Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
Miliony ludzi — głównie kobiet — którzy pracują przy produkcji odzieży i obuwia na całym świecie, nie otrzymują wynagrodzenia wystarczającego do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Pozostają oni w pułapce ubóstwa, podczas gdy właściciele największych firm odzieżowych czerpią zyski z ich ciężkiej pracy. Jest to system głęboko niesprawiedliwy i oparty na wyzysku, dlatego musimy domagać się poprawy sytuacji pracowników branży odzieżowej.

Rządy utrzymują płace minimalne na niskim poziomie pod presją marek i sprzedawców, starając się tworzyć miejsca pracy i zapewnić impuls ekonomiczny gospodarkom swoich krajów.

W rezultacie płaca minimalna, jeśli istnieje jako prawnie wiążący standard, nie jest tożsama z płacą wystarczającą na życie. Jej wysokość różni się w poszczególnych krajach, ale w prawie wszystkich krajach produkcyjnych jest ona dalece niewystarczająca, by zapewnić pracownikom i ich rodzinom podstawowe potrzeby. Raport „Stitched up” opublikowany przez Clean Clothes Campaign w 2017 r. wykazał, że istnieje duża rozbieżność między prawnymi płacami minimalnymi w Europie Wschodniej/Południowo-Wschodniej i Turcji a tym, czego pracownik faktycznie potrzebowałby, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie godny byt.

Otrzymywanie niskich wynagrodzeń zmusza pracowników i pracownice do pracy przez kilkanaście godzin dziennie.

Nie mogą odmówić pracy z powodu niebezpiecznych warunków jej wykonywania, nie mogą też wziąć wolnego, gdy chorują.

Pracownicy, aby związać koniec z końcem, często muszą korzystać z pożyczek i nie mają żadnych oszczędności.

Jeśli zostaną bez pracy lub staną w obliczu niespodziewanych wydatków, popadają w głębokie ubóstwo.

Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka jasno określają rolę i obowiązki przedsiębiorstw w zakresie poszanowania prawa człowieka do sprawiedliwego wynagrodzenia. W przypadkach, gdy ustawowe płace minimalne nie zapewniają pracownikom w krajach produkcyjnych minimum egzystencji (płacy wystarczającej na życie) - przedsiębiorstwa mają obowiązek zaradzić uchybieniom państwa.

✓Płaca wystarczająca na życie powinna być tożsama z płacą rodzinną. W większości krajów produkcyjnych systemy emerytalne i ubezpieczeniowe są niewystarczające, a publiczne usługi socjalne nie istnieją. Prawdziwa płaca wystarczająca na życie musi więc uwzględniać ten fakt i przynajmniej częściowo zaspokajać podstawowe potrzeby w gospodarstwie domowym.

✓Płaca wystarczająca na życie musi wyznaczać dolny, a nie górny pułap wynagrodzenia i zapewniać minimalny dochód wszystkim pracownikom. Najlepiej byłoby, gdyby płaca wystarczająca na życie miała charakter regionalny, tak by nie zwiększać konkurencji płacowej między krajami, a zamiast tego podnosić poziom płacy podstawowej dla wszystkich pracowników.
2022-04-20, 07:33
facebook
Tydzień Fashion Revolution już 18-24 kwietnia! ✊

Poprzez kampanię #whomademyclothes chcemy, przede wszystkim, zwrócić uwagę na brak przejrzystości łańcucha dostaw. Transparentność łańcucha dostaw, o którą powinny zadbać marki, obejmuje zarówno zapewnienie pracownikom przemysłu odzieżowego płacy wystarczającej na życie czy bezpiecznych warunków pracy, jak i promowanie legislacji chroniącej pracowników.

W walce o prawa osób pracujących w przemyśle modowym liczy się każdy głos, a nasze wspólne starania są coraz bardziej słyszalne!

Według Fashion Revolution Consumer Survey z 2020 roku 69% ankietowanych chce wiedzieć, gdzie zostały wyprodukowane ich ubrania, a 75% zgadza się, że marki modowe powinny zrobić więcej, żeby podnieść standard życia osób produkujących dla nich w fabrykach.

W ramach Fashion Revolution Week zachęcamy do przyłączenia się do akcji #imadeyourclothes #whomademyclothes i #whatsinmyclothes i skierowania do marek pytań o warunki powstawania naszych ubrań.

Wzory plakatów do druku znajdziesz tutaj
https://www.fashionrevolution.org/europe/poland/

Dołącz do modowej rewolucji!

