Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
Ubrania to popularny pomysł na prezent. Sklepy oferują szeroki wybór gwiazdkowych podarunków od sezonowych kapci w reniferki po karty podarunkowe dla niezdecydowanych Mikołajów.

A jeśli idealny prezent już został wyprodukowany?

Odzież z drugiej ręki to nie jest najpopularniejszy wybór, ale zachęcamy Was, by nie kupować nowych ubrań na prezent. Zamiast tego można:

Kupić z drugiej ręki ubranie z metką. Wystarczy ustawić odpowiednie filtry np. na Vinted. Można dzięki temu wydać nieco mniej!

Kupić używane ubranie, które nie jest już dostępne w sklepie. Warto poszukać w internecie, może bliska Wam osoba chciała upolować ubranie z limitowanej kolekcji czy współpracy sieciówki z projektantką?

Poszukać ubrania w sklepie vintage. Oryginalny krawat, ubrania nieistniejącej już firmy (Moda Polska!), jedwabne koszule, zimowe swetry – wybór jest w zasadzie nieograniczony.

Poszukać rzeczy przerobionej z ubrania lub upcyklingowanej - gumki do włosów z jedwabnych krawatów, personalizowane malunki na jeansie czy hafty na koszulach to tylko kilka przykładów upcyklingu odzieży w piękne, nowe rzeczy.

Wyprodukowano już tyle rzeczy, że wśród nich spokojnie można znaleźć coś, co ucieszy obdarowaną osobę. Zachęcamy do kupowania prezentów z drugiej ręki!

#zdrugiejręki #zdrugiejszafy #prezent #pomyslnaprezent #pomysłnaprezent #święta #niespodzianka #upominek #bożenarodzenie #gift #christmas
2021-12-14, 17:51
facebook
„Podaj Wieszak” to projekt społeczny prowadzony przez uczennice z II LO w Dębicy w ramach ogólnopolskiej Olimpiady “Zwolnieni z teorii”. Jedną z jego pomysłodawczyń jest Julia, Szkolna Ambasadorka Fashion Revolution.

Rewolucja w modzie jest sprawą nas wszystkich, dlatego licealistki chcą uświadamiać oraz przestrzegać. Nie tylko będą porównywać modę szybką i zrównoważoną, ale również zajmą się informowaniem o wyzysku w branży odzieżowej, o ochronie środowiska i tłumaczeniem skomplikowanych pojęć. ?

Każda i każdy z was może zostać Szkolną Ambasadorką lub Szkolnym Ambasadorem Fashion Revolution. Chcesz działać w swojej szkole? Napisz do nas!

@podajwieszak
2021-12-11, 12:48
facebook
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. ???????????

Naruszenia praw człowieka obejmują kwestie przekrojowe, takie jak: praca przymusowa i praca dzieci, zbyt długie godziny pracy, represje wobec organizacji związkowych, wyjątkowo niskie wynagrodzenia, brak bezpieczeństwa pracy, dyskryminacja ze względu na płeć i rasę, niebezpieczne warunki pracy, utrudniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla tych, których podstawowe prawa są w pracy naruszane. Problemy te istnieją nie tylko w miejscach takich jak Bangladesz, Kambodża
i Meksyk, ale także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych częściach Europy oraz w Polsce.

Zmuszanie, konieczność wykupu (kiedy ktoś jest nakłaniany do odpracowania długów i nie otrzymuje za pracę wynagrodzenia) oraz praca dzieci to współczesne formy niewolnictwa, które wciąż pojawiają się w łańcuchach dostaw przemysłu mody.

Walk Free Foundation (2018) zrealizowała badanie oparte na danych ze 167 krajów i wywiadach z 71 tys. ludzi w 52 językach.
Z badania wynika, że moda jest jednym z głównych obszarów przyczyniających się do współczesnego niewolnictwa.

