. Badania wykazały, że spożycie cząsteczek mikroplastiku pochodzących z odzieży syntetycznej (które trafiły do naszego pożywienia) może wynosić od 14 000 do 68 000 cząsteczek na jedną osobę rocznie. Można je znaleźć na wszystkim, co jemy i pijemy. Mikrowłókna wnikają głęboko do naszego organizmu. Stwierdzono ich obecność w tkance płucnej czy nerkach, co z kolei może doprowadzić do zmniejszenia pojemności i utrudniać regenerację płuc, powodować duszności, kaszel, zaburzenia metaboliczne, neurotoksyczność, a nawet zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu.

Wyjątkowo narażeni na wchłanianie mikrowłókien są pracownicy branży tekstylnej.

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć zużycie plastiku i dzięki temu pomóc środowisku i naszemu zdrowiu?

- Korzystać z wypożyczalni ubrań i kupować odzież z drugiej ręki -> Wakacje to dobry moment, żeby wybrać się na targi z odzieżą vintage.

- Wybierać ubrania wyprodukowane z naturalnych materiałów -> Zachęcamy do uważnego czytania metek ze składem i dowiadywania się, z jakich materiałów produkowane są ubrania waszych ulubionych marek.

- Kupować mniej i częściej korzystać z tego, co znajduje się w waszych szafach.

- Pytać marki o to, co znajduje się w naszych ubraniach (#whatsinmyclothes).

#lipiecbezplastiku #fashionrevolutionpolska #plasticfreejuly #mikroplastik #sustainablefashion #slowfashion #recycledfashion
2021-07-15, 09:35
facebook
#konkurs
Dzisiaj, w samym środku wakacji, @wydawnictwoliterackie publikuje „Modopolis” Dany Thomas. To książka, która odsłania kulisy branży odzieżowej, naświetla jej przewiny, ale i daje nadzieję, pokazując pojedyncze rozwiązania czy modele biznesowe, które są sposobami na wychodzenie z kryzysu, jaki trawi świat mody.

Nadszedł ten moment roku, w którym nareszcie mamy więcej wolnego czasu. Jednocześnie – przyszła pora, w której łatwiej zrobić sobie przerwę od dotychczasowych nawyków, zaupauzować postanowienia, wziąć urlop od powziętych zobowiązań. Jak często myślimy o odpowiedzialności, zaangażowaniu, świadomej konsumpcji w czasie wakacyjnego odpoczynku?

Jesteśmy przekonane, że lato nie powinno być porą zapominania o zaangażowaniu, a odpoczynek – potrzebny i wymagany, także w tym celu, by potem wrócić do działania ze zdwojoną energią – nie powinien oznaczać urlopu od odpowiedzialności. Jesteśmy pewne, że odpowiedzialność nie bierze wolnego!

Sama publikacja, ale i termin jej polskiej premiery, skłania nas do wielu refleksji, w tym do próby znalezienia odpowiedzi na pytania, które chcemy zadać także Wam (i nagrodzić za Wasze propozycje!): jak nie zapominać o odpowiedzialnym podejściu do mody (i nie tylko do mody!) w czasie wakacyjnego rozleniwienia? Dlaczego nie możemy odkładać zaangażowania na później? Jak ważna jest świadoma, zrównoważona konsumpcja, szczególnie teraz – w czasie letnich wyprzedaży i pełnych walizek pakowanych na długo wyczekiwany urlop?

Czekamy na Wasze propozycje i pomysły – zostawiajcie je w komentarzach pod tym postem! Spośród Waszych inspirujących historii wybierzemy 4, które nagrodzimy egzemplarzami książki D. Thomas, ufundowanymi przez Wydawnictwo Literackie.

⏰Konkurs trwa od 14 do 21 lipca do godz. 23:59.

?Wyniki ogłosimy 25 lipca na naszym stories oraz Facebooku.

?Link do regulaminu konkursu znajdziecie tutaj https://tiny.pl/9xqc1

Będzie nam miło, jeśli zdecydujecie się udostępnić informację o konkursie na waszym stories, ale nie jest to konieczny warunek udziału w konkursie. ?