#tydzieńfashionrevolution #tradefairlivefair #fairtrade #fashionrevolution #fashionrevolutionpoland #fashionrevolutionweek #slowfashion #circularfashion #sustainablefashion
2022-04-15, 09:11
facebook
Dziś przybliżymy, w jaki sposób marki mogą zaangażować się w FRW.

Działaj! W miejscu, w którym jesteś, masz największy wpływ na to, jak branża mody będzie funkcjonować. Co możesz zrobić?

✓Pokazuj światu, w jaki sposób powstają twoje produkty. Udostępniaj zdjęcia, filmiki prezentujące fabryki, szwalnie. Przedstawiaj ludzi. Ludzi, którzy przyczynili się do stworzenia ubrań: rolników, szwaczki, konstruktorów, każdego, kto ma swój wkład w finalny produkt. Możesz użyć do tego gotowych plakatów dostępnych na naszej stronie. Otaguj taki wpis #imadeyourclothes i oznacz @fash_revpoland Taki film możesz również zaprezentować podczas FRW.

✓Ważne jest też, z czego powstają ubrania, więc publikuj certyfikaty, nie dopuszczaj do używania szkodliwych substancji, redukuj ślad węglowy i zużycie plastiku, badaj, sprawdzaj, ulepszaj, chwal się #whatisinmyclothes.

✓Większość pracowników przemysłu modowego (a w 80% są to kobiety) nie otrzymuje za swoją pracę podstawowego wynagrodzenia pozwalającego na przeżycie, dlatego zapewniaj im pracę w godnych warunkach, za godną pensję. Udostępnij link do akcji Good Clothes Fair Pay i pomóż w walce z ubóstwem wśród tych, którzy tworzą nasze garderoby!

✓Zorganizuj event. Jest to świetna okazja, do zaangażowania swoich klientów. Podczas takiego wydarzenia będziesz miał_a możliwość zaprezentowania swoich zobowiązań, pokazania z czego jesteś dumny. To świetna okazja, by dostać feedback. O organizacji wydarzeń pisaliśmy w poprzednim poście, warto tam zajrzeć. W trakcie FRW masz możliwość uczestniczyć w Fashion Open Studio Events, więcej info tutaj

✓Udostępnij na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych link, pod którym są wszystkie informacje dotyczące możliwości udzielenia nam wsparcia finansowego. Przekaż nam odsetek dochodów ze sprzedaży internetowej podczas FRW albo z biletowanego, organizowanego przez Ciebie, eventu.

Pamiętaj, podstawą jest transparentność, dlatego odpowiadaj na wszystkie zadane Ci pytania (#whomademyclothes#whatisinmyclothes, itd.), sam_a informuj o swoich praktykach, i miej na uwadze, że w parze z naszymi ulubionymi ubraniami muszą iść dobro drugiego człowieka i planety.
2022-04-13, 19:11
facebook
Wiedza jest kluczowym narzędziem w podejmowaniu świadomych decyzji, które powodują realną zmianę. Im wcześniej wiedza ta zostanie przyswojona, tym prędzej będzie postępować transformacja ku zrównoważonemu światu mody.

Uczniu/ennico, studencie/tko, zastanawiasz się w jaki sposób możesz tę wiedzę pozyskać i wykorzystać? Oto kilka przykładów:

✓Obserwuj media społecznościowe Fashion Revolution, odwiedź naszą stronę, zapoznaj się z Leksykonem Mody Odpowiedzialnej i Białą Księgą Fashion Revolution. W ten sposób szybko zdobędziesz wiele rzetelnych faktów o przemyśle modowym, które wierzymy, że pozytywnie wpłyną na Twoje dalsze wybory i działania.

✓Rozwieś plakaty informacyjne (możesz ściągnąć je https://www.fashionrevolution.org/resources/free-downloads/), wstawiaj posty o realiach świata mody na stronie swojej szkoły, przeprowadź serię prezentacji o tych tematach podczas godziny wychowawczej czy apelu, a w trakcie

✓Fashion Revolution Week zachęcaj uczniów do wstawiania zdjęć pokazujących metki ich ubrań wraz z pytaniami #whomademyclothes, #whatsinmyclothes.

✓Przeprowadź warsztaty upcycling’owe, podczas których nadacie drugie życie ubraniom, załóż z przyjaciółmi kółko pasjonatów mody odpowiedzialnej i w trakcie spotkań razem uczcie się podstaw szycia. Swoje starania możecie uwieńczyć pokazem mody odpowiedzialnej lub sesją zdjęciową.