Anti-slavery International (2020) wyjaśnia jak każdego roku rządy Uzbekistanu I Turkmenistanu zmuszają setki tysięcy ludzi do porzucenia regularnej pracy i udania się na plantacje w celu zbierania bawełny na eksport. Niedawne doniesienia z Chin sugerują, że produkty bawełniane wytwarzane w regionie Sinciang mogą pochodzić bawełny uprawianej i zbieranej przez muzułmańską mniejszość narodową Ujgurów, przetrzymywaną obecnie w przymusowych obozach (Wall Street Journal 2019).

Biała księga Fashion Revolution
2021-12-10, 11:56
facebook
“Out of Sight: A Call for Transparency from Field to Fabric" ? to najnowszy raport Fashion Revolution, który przygląda się 63 głównym markom modowym i sprzedawcom detalicznym. Opracowanie to uświadamia nam, dlaczego pełna przejrzystość na samym początku łańcucha dostaw pozwala zakończyć wyzysk i nadużycia w miejscach, w których powstają tkaniny.

W raporcie zaktualizowaliśmy arkusze ocen dla poszczególnych marek, aby monitorować wysiłki podejmowane przez firmy na rzecz przejrzystości łańcucha dostaw poza pierwszym etapem, na którym ubrania są krojone i szyte. Choć zauważamy pozytywne działania podejmowane przez poszczególne marki i detalistów na rzecz lepszej transparentności, to nadal brakuje nam informacji o miejscach, w których tkaniny są dziane lub tkane, poddawane obróbce i praniu, miejscach, w których przędza jest przędziona i farbowana, włókna przetwarzane, a surowce uprawiane i zbierane.

Pełną treść raportu znajdziecie pod linkiem ?
https://www.fashionrevolution.org/whomademyfabric/

Aby dowiedzieć się więcej, podejmij działania i zadawaj markom pytanie #WhoMadeMyFabric.

#fashionrevolutionpoland
#modaodpowiedzialna
#przemysłodzieżowy #szybkamoda
2021-12-09, 10:17
facebook
Pewna 18-letnia Brytyjka pochwaliła się na TikToku czarnopiątkowymi zakupami.

Nastolatka skorzystała z 90 proc. obniżki oferowanej tego dnia przez popularną, brytyjską sieciówkę. Kupiła 110 produktów, za które zapłaciła... 80 zł! (ok. 15 funtów). Jeśli chciałaby kupić te same produkty w regularnej cenie, musiałaby przeznaczyć na nie około 6 tys. złotych.

Nastolatka dodała, że większość produktów kosztowała kilka pensów, a wiele rzeczy otrzymała za darmo.

Tzw. haule to publikowane w mediach społecznościowych filmy, na których pokazywane są zakupy, najczęściej odzieżowe. Filmy te cieszą się ogromną popularnością i mają miliony wyświetleń.

⚠️ Tanie ubrania nigdy nie są tanie.⚠️

Niska cena odzieży fast fashion oraz przeceny sięgające nawet 99 proc. możliwe są dlatego, że produkujący je ludzie nie otrzymują godnego wynagrodzenia.

✋Każdego roku na wysypiska trafiają miliony ton używanych ubrań, a kolejne 100 mld nowych trafia do sprzedaży.

#wyprzedaż
#szybkamoda
#fashionhaul #prettylittlethingclothing
2021-12-08, 20:34
facebook
5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Wolontariusza i Wolontariuszki.

Jesteśmy dumne, że możemy tworzyć polski oddział Fashion Revolution i razem z Wami działać na rzecz zrównoważonej mody i walczyć o lepszą przyszłość branży.

To tylko część naszego zespołu. Chcesz działać razem z nami? Możesz dołączyć do głównego teamu, ekipy Szkolnych Ambasadorów lub zawiązać grupę aktywistów i aktywistek mody odpowiedzialnej w swoim mieście.

Napisz do nas: poland@fashionrevolution.org

Możesz również wspomóc nasze działania wspierając nas na wiele sposobów. Informacje o tym, co możesz zrobić, znajdziesz w przypiętym stories.

#fashionrevolutionpoland
#wolontariat
#modaodpowiedzialna
2021-12-05, 11:56
facebook
Jak wynika z najnowszych badań organizacji stand.earth, która przeanalizowała skomplikowaną strukturę globalnych łańcuchów dostaw w przemyśle modowym, wiele dużych marek odzieżowych przyczynia się do wylesiania amazońskich lasów.