#modopolis #wydawnictwoliterackie
#ksiazka
#konkursy #szybkamoda #przemysłodzieżowy #zakupy #ubrania #modaodpowiedzialna #modaslow
2021-07-14, 12:00
facebook
Garderoba kapsułowa to pojęcie, które często powraca do świata mody, budząc coraz to nowe skojarzenia i zachęcając do refleksji. Wielu z nas widzi w koncepcie szafy kapsułowej przede wszystkim zachętę do świadomego podejścia do zakupów i zbilansowanego sposobu na budowanie własnej garderoby w dłuższej perspektywie czasowej. Inni zwracają jednak uwagę, że pojęcie „garderoba kapsułowa” bywa także wykorzystywane marketingowo przez duże sieci odzieżowe, zachęcając tak naprawdę… do kolejnych zakupów. Jedni uważają pomysł szafy kapsułowej za fundament minimalistycznego podejścia do mody. Inni odrzucają sens budowania szafy w oparciu o przeliczenia i konkretne ograniczenia, ponieważ nie ma garderoby uniwersalnej dla naszych odmiennych zawodów, potrzeb i gustów. 

Bez wątpienia jednak, niezależnie od opinii, idea garderoby kapsułowej skłania nas do uważnego przyglądania się zawartości swojej szafy. A uważność w modzie jest bardzo potrzebna, na wielu płaszczyznach!

Definicję „garderoby kapsułowej” na potrzeby Leksykonu mody odpowiedzialnej przygotowała Anna Zagórska, członkini zarządu Fashion Revolution Polska.

Anna podzieliła się swoją wiedzą, przygotowując także definicje innych haseł, m.in. len, abaka, wełna czy Światowy Dzień bez Zakupów.

Anna Zagórska to literaturoznawczyni, dr nauk humanistycznych. Od wielu lat w jednej z państwowych instytucji kultury pracuje na rzecz poprawy infrastruktury polskich bibliotek publicznych. Ponadto działa w języku: czyta, pisze i redaguje. Autorka książki „Antybohater polskiej prozy (po roku 1989)” oraz artykułów poświęconych literaturze, ale także materiałów prasowych i tekstów związanych z modą odpowiedzialną, tworzonych w ramach działalności w Fashion Revolution Polska. Interesuje ją język mody - szczególnie tej odpowiedzialnej - oraz sposób, w jaki moda kreuje wizerunek bohaterów w polskiej prozie współczesnej.

Nie zapominajcie, że Leksykon mody odpowiedzialnej czeka na Was na www.fashrev.pl – to bezpłatny ebook dostępny dla każdego chętnego! 

#jezykrewolucji #leksykonmodyodpowiedzialnej #garderobakapsułowa #capsulewardrobe #minimalizm #slowfashion #modaslow #powolnamoda #stylizacja
2021-07-12, 18:55
facebook
Do 2050 r. znacząco wzrośnie liczba ludności, a wraz z nią zapotrzebowanie na odzież. 350 milionów ton surowców rocznie będzie potrzebnych do produkcji materiałów, głównie syntetycznych. Zgodnie z raportem Grand View Research wielkość światowego rynku włókien syntetycznych osiągnie 88,5 mld USD do 2025 r. A jeśli już w 2030 r. populacja świata osiągnie 8,5 miliarda i jeżeli nie zmienimy nawyków konsumpcyjnych — będziemy kupować aż o 63 procent więcej odzieży, w tym głównie syntetycznej.

Z powodu dużego zapotrzebowania w branży modowej zatrudniony jest co szósty obywatel świata, co oznacza, że tworzy ona więcej miejsc pracy niż rolnictwo i obronność. Z książki „Modopolis” Dany Thomas, która za chwilę ukaże się w Wydawnictwie Literackim, dowiadujemy się wiele o jakości pracy dużej liczby osób zatrudnionych osób w tej branży. A ich codzienność wygląda i tak:

„W Sri Lance poznaliśmy kobietę z bolącym zębem. Musiała wziąć pożyczkę, bo jej zarobki nie wystarczały na opłacenie wizyty u dentysty — opowiadał przedstawiciel pewnej organizacji pozarządowej tłumowi przybyłemu na SOCAP17 [...] — Nie miała za co spłacić kredytu — ciągnął rzecznik — więc by zarobić na raty, została prostytutką. Przez cały ten czas szyła ubrania doskonale znanej, wielkiej marki, której odzież nosimy wszyscy.”

Jeżeli nie zmieni się cały system mody, to takie sytuacje mogą nadal mieć miejsce, a nadmierna produkcja włókien i konsumpcja ubrań - stale wzrastać. Edukujmy siebie i innych, by móc zmieniać historię szybkiej mody.

#fashrevpoland #modopolis
2021-07-08, 19:12
facebook
Fashion Transparency Index 2021 już dostępny!