✓Wymiana ubrań w Twojej szkole jest wspaniałym rozwiązaniem na “wiosenne wietrzenie szaf”. Wystarczy trochę przestrzeni, kilka chwil na planowanie i macie już fantastyczne wydarzenie. W poście sprzed paru dni znajdziecie więcej szczegółów o organizacji tzw. clothes swap’u.

✓Projekcja filmu połączona z konstruktywną dyskusją to przystępny i efektowny pomysł na szerzenie wiedzy o prawdziwym obliczu świata mody. Fashion Revolution Polska może udostępnić Wam dokument “The True Cost”.

✓Dołącz do naszego zespołu Szkolnych Ambasadorów! Informacje o tej funkcji znajdziesz w wyróżnionym story, a swoją kandydaturę możesz zgłosić na adres mailowy ambasador.fashrespoland@gmail.com

Każdy, nawet najmniejszy gest ma znaczenie, a wykonany w grupie nabiera na sile. Zbierzcie swoich znajomych i działajcie, pokazując moc młodego pokolenia!
2022-04-12, 10:49
facebook
Jako influencerzy i osoby związane z mediami cyfrowymi i tradycyjnymi macie moc kreowania zmian w modzie. Możecie wykorzystać wasze głosy, kreatywność i platformy do wspierania modowej rewolucji i jednocześnie zachęcać waszych obserwatorów, czytelniczki czy słuchaczy do tego, by również zaangażowali się w działania podczas Tygodnia Fashion Revolution.

Niezależnie od tego, czy jesteś influencerem zajmującym się etyczną modą, dziennikarką specjalizującą się w tematach ekologicznych czy osobą niezwiązaną na co dzień z modą, możesz zaangażować się i wesprzeć Tydzień Fashion Revolution, ponieważ jak mówi Orsola de Castro, współzałożycielka FR: "jeśli nosisz ubrania, jesteś częścią mody".

Co możesz zrobić?

✓Wykorzystaj swoje zasięgi. Udostępnij w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym trzymasz kartkę z pytaniem: kto zrobił twoje ubranie (wzór plakatu znajdziesz na naszej stronie) - oznacz markę, od której oczekujesz odpowiedzi, profil @fash_revpoland i dodaj #whomademyclothes. Zachęć swoich obserwatorów do zrobienia tego samego.

✓Opowiedz "miłosną historię" ubrania, które ma dla ciebie szczególne znaczenie i opublikuj ją w swoich mediach społecznościowych, oznaczając ją hasztagiem #lovedclotheslast. Pokaż sukienkę, którą masz po mamie, apaszkę, którą odziedziczyłaś po babci czy teczkę, z którą do pracy chodził twój dziadek. Zachęć do tego samego swoich obserwatorów.

✓Zrób wirtualny haulaternative. Pokaż swoim obserwatorom, jak w bezkosztowy i odpowiedzialny sposób mogą odświeżyć swoją garderobę. Zachęcaj do udziału w odzieżowych wymiankach, reperowania i przerabiania ubrań oraz korzystania z drugiego obiegu.

✓Obserwuj profile Fashion Revolution Poland i udostępniaj zamieszczane tam edukacyjne posty.

✓Odwiedź stronę Fashion Revolution i skorzystaj z zamieszczonych na niej materiałów dotyczących branży mody. Tworząc posty na Instagramie, publikując artykuły w mediach czy przygotowując podcast, skorzystaj z informacji zawartych w Leksykonie mody odpowiedzialnej czy polskiej wersji Białej Księgi Fashion Revolution.

✓Zrób live w mediach społecznościowych, a do udziału zaproś osobę związaną z FRP.

#tydzieńfashionrevolution #fashionrevolutionpoland
2022-04-11, 18:17
facebook
Wiedza jest kluczowym narzędziem w podejmowaniu świadomych decyzji, które powodują realną zmianę. Im wcześniej wiedza ta zostanie przyswojona, tym prędzej będzie postępować transformacja ku zrównoważonemu światu mody.

Uczniu/ennico, studencie/tko, zastanawiasz się w jaki sposób możesz tę wiedzę pozyskać i wykorzystać? Oto kilka przykładów:

✓Obserwuj media społecznościowe Fashion Revolution, odwiedź naszą stronę, zapoznaj się z Leksykonem Mody Odpowiedzialnej i Białą Księgą Fashion Revolution. W ten sposób szybko zdobędziesz wiele rzetelnych faktów o przemyśle modowym, które wierzymy, że pozytywnie wpłyną na Twoje dalsze wybory i działania.