Z raportu można wyczytać, że firmy takie jak Coach, LVMH, Prada, H&M, Zara, Adidas, Nike, New Balance, Teva, UGG czy Fendi mają liczne powiązania z przemysłem, który przyczynia się do wylesiania Amazonii.

Ponad 50 marek powiązano z największym brazylijskim eksporterem skór, firmą JBS. Wiadomo, że hodowane przez nią bydło przyczynia się do wylesiania Amazonii.

Aby do 2025 r. zaopatrywać konsumentów w skórzane portfele, torebki i buty - na takim poziomie jak dziś - przemysł odzieżowy będzie musiał uśmiercać 430 milionów krów rocznie.

Spośród 84 firm przeanalizowanych w raporcie, 23 miały wyraźnie określone zasady dotyczące wylesiania. Na podstawie wyników badań analitycy zauważyli, że 23 firmy "prawdopodobnie" naruszają swoją własną politykę. Na przykład dom mody LVMH został uznany za firmę o wysokim ryzyku powiązań z wylesianiem Amazonii - mimo że na początku 2021 roku marka zobowiązała się do ochrony tego wrażliwego regionu wraz z UNESCO.

"Marki mają moralną odpowiedzialność, wpływ i zasoby ekonomiczne, aby zaprzestać współpracy z dostawcami przyczyniającymi się do wylesiania Amazonii już dziś, nie za 10 lat, nie w 2025 roku" - powiedziała Sônia Guajajara, koordynator wykonawcza Brazylijskiego Sojuszu Ludów Tubylczych (APIB).

Źródło: Guardian

#modaetyczna
#modaodpowiedzialna
#fashionrevolutionpoland
#wylesianie #lasy #hodowlakrów #skóranaturalna #przemysłodzieżowy #szybkamoda
2021-12-03, 16:37
facebook
Świąteczny sweter, to zaraz obok kawy z popularnej amerykańskiej sieci, jeden z obowiązkowych grudniowych gadżetów na Instagramie. Zobaczymy go w każdej romantycznej komedii, której akcja toczy się w czasie bożonarodzeniowych świąt oraz w każdej zimowej kolekcji popularnej sieciówki. Brytyjska organizacja Hubbub postanowiła przyjrzeć się świątecznym swetrom, które dla środowiska są dużym obciążeniem.

✓W tym roku w samej Wielkiej Brytanii zostanie sprzedanych ponad 12 mln swetrów.
✓Dołączą do 65 mln świątecznych swetrów, które już zalegają w szafach Brytyjczyków
✓Świąteczne swetry zazwyczaj zakładamy raz w roku
✓Przeważająca większość świątecznych swetrów produkowana jest z akrylu. Akryl, tania i często kiepskiej jakości alternatywa dla wełny, powstaje z organicznego związku chemicznego o nazwie akrylonitryl, który figuruje na liście Agencji Ochrony Środowiska jako „substancja o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym”.
Do jego produkcji wykorzystuje się olbrzymie ilości zasobów naturalnych oraz paliw kopalnych i chemikaliów.
✓Podczas prania ubrania z akrylu uwalniają aż 700 tysięcy włókien w czasie jednego tylko wirowania. Włókna te przedostają się ostatecznie do naszych oceanów.

?W tym roku zachęcamy was do tego, żeby nie kupować nowego swetra. Zamiast tego proponujemy:
✓zajrzeć do swojej szafy i sprawdzić, czy nie ma w niej jakiegoś swetra z poprzednich sezonów.
✓ pożyczyć od rodziny albo koleżanki
✓ poszukać świątecznego sweterka w sklepach z używaną odzieżą lub na Vinted (jest ich tam +500).
✓własnoręcznie ozdobić sweter, który już macie, wykorzystując w tym celu gotowe naszywki.

#fashionrevolutionpoland #swiatecznysweter #swiatecznyklimat #swiateczneinspiracje #christmassweater #akryl #modazdrugiejręki #świętatużtuż #mikołajki #świątecznyklimat
2021-12-01, 08:16
facebook
Albo czy nie da się tego znaleźć w drugim obiegu.