Szósta edycja indeksu przejrzystości, w którym 250 największych światowych marek modowych i detalistów zostało przeanalizowanych według informacji, które publikują na temat polityki społecznej, środowiskowej oraz praktyk w całym łańcuchu wartości.

Po co?
Informacje na temat praktyk firm odzieżowych dostarczają danych na temat wyników osiągniętych w przeszłości i przewidują przyszłe decyzje w zakresie inicjatyw środowiskowych i społecznych. Jeżeli branża ma spełniać globalne cele zrównoważonego rozwoju, powinna podjąć zdecydowane kroki w kierunku ujawniania wszystkich niezbędnych informacji, bez tego nie ruszymy dalej.

Co dalej?
Publikowanie danych pozafinansowych powinno być narzędziem, a nie celem samym w sobie. Przegląd informacji na temat praktyk globalnych firm odzieżowych nie jest w 100 proc. pełny, jest tylko kilka inicjatyw na całym świecie, które podejmują się takiej analizy. Indeksy przejrzystości praktyk i oceny raportów marek odzieżowych mają wpływać na marki, aby ujawniały więcej informacji i aby te informacje z roku na rok były coraz bardziej zgodne z wyzwaniami współczesnego świata.

Publikacja jest do pobrania w bio.

#fashiontransparencyindex2021 #transparency #fashionrevolution
2021-07-07, 18:00
facebook
Moda odpowiedzialna zasługuje na odpowiedni język, a także zasługuje na to, by o tym języku rozmawiać. Zastanawiać się nad jego rolą, funkcjami, nad tym, co niejednoznaczne i skomplikowane, co warto wyjaśniać i w jaki sposób to robić, a więc szukać odpowiedzi, gdzie przebiega granica między pożądanym uproszczeniem języka a niepożądanym uproszczeniem przekazu.

25 maja odbyło się wirtualne spotkanie z autorkami Leksykonu mody odpowiedzialnej oraz Ludmiłą Laskowską, korektorką z redakcji “Vogue Polska”. Naszymi rozmówczyniami były więc kobiety, którym język mody jest bardzo bliski. Jeśli nie mogliście być wtedy z nami lub chcecie wrócić do tego spotkania,  zapis rozmowy znajdziecie na naszym kanale YouTube (link w bio). 

Przypominamy, że Leksykon mody odpowiedzialnej czeka na was na stronie www.fashrev.pl.

#jezykrewolucji
#modaodpowiedzialna #modazrownowazona #modaetyczna #modaslow #leksykonmodyodpowiedzialnej #fashionrevolutionpoland #slowfashion #sustainableclothing #przemysłodzieżowy #modapolska
2021-07-03, 14:46
facebook
Premiera już 14 lipca!
2021-07-01, 15:33
facebook
Czy wiesz, że ubrania, które nosimy w największym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenie oceanów plastikiem? Pojedyncze włókna materiałów (zazwyczaj są to nylon albo poliester) oddzielają się od ubrań za każdym razem, gdy je pierzemy, nosimy i - oczywiście - także wtedy, gdy wyrzucamy je na śmietnik. Poliester stanowi aż 60% wszystkich materiałów używanych do produkcji ubrań na całym świecie. Według danych ONZ tylko w 2016 roku wyprodukowano 61 milionów ton syntetycznych włókien.

#lipiecbezplastiku jest świetną okazją do zastanowienia się nad własnymi wyborami konsumenckimi. Twoje codzienne decyzje mogą stanowić wkład w zmniejszenie zanieczyszczenia planety, a także stanowić inspirację dla otaczających nas ludzi.

Co możesz zrobić?

✓Nie kupować! Po prostu. Postawić przed sobą wyzwanie, aby lipiec był miesiącem bez nowych ubrań. Trzydzieści dni bez zakupów może się okazać zalążkiem wielu dobrych zmian. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, zawsze można skorzystać z oferty lokalnych twórców lub poszukać ubrań z drugiej ręki. Ograniczenie liczby kupowanych ubrań to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie ilości mikrowłókien zaśmiecających środowisko.

✓Kupować mniej ubrań z syntetycznych włókien. Zanim coś kupisz, zerknij na metkę i sprawdź skład. 

✓Prać syntetyczne ubrania tylko wtedy, kiedy to konieczne. I robić to dobrze! Pierz w niskiej temperaturze, ładuj bęben pralki do pełna, wybieraj krótki program prania i ustawiaj pralkę na niższe obroty. 

✓#findout, bo zawsze można wiedzieć więcej. Wierzymy, że świadomy konsument to mądry konsument. Jako organizacja zawsze zachęcamy do analizy składów, weryfikacji certyfikatów i zadawania pytań markom, których działalność chcemy wspierać.  