✓Rozwieś plakaty informacyjne (możesz ściągnąć je https://www.fashionrevolution.org/resources/free-downloads/), wstawiaj posty o realiach świata mody na stronie swojej szkoły, przeprowadź serię prezentacji o tych tematach podczas godziny wychowawczej czy apelu, a w trakcie

✓Fashion Revolution Week zachęcaj uczniów do wstawiania zdjęć pokazujących metki ich ubrań wraz z pytaniami #whomademyclothes, #whatsinmyclothes.

✓Przeprowadź warsztaty upcycling’owe, podczas których nadacie drugie życie ubraniom, załóż z przyjaciółmi kółko pasjonatów mody odpowiedzialnej i w trakcie spotkań razem uczcie się podstaw szycia. Swoje starania możecie uwieńczyć pokazem mody odpowiedzialnej lub sesją zdjęciową.

✓Wymiana ubrań w Twojej szkole jest wspaniałym rozwiązaniem na “wiosenne wietrzenie szaf”. Wystarczy trochę przestrzeni, kilka chwil na planowanie i macie już fantastyczne wydarzenie. W poście sprzed paru dni znajdziecie więcej szczegółów o organizacji tzw. clothes swap’u.

✓Projekcja filmu połączona z konstruktywną dyskusją to przystępny i efektowny pomysł na szerzenie wiedzy o prawdziwym obliczu świata mody. Fashion Revolution Polska może udostępnić Wam dokument “The True Cost”.

✓Dołącz do naszego zespołu Szkolnych Ambasadorów! Informacje o tej funkcji znajdziesz w wyróżnionym story, a swoją kandydaturę możesz zgłosić na adres mailowy ambasador.fashrespoland@gmail.com

Każdy, nawet najmniejszy gest ma znaczenie, a wykonany w grupie nabiera na sile. Zbierzcie swoich znajomych i działajcie, pokazując moc młodego pokolenia!
2022-04-10, 12:54
facebook
Clothes Swap, czyli wymianka ubraniowa. Celem takiej akcji jest odświeżenie swojej szafy bez konieczności kupowania nowej rzeczy. Wymiankę można zorganizować wśród grupy osób znajomych, ale także dla większego grona ludzi - jako wydarzenie z myślą o uczniach, studentkach czy po prostu osobach z waszego miasta.

Zapraszamy do skorzystania z przygotowanej przez nas listy "rzeczy do zrobienia":

✓znajdź miejsce dobrze znane osobom z swojego miasta

✓dowiedz się, ile osób jest w stanie pomóc przy organizacji

✓sprawdź, gdzie mogłabyś przechować zebrane ubrania

✓podejmij decyzję, na co przeznaczysz ubrania, na które nie znajdą się chętni

✓zaplanuj, skąd weźmiesz wieszaki, stojaki, ławki czy lustro

✓przygotuj kartony

✓pomyśl o plakatach: - z czego je wykonasz, jakie grafiki przygotujesz, ile ich będzie.

Oraz Przypominajka:

• lustro

• wieszaki

• plakaty

• taśma

• kartony

• aparat

• kod QR (ułatwia przeprowadzenie do istotnych treści)

• waga (w celu zważenia uzbieranych ubrań)

• nożyczki

• przymierzalnia

• siedzenia

• ławki

Proponujemy przygotować materiały takie, jak (wraz z miejscami, gdzie warto ich szukać):

- kartony: sklepy spożywcze, obuwnicze, restauracje

- plakaty: do pobrania na stronie Fashion Revolution

- ławki: szkoła/uczelnia

- wieszaki/stojaki: secondhand, własne

- przymierzalnia: wystarczy lustro (własne)

- zasady wypisane na kartce A3

- kod QR

A jeśli chodzi o miejsce samego Clothes Swapu pomyśl o:

- lokalnych centrach kultury

- szkole czy uczelni

- kawiarniach

- parkach.

#fashionrevolutionpoland #tydzieńfashionrevolution #swapclothes #wymiana #drugiobieg
2022-04-09, 14:21
facebook
Dziś przybliżymy Wam, jakie działania mogą podjąć osoby zajmujące się edukacją bądź organizowaniem wydarzeń, by zaangażować się Tydzień Fashion Revolution.