Warto pamiętać, że zakupy potrzebne i przemyślane zawsze mają sens, natomiast te, które zostały dokonane pod wpływem impulsu czy z powodu niższej ceny, choćby zostały wyprodukowane przez markę etyczną i odpowiedzialną, tego sensu nie mają.

Kupujcie to, czego potrzebujecie i z czego będziecie regularnie korzystać.

#czarnypiątek2021 #blackfriday2021 #wyprzedaż #promocje #fashionrevolutionpoland
2021-11-26, 13:22
facebook
Dziś w Faktach TVN Ewelina Antonowicz opowiadała o nadprodukcji, wyzysku i innych grzechach mody.

Niestety, informacja o liście otwartym do polskich marek odzieżowych nie zmieściła się w materiale, ale możecie zapoznać się z jego treścią ( i oczywiście podpisać petycję) tutaj ➡️ https://www.petycjeonline.com/list_otwarty_do_najwikszych_polskich_marek_modowych
2021-11-25, 20:03
facebook
Pracownikowi z Bangladeszu należałoby zapłacić 4,5 razy więcej niż obecna płaca minimalna, aby mógł pozwolić sobie na przyzwoity standard życia i prawie dziewięć razy więcej, aby mógł utrzymać rodzinę.

W Chinach, Salwadorze, Etiopii, Sri Lance i kilku innych krajach, w których powstają nasze ubrania, różnica pomiędzy płacą minimalną a płacą wystarczającą na utrzymanie jest oburzająca i niesprawiedliwa.

Jak możemy akceptować to, że ludzie, którzy produkują ubrania, które nosimy żyją w ubóstwie, a właściciele marek odzieżowych są miliarderami bogacącymi się na wyzysku?

Wpływ mody na środowisko ma bezpośrednie przełożenie na te nierówności - szybkość i skala produkcji zmniejsza bezpieczeństwo w fabrykach, zmusza pracowników do brania niepłatnych godzin i zmniejsza wynagrodzenia.

To wszystko jest ze sobą powiązane.

#czarnypiątek2021 #blackfriday2021 #wyprzedaż #promocje #fashionrevolutionpoland
2021-11-25, 16:48
facebook
Chcesz nas wesprzeć?
Jest na to kilka sposobów:
1. Obserwuj nasze media społecznościowe, udostępniaj treści, rozmawiaj ze znajomymi.
2. Czytaj nasze publikacje, Białą Księgę Fashion Revolution [https://cutt.ly/ETLiGG5] albo Leksykon Mody Odpowiedzialnej [https://cutt.ly/2TLiZTN].
3. Chcesz zorganizować pokaz filmu The True Cost w swoim mieście? Daj znam znać - licencję udostępnimy Ci nieodpłatnie i podpowiemy jak zorganizować wydarzenie.
4. Dołącz do naszego zespołu. W tej chwili poszukujemy osób, które chcą wspomóc nasze działania fundraisingowe.
5. Wpłać darowiznę przez PayPal lub bezpośrednio na na nasze konto: 11 1600 1462 1861 6420 1000 0001 (odbiorca: Stowarzyszenie Fashion Revolution Polska; tytułem: darowizna na cele statutowe).
2021-11-24, 13:58
facebook
W najbliższy piątek, 26 listopada o godzinie 18:00 na naszym instagramowym kanale odbędzie się spotkanie na żywo z Zosią Zochniak. ?

Zosia jest pomysłodawczynią i współzałożycielką projektu @ubrania_do_oddania, w którym zamienia niepotrzebne ubrania Polaków na darowizny finansowe dla przeszło 100 organizacji charytatywnych. Prowadzi firmę, której celem jest walka z marnowaniem i utylizowaniem odzieży używanej, poprzez autorski system sortowania i wprowadzania do ponownego obiegu otrzymywanej od użytkowników odzieży używanej. Od 2018 roku wraz ze swoim zespołem uratowała 500 ton niepotrzebnych ubrań, dając im drugie życie. Zosia Zochniak o cyrkularności w branży mody wie bardzo wiele i chętnie  dzieli się zdobytymi wiedzą i doświadczeniem.