Zespół Fashion Revolution Polska również dołącza do akcji, do czego zachęcamy także Ciebie. Podziel się swoimi osiągnięciami w ramach #lipiecbezplastiku, oznacz nas w swoich postach i stories oraz korzystaj z hasztagu.

#plasticfreejuly #mikroplastik #poliester #wyzwanie #lipiecbezzakupow #jakkupowacmniej #sukienki #wyprzedaz #przemysłodzieżowy #modaodpowiedzialna #swiadomezakupy #instazakupy #ubraniadlakobiet
2021-07-01, 09:15
facebook
W dzisiejszym poście z cyklu #branżowerealia chcemy zwrócić waszą uwagę na kolejny problem, który pokazuje, że polska branża mody nie zawsze działa w sposób przejrzysty i uczciwy, a wiele kwestii wymaga natychmiastowej poprawy. 

Za każdym razem, gdy zachęcamy was do świadomych zakupów i prawidłowej pielęgnacji odzieży, przypominamy o tym, jak ważna jest metka ze składem. Dzięki informacjom, które muszą być na niej zamieszczone, możecie dowiedzieć się nie tylko, gdzie wyprodukowano ubranie, ale również z jakiego materiału zostało uszyte i jak powinniście o nie dbać, żeby służyło wam jak najdłużej.

Z raportu UOKiK opublikowanego w 2020 r. wynika, że w blisko połowie przebadanych produktów skład surowcowy podany na metce nie był zgodny z rzeczywistym. Pokazuje to skalę zjawiska i niestety obniża poziom zaufania do lokalnych producentów. Fałszerstwa, które wprowadzają klienta w błąd, najczęściej dotyczyły odzieży wizytowej - garniturów, marynarek i spodni - w tej kategorii aż 63,5% zbadanych produktów miała skład inny niż deklarowany na metce. Inspektorzy kontrolowali nie tylko produkty marek sieciowych, dużych producentów, ale także mniejszych firm. Od lipca 2020 r. weszła w życie ustawa, dzięki której UOKiK zyskał możliwość podawania do publicznej wiadomości danych identyfikujących podmiot lub przedmiot kontroli.

W lutym 2021 r. UOKiK wszczął postępowanie wobec trzech polskich producentów odzieży, którzy świadomie wprowadzali konsumentów w błąd.

“Każdy konsument ma prawo do rzetelnej informacji o jakości produktu i w tym zakresie ufa zapewnieniom sprzedawcy czy producenta. - powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK - Prawidłowa informacja ma kluczenie znaczenie nie tylko dla potrzeb określenia czy oferowana cena jest adekwatna do wartości użytkowej produktu, ale również prawidłowej eksploatacji czy konserwacji danego wyrobu. Gdyby konsument wiedział, że w marynarce „wełnianej” nie ma ani grama wełny, mógłby odstąpić od zakupu bądź inaczej konserwować produkt.”

#prawakonsumenta
#polskamarka #polskamoda #modaetyczna #tkanina #odziez #sprzedaż #garnitur #marynarka #wełna #poliester #klient #modaodpowiedzialna #fashionrevolutionpoland
2021-06-29, 09:58
facebook
Jak wygląda zrównoważona moda w krajach członkowskich Grupy Wyszehradzkiej? Jakie pomysły i pionierskie rozwiązania mają do zaoferowania organizacje non-profit, uczelnie oraz przedstawiciele stowarzyszeń z Polski, Czech, Słowacji i Węgier?

24 września 2021 r. rozpocznie się 3-dniowa konferencja "Sustainable Fashion", w której udział wezmą przedstawicielki Fashion Revolution Polska. Postarają się przybliżyć lokalną perspektywę i skupią na zagadnieniach, które wiążą się z aktywnością naszej organizacji w bieżącym roku, a więc z tematem mody cyrkularnej oraz innowacjami. 

Inicjatorem wydarzenia jest amerykańska organizacja not-for-profit Fashion Forward, która rzuca wyzwanie konwencjonalnemu dyskursowi wokół systemu mody. 

Wirtualna konferencja zostanie sfinansowana dzięki Programowi Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który wspiera finansowo projekty rozwijające współpracę krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

#modaodpowiedzialna #modacyrkularna #gospodarkacyrkularna #modazrownowazona #fashionrevolutionpoland #fashionforward #sustainablefashion #visegradfund #konferencjaonline #modaetyczna
2021-06-28, 15:52
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.