Wpływasz na przemysł odzieżowy za każdym razem, gdy rozmawiasz z ludźmi o łańcuchu dostaw, produkowaniu materiałów, warunkach pracy w szwalniach czy sposobach nadawania drugiego życia ubraniom. Istnieje wiele możliwości, aby dzielić się wiedzą. A co ty możesz zrobić jako edukator/ka bądź organizator/ka wydarzeń?

· Zorganizuj wymiankę odzieżową (Clothes Swap). Jest to idealna alternatywa dla osób, które nie wiedzą, co należy zrobić z niechcianymi ubraniami. Jako przestrzeń możesz wykorzystać salę gimnastyczną w szkole, miejsce w lokalnym centrum kultury bądź park miejski. Taka wymianka to także okazja na zebranie sporej ilości ubrań, które można przekazać na szczytne cele!

· Zaplanuj seans filmowy dokumentu “The True Cost”, który przedstawia tytułowy, prawdziwy koszt ubrania: ludzi pracujących na różnych etapach produkcji odzieży oraz szkodliwy wpływ branży na środowisko. Skontaktuj się z nami! Jako Fashion Revolution Polska posiadamy dostęp do tego dokumentu.

· Dobrą okazją, po sensie wyżej wspomnianego filmu, jest przeprowadzenie dyskusji. Zapytaj o refleksje po obejrzeniu “The True Cost”, może doprowadzić to do ciekawych rozmów! Taka dyskusja może odbyć się także w formie debaty, na którą zaproszone są ekspertki oraz eksperci od zrównoważonego rozwoju czy mody.

· Zaangażuj innych do działania! Poinformuj o możliwości bycia szkolną ambasadorką reprezentująca swoją szkołę bądź uczelnie podczas Tygodnia Fashion Revolution. Wspólnie zorganizujcie pokaz filmowy czy wymiankę ubraniową dla uczniów i uczennic. Na naszej stronie znajdziesz wiele plakatów gotowych do pobrania, wykorzystaj je śmiało podczas wydarzeń.

#tydzieńfashionrevolution
#fashionrevolutionpolska
#WhoMadeMyFabric
#whomademyclothes #modaodpowiedzialna #fashionrevolutionweek
2022-04-08, 12:25
facebook
Dziś przybliżymy Wam, jakie działania mogą podjąć osoby zajmujące się edukacją bądź organizowaniem wydarzeń, by zaangażować się Tydzień Fashion Revolution.

Wpływasz na przemysł odzieżowy za każdym razem, gdy rozmawiasz z ludźmi o łańcuchu dostaw, produkowaniu materiałów, warunkach pracy w szwalniach czy sposobach nadawania drugiego życia ubraniom. Istnieje wiele możliwości, aby dzielić się wiedzą. A co ty możesz zrobić jako edukatorka bądź organizator wydarzeń?

· Zorganizuj wymiankę odzieżową (Clothes Swap). Jest to idealna alternatywa dla osób, które nie wiedzą, co należy zrobić z niechcianymi ubraniami. Jako przestrzeń możesz wykorzystać salę gimnastyczną w szkole, miejsce w lokalnym centrum kultury bądź park miejski. Taka wymianka to także okazja na zebranie sporej ilości ubrań, które można przekazać na szczytne cele!

· Zaplanuj seans filmowy dokumentu “The True Cost”, który przedstawia tytułowy, prawdziwy koszt ubrania: ludzi pracujących na różnych etapach produkcji odzieży oraz szkodliwy wpływ branży na środowisko. Skontaktuj się z nami! Jako Fashion Revolution Polska posiadamy dostęp do tego dokumentu.

· Dobrą okazją, po sensie wyżej wspomnianego filmu, jest przeprowadzenie dyskusji.Zapytaj o refleksje po obejrzeniu “The True Cost”, może doprowadzić to do ciekawych rozmów! Taka dyskusja może odbyć się także w formie debaty, na którą zaproszone są ekspertki oraz eksperci od zrównoważonego rozwoju czy mody.

· Zaangażuj innych do działania! Poinformuj o możliwości bycia szkolną ambasadorką reprezentująca swoją szkołę bądź uczelnie podczas Tygodnia Fashion Revolution. Wspólnie zorganizujcie pokaz filmowy czy wymiankę ubraniową dla uczniów i uczennic. Na naszej stronie znajdziesz wiele plakatów gotowych do pobrania, wykorzystaj je śmiało podczas wydarzeń.

#tydzieńfashionrevolution
#fashionrevolutionpolska
#WhoMadeMyFabric
#whomademyclothes #modaodpowiedzialna #fashionrevolutionweek
2022-04-07, 17:06
facebook
Rozpoczął się miesiąc, w którym wspominamy tragiczne wydarzenia z 2013 r. – katastrofę budowlaną kompleksu Rana Plaza.