 Prowadzone przez Zosię konto jest źródłem wiedzy dotyczącej branży mody, odpowiedzialnego konsumowania ubrań. Buduje świadomość nt. wpływu mody na jakość życia, zagadnień mody cyrkularnej.

Gosia Przewalska z Fashion Revolution Polska wraz z Zosią zwiedzi jej nowo otwarty w warszawskiej Galerii Mokotów butik cyrkularny  i porozmawia o największych wyzwaniach rynku odzieży używanej.

Przeprowadzająca rozmowę Gosia Przewalska od kilku lat prowadzi bloga (midimalizm.pl), którego głównym celem jest podpowiadanie, co zrobić z rzeczami, których już nie używamy.

Bądźcie z nami!

#modaodpowiedzialna
#czarnypiątek2021
#wyprzedaż #promocje #modacyrkularna #ubraniazdrugiejreki #ubraniadooddania
2021-11-24, 08:47
facebook
Chcemy polecić wam dziś kilka tytułów i internetowych publikacji, które opowiadają o modzie zrównoważonej. Wybrałyśmy najciekawsze naszym zdaniem książki, które w ostatnim czasie ukazały się na rynkach polskim i zagranicznych. 

Oprócz tego zachęcamy was oczywiście do zaglądania na stronę fashionrevolution.org, na której znajdziecie rozmaite materiały (jest też możliwość zakupu publikacji w formie papierowej)oraz raporty, m.in. przetłumaczoną na język polski Białą Księgę oraz Leksykon mody odpowiedzialnej (link do publikacji w bio).

Informacji warto szukać również na stronach organizacji i fundacji zajmujących się modą odpowiedzialną oraz prawami pracowników @joinourco @ellenmacarthurfoundation czy @kupujodpowiedzialnie

Podzielcie się z nami tytułami waszych ulubionych książek o modzie etycznej i odpowiedzialnej! Dajcie też znać, kogo czytacie na Instagramie albo czyich podcastów słuchacie najchętniej! 

#czarnypiątek2021 #blackfriday2021 #modaodpowiedzialna #modaetyczna #modavintage #minimalizm
2021-11-23, 18:24
facebook
Wyprzedażowy szał konsumpcji spod znaku tzw. czarnego piątku niepostrzeżenie i nagle się wydłużył: już nie tyle do weekendu czy tygodnia, a nawet – jak słyszymy w spotach reklamowych – całego czarnego miesiąca! Spirala konsumpcji nakręca się coraz bardziej, za nic mając nie tylko rzeczywiste potrzeby pojedynczych konsumentów, ale także dramatyczny kryzys klimatyczny, z którym mierzy się cała planeta.

Dlatego w listopadzie 2021 r., przed kolejnym czarnym piątkiem i kilka miesięcy po publikacji raportu IPCC, Fashion Revolution Polska kieruje list otwarty do zarządów polskich marek modowych, w którym pytamy wyraźnie:

Czy w wyniku raportu IPCC marki planują podjąć działania zmierzające do intensyfikacji i przyspieszenia wysiłków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych? W jaki sposób?

Kiedy konsumenci mogą spodziewać się od marek deklaracji na temat tych działań?

Dlaczego, mimo deklaracji o odpowiedzialności, marki uczestniczą w nakręcaniu czarnopiątkowej sprzedaży?

Treść listu znajdziecie tutaj https://www.petycjeonline.com/list_otwarty_do_najwikszych_polskich_marek_modowych
zachęcamy do jego podpisania!

#czarnypiątek2021
#czarnypiątek #wyprzedaż #promocje #rabaty
2021-11-22, 18:20
facebook
Przez dziesięciolecia luksusowe kolekcje mody produkowano dwa razy w roku: wiosna/lato i jesień/zima. Teraz mamy kolekcje wypoczynkowe i rejsowe, zapowiedzi kolekcji i ekskluzywne zniżki, mające na celu zarobienie na rosnącym popycie konsumentów w Azji i na Bliskim Wschodzie.

W przypadku sieciówek nowe kolekcje trafiają na półki co tydzień lub dwa, a niektórzy ultraszybcy gracze mody wypuszczają do 1000 modeli tygodniowo.

Biała Księga Fashion Revolution

#czarnypiątek #wyprzedaż #promocje #fashionrevolutionpoland #blackfriday2021 #szybkamoda
2021-11-21, 19:18
facebook
https://www.facebook.com/288220087993561
2021-11-21, 17:24
facebook
Warto przeczytać, szczególnie, że czarnopiątkowe wyprzedaże tuż, tuż..
2021-11-20, 14:13
facebook
Każdego roku na rynek trafia około 100 mld sztuk odzieży. To pokazuje skalę nadprodukcji i rozbuchanego konsumpcjonizmu, które szkodzą zarówno planecie, jak i nam, jej mieszkańcom

Niestety nadal większość marek odzieżowych nie pochyla się nad tym problemem. Choć wzrasta liczba producentów, którzy inwestują w rozwój technologii pozwalającej odzyskiwać włókna z wyprodukowanej wcześniej odzieży, tylko 14% z nich publikuje dane dotyczące liczby produkowanych przez siebie ubrań. Brak informacji maskuje problem nadprodukcji w modzie. 

Choć coraz więcej marek zbiera wyprodukowaną przez siebie odzież, tylko 22% z nich ujawnia, co dzieje się z nią dalej. 

Mogłoby się wydawać, że rosnąca liczba marek odzieżowych inwestujących w technologię obiegu zamkniętego i recykling powinna nas cieszyć, nie zmienia to jednak faktu, że działania tego typu nie rozwiążą problemu nadprodukcji i nadmiernego konsumpcjonizmu w branży mody. 

Produkowanie mniejszej liczby odzieży, inwestowanie w poprawę jej jakości oraz wydłużanie żywotności ubrań i materiałów będą kluczowe dla przyszłości planety i ludzkości. 

#czarnypiątek #blackfriday2021 #wyprzedaż #promocja #zakupy #fashionrevolutionpoland #modaodpowiedzialna
2021-11-18, 10:54
facebook
Dołącz do zespołu Fashion Revolution Polska!

Mamy głowy pełne pomysłów i mnóstwo planów. Szykujemy dla Was kolejne rozmowy, pokazy filmowe i publikacje. Na bieżąco publikujemy treści. Rozwijamy projekty edukacyjne, o których - mamy nadzieję - usłyszycie w przyszłym roku.

Działamy przede wszystkim w oparciu o wolontariat i nieodpłatną pracę członkiń stowarzyszenia. Aby rozwijać skrzydła pilnie poszukujemy do zespołu:

graficzek i grafików, dzięki którym nasze treści zyskają formę i staną się nośnikami informacji;

osób, które wspomogą nasze działania fundraisingowe, dzięki którym zrealizujemy nawet najśmielsze plany.

Wolontariuszom oferujemy niezbędne wsparcie merytoryczne. Nie oczekujemy od nikogo pełnej dyspozycyjności ani CV pełnego doświadczeń. Oczekujemy tylko odpowiedzialnego podejścia do zadań, których się podejmiecie i deklaracji o zaangażowaniu w nasze działania przez co najmniej kwartał.

Osoby, które postanowią zostać z nami na dłużej zyskają możliwość wstąpienia w szeregi członkiń (a wkrótce być może także członków) stowarzyszenia Fashion Revolution Polska.

Zapraszamy do rewolucji!

poland@fashionrevolution.org

#modaodpowiedzialna #fashionrevolutionpoland #wolontariat #graficzka
2021-11-17, 15:26
facebook
W tym roku po raz kolejny mówimy "nie" wyprzedażom, nadprodukcji, nadkonsumpcji i marnotrawstwu.

Przeciwstawiamy się kulturze jednorazowości i wyzysku w modzie.

Zachęcamy Was do bardzo przemyślanych zakupów podczas wyprzedaży pojawiających się między czarnym piątkiem i cyber poniedziałkiem.