Nie chcemy pozostawać obojętni i przechodzić do porządku dziennego nad wypaczeniami trawiącymi przemysł odzieżowy od lat. Nasz sprzeciw narasta, gdy uświadamiamy sobie, że:

- branża mody odpowiada za 20% przemysłowych zanieczyszczeń wody na świecie,

- tekstylia są głównym źródłem mikroplastiku, który ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie wód i negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie,

- popyt na kaszmir przyczynia się do stepowienia pastwisk, a wielu pasterzy nie traktuje zwierząt w odpowiedni sposób,

- pracownice fabryk produkujących odzież dla światowych marek niejednokrotnie są narażone na mobbing i wyzysk, a miejsca ich pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Sprzeciw wobec złych praktyk stosowanych w przemyśle odzieżowym najlepiej przekuć w zaangażowanie na rzecz zmian tej branży!

Jak możesz przyczynić się do szerzenia świadomości na temat trawiących branżę problemów, do zmiany przyzwyczajeń Twojego otoczenia, w końcu do realnych przemian wielkich graczy świata mody? W ciągu najbliższych dni przybliżymy różne sposoby włączenia się w działania aktywistyczne propagujące modę etyczną i bardziej zrównoważoną.

Dziś, na początek, zachęcamy:

- edukuj się, pytaj, domagaj się odpowiedz,

- śledź profile Fashion Revolution w mediach społecznościowych, odwiedź naszą stronę internetową (www.fashionrevolution.org), na której znajdziesz m.in. darmowe materiały edukacyjne do pobrania,

- pobierz bezpłatny Leksykon Mody Odpowiedzialnej, który znajdziesz na www.fashrev.pl,

- dopytuj marki o łańcuchy dostaw, o wynagrodzenia szwaczek, sprawdzaj ważność certyfikatów, weryfikuj informacje na metkach,

- opublikuj w mediach społecznościowych posty oznaczone hasztagami: #whomademyclothes #whatisinmyclothes – w kolejnym poście opowiemy o historii i sile tych hasztagów i zachęcimy Was do czynnego włączenia się w ich rozpowszechnianie.

Czy stosowałaś je wcześniej w swoich postach? Czy pytałeś już marki „kto zrobił moje ubranie”?

#fashionrevolutionpoland #whomademyclothes #WhoMadeMyFabric #lovedclotheslast #fashionrevolutionweek
2022-04-06, 08:31
facebook
Dzisiaj opublikowany został raport "Drugie życie ubrań" autorstwa firmy Accenture. Fashion Revolution Polska objęło patronat nad raportem, a komentarzy do wyników w imieniu FRP udzieliły Ewelina Antonowicz i Eliza Gawrjołek.

Link do raportu znajdziecie tutaj ➡️ https://www.accenture.com/pl-pl/insights/retail/drugie-zycie-ubran

Nie zaskakują dane przedstawiające, że czynnikiem determinującym zachowania polskich konsumentów wciąż są przede wszystkim kwestie ekonomiczne i opłacalność podejmowanych decyzji.

Ekologia nadal jest daleko za ceną i czasem - miejmy na względzie to, że respondenci reprezentują społeczność internetową (metoda badawcza to CAWI, czyli wywiady internetowe), a więc tę lepiej poinformowaną i z szerszym dostępem do współczesnej wiedzy na temat wpływu na środowisko poszczególnych sektorów gospodarki.

Raport zawiera wiele ciekawych odpowiedzi, ale podczas lektury nasuwają się też nie mniej interesujące pytania:
➡️ czy media społecznościowe to rzeczywiście wiodąca motywacja zakupowa pokolenia Z?
➡️ jakie byłyby odpowiedzi, gdyby zapytano o inne konteksty sytuacyjne, np. wpływ rówieśników czy wygląd poza siecią?
➡️ dlaczego wciąż taniej jest kupić nowe niż naprawić stare, mimo że - jak pokazują dane - popyt na usługi napraw jest wysoki?
i wreszcie:
➡️ czy świat potrzebuje jeszcze więcej danych?

Świat mody potrzebuje ich z całą pewnością. W Fashion Revolution Polska cieszymy się, że takie publikacje powstają. To pokazuje, że nasz rynek dojrzewa do podejmowania decyzji i budowania komunikacji opartych na dobrej znajomości potrzeb odbiorców. Raport dotyka jednak kwestii natury systemowej, które powinny skłonić nas do refleksji nie tylko nad motywacjami konsumentów, ale i producentów oraz dystrybutorów odzieży i - szerzej - mody.

Einstein powiedział, że szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów. Niestety - bez przemodelowania systemu (otwarcie marek na nowe modele biznesowe i wdrażanie wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego regulacji prawnych) realne zmiany wyników naszych działań i badań pozostaną w sferze marzeń.

#fashionrevolutionpoland
2022-04-04, 20:38
facebook
Marzec zakończyliśmy mocnym akcentem edukacyjnym! Nasza przedstawicielka miała okazję prowadzić webinar w ramach projektu organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie pt. „Krzyk Ziemi #2. Być odpowiedzialnym w świecie globalnym”. Spotkanie było poświęcone branży odzieżowej i zmianom, jakie są w niej potrzebne. Uczennice i uczniowie z krakowskich szkół podstawowych i średnich mieli okazję dowiedzieć się, jakie są koszty środowiskowe i społeczne współczesnej mody – łatwej, szybkiej, bezrefleksyjnej i opartej na niepohamowanym konsumpcjonizmie. Bliżej przyglądnęliśmy się problemom i wyzwaniom branży odzieżowej i obuwniczej, uświadomiliśmy sobie, że:

- barwienie tekstyliów niszczy środowisko i negatywnie wpływa na zdrowie ludzi;

- tekstylia są głównym źródłem mikroplastiku, który znajduje się w materiałach, takich jak poliester, akryl czy nylon i ma wielki wpływ na zanieczyszczenie wód oraz negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie;

- nadprodukcja odzieży jest palącym problemem - na rynek trafia rocznie ok 100 mld sztuk odzieży i dodatków!

- odzież często produkowana jest w skandalicznych warunkach, niejednokrotnie przez dzieci, a pracownice i pracownicy nie mają zapewnionych podstawowych praw, np. do urlopu czy zwolnienia lekarskiego;

- branża mody wpływa negatywnie na dobrostan zwierząt, np. duży popyt na kaszmir przyczynia się do zwiększania liczebności stad kóz kaszmirskich, co powoduje stepowienie pastwisk.

W trakcie webinaru uczennice i uczniowie mogli także posłuchać o sposobach, w jakie – jako młodzi konsumenci mody i klienci, którzy za chwilę będą podejmować samodzielne decyzje zakupowe – mogą przyczyniać się do pozytywnych zmian branży mody, gdzie szukać sprawdzonych informacji, jakie pytania zadawać markom (i sobie samym!), co zrobić z odzieżą, której już nie nosimy.

Fashion Revolution Polska jest partnerem projektu KrzykZiemi #2 organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida z Krakowa. Cieszymy się, że możemy być częścią tego wydarzenia!
2022-04-02, 11:49
facebook
Kwiecień to niewątpliwie miesiąc Fashion Revolution. Na całym świecie mówi się o transparentności i odpowiedzialności w modzie. W tym roku w kwietniowym numerze magazynu @forbespolska pojawił się dodatkowo akcent modowy. Dziś opublikowano wyniki prestiżowego plebiscytu Forbes 25under25, w którym - w pięciu różnych kategoriach - wybierani są najzdolniejsi młodzi ludzie. W kategorii zrównoważony rozwój i klimat jedną z finalistek plebiscytu, spośród nadesłanych niemal 600 zgłoszeń, jest nasza prezeska @e.antonowicz

To wyraźnie pokazuje, że działania na rzecz zmiany branży mody są równie istotne jak inne wyzwania w obszarze ekologii i klimatu.

#forbes #fashionrevolution #ewelinantonowicz #sustainabledevelopment #fashionindustry #modaodpowiedzialna
2022-03-31, 16:41
facebook
W dniach 18-24 kwietnia z jeszcze większą siłą będziemy inspirować Was do aktywizmu i uświadamiać na temat przemysłu modowego. Jednocześnie upamiętnimy 9. rocznicę katastrofy w Rana Plaza.

Temat przewodni tegorocznej akcji to MONEY FASHION POWER. Szczególnie pochylimy się nad problemami:

? Nierówności w systemie modowym

Dla dużych marek największymi wartościami są zysk i rozwój. Ogromne sumy pieniędzy trafiają do małej grupy ludzi, podczas gdy pracownicy fabryk nie zarabiają wystarczająco, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Będziemy domagać się odgórnego wprowadzenia przepisów zmuszających firmy do wypłacania stawek gwarantujących pracownikom godne utrzymanie.

? Dążenia do zysku ponad wszystko

Będziemy postulować odwrócenie systemu wartości. Godne życie i zdrowie pracowników, ochrona środowiska naturalnego, ograniczenie odpadów i zanieczyszczeń zawsze powinny być ważniejsze od nieustannego zwiększania dochodów.

? Ukrytej ceny ubrań

Cyfry na metce nigdy nie oddają realnych kosztów ponoszonych podczas produkcji. Za niską ceną produktu kryje się cierpienie pracowników i zanieczyszczenie środowiska. Będziemy domagać się od marek transparentności i wzięcia odpowiedzialności za swoje działania.

Wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda przemysł modowy ✊ Dołączcie do modowej rewolucji!
2022-03-30, 08:48
facebook
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution (18 - 24 kwietnia) będą trzy kluczowe kwestie:

_PIENIĄDZE

_MODA

_WŁADZA

Hasła te są zbieżne z najważniejszymi kwestiami podnoszonymi na początku XX w. przez pracownice przemysłu odzieżowego w USA, które w listopadzie 1909 r. rozpoczęły strajk. Jego inicjatorką była 23-letnia Clara Lemlich, a wydarzenie to znane dziś jako "Powstanie 20 000", stało się inspiracją dla Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Pamiętajmy o korzeniach obchodzonego dziś święta. W Chinach, Indiach, Uzbekistanie, Bangladeszu, Turcji, Ghanie, Kambodży, Rumunii i w Polsce - 85%osób zatrudnionych w przemyśle tekstylnym to kobiety i dziewczynki w wieku od 18 do 24 lat.Ich prawa pracownicze, podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są nieustannie lekceważone i łamane.

Dziś na Instagramie na pewno zobaczysz marketingowe komunikaty od marek odzieżowych reprezentujących szybką modę. Warto pamiętać, że te same marki, które umieszczają na swoich koszulkach hasła takie jak: “We all should be feminist”, napędzają wyzysk i odpowiadają za dramatyczną sytuację kobiet na całym świecie, mimo że zapewniają o wsparciu ich w walce o swoje prawa i równe traktowanie.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która kupuje i nosi ubrania (to przecież prawie wszyscy z nas!), czy pracujesz w branży, na którymkolwiek odcinku łańcucha dostaw, czy może masz realny wpływ na zmianę prawa - pytaj marki #whomademyclothes.
2022-03-08, 17:04
facebook
Fashion Revolution Polska solidarnie z Ukrainą.

Nasze serca i nasze myśli kierujemy w stronę Ukrainek i Ukraińców oraz wszystkich osób, które mają bliskich w Ukrainie.

Jesteśmy z Wami!
2022-02-25, 12:04
facebook
Jednym z naszych najważniejszych celów jest szerzenie świadomości na temat branży mody. Chcemy informować i edukować jak najszersze grono odbiorczyń i odbiorców, od dzieci po seniorki i seniorów! Mamy nadzieję, że w tym roku usłyszycie jeszcze o naszych kolejnych edukacyjnych przedsięwzięciach i pomysłach.

Miło nam poinformować, że dołączyłyśmy do projektu organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Nasza przedstawicielka poprowadzi spotkanie poświęcone modzie odpowiedzialnej.

“Krzyk Ziemi! #2 Być odpowiedzialnym w świecie globalnym” to projekt organizowany przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie.

Głównym celem programu jest prowadzenie edukacji globalnej, przyglądanie się zależnościom współczesnego świata, poznanie i zrozumienie globalnych procesów, w szczególności w tematach: przemysłu modowego, produkcji żywności i nieustannie rosnącej technologii wspierającej bycie zawsze online.

Podczas realizacji programu uczestnicy będą zdobywać umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi, budowania postaw solidarności, otwartości, a przede wszystkim odpowiedzialności w świecie globalnym.

Program adresowany jest do grup młodzieży szkolnej w wieku 12 – 17 lat z terenu województwa małopolskiego. Pod koniec programu młodzież zgłasza do konkursu swoje krótkometrażowe filmiki zawierające proponowane rozwiązania problemów globalnych podejmowanych na wykładach.
2022-02-05, 11:53
facebook
Styczniowe wyprzedaże atakują z każdej strony. Marki przekonują, że oto nadarzają się okazje, by w promocyjnej cenie nabyć - teoretycznie - idealne produkty. Obniżki i agresywny marketing powinny jednak kolejny raz zwrócić naszą uwagę na relację między