Korzystając z wyprzedaży atrakcyjnych jedynie pozornie, wysyłamy markom wiadomość, że bezmyślne produkowanie kolejnych milionów ton ubrań kosztem ludzi i planety jest w porządku. Pomagamy producentom pozbyć się zapasów, kierując się nie tyle realną potrzebą, ile ich mocnym przecenieniem. 

Jeśli wszyscy powstrzymamy się od kupowania przecenionych ubrań, butów i akcesoriów, możemy wysłać markom inną wiadomość: prawdziwy koszt nadprodukcji jest zbyt wysoki. 

POWIEDZ "NIE" WYPRZEDAŻOM!

PRZECIWSTAW SIĘ MARKOM!

#czarnypiątek
#blackfriday2021
#wyprzedaż
#promocja #zakupy #modaodpowiedzialna #fashionrevolutionpoland
2021-11-14, 19:17
facebook
Fashion Revolution na festiwalu w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej ?
2021-11-12, 18:48
facebook
31 października w Glasgow rozpoczął się szczyt klimatyczny COP26, podczas którego światowi przywódcy mają ustalić, jak zintensyfikować globalne działania na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego.

Z wniosków zamieszczonych w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika m.in. że uczestniczące w COP26 kraje powinny pilnie: 

✓zobowiązać  się do realizacji ambitniejszych celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

✓omówić środki pozwalające dostosować się do nieuniknionych skutków zmiany klimatu

✓zwiększyć  finansowanie działań klimatycznych, zwłaszcza na rzecz krajów rozwijających się.

 

Od tego zależą losy naszej planety. 

W szczycie COP26 udziału nie wezmą jednak wszystkie kraje. Zabraknie m.in. Chin, które w 2019 r. odpowiadały za prawie 1/3 emisji gazów cieplarnianych oraz 30% światowej produkcji tekstyliów i odzieży. 

Dlaczego COP26 jest kluczowe dla branży odzieżowej? Czego powinniśmy wymagać i oczekiwać od polityków oraz marek odzieżowych?

#modaodpowiedzialna #cop26 #szczytklimatyczny #fashionrevolutionpoland
2021-11-06, 11:27
facebook
Jaka jest najstraszniejsza rzecz na Halloween? Plastikowe odpady. 

Według raportu opracowanego przez brytyjską organizację Hubbub, w 2019 r. na brytyjskie wysypiska śmieci trafiło ponad 2000 ton plastikowych odpadów (to równowartość 83 milionów butelek), a dokładniej - wykonanych z poliestru kostiumów na Halloween. 

W 2020 r. w samych Stanach Zjednoczonych na kostiumy przeznaczone na ten jeden dzień  wydano około 3,2 miliarda dolarów.

Przed wyrzuceniem, większość kostiumów jest używana tylko raz, dotyczy to przede wszystkim przebrań dziecięcych. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych prawie 85% zakupionych kostiumów ląduje na wysypiskach śmieci. 

Oczywiście w Polsce problem plastikowych odpadów tekstylnych generowanych z okazji Halloween jest dużo mniejszy. Mimo to, z roku na rok, to upiorne święto staje się coraz bardziej popularne także u nas. 

Co możesz zrobić, aby nie dokładać się do plastikowych odpadów?

✓ Nie kupuj nowego kostiumu. W sklepach z używaną odzieżą znajdziesz mnóstwo przebrań dla dzieci i dorosłych. 

✓ Wypożycz przebranie z wypożyczalni albo teatru.

✓ Wykorzystaj to, co masz w szafie. Bądź kreatywna_y, spróbuj zrobić kostium samodzielnie. 

✓ Nie kupuj plastikowych dekoracji. Wiele rzeczy możesz znaleźć w second handach.

✓ Nie kupuj słodyczy w plastikowych opakowaniach. Kup łakocie sprzedawane na wagę albo przygotuj zdrowe przekąski samodzielnie.

#modazdrugiejręki
#modavintage
#halloweendiy
#halloweendecorations #przebranie
2021-10-21, 10:25
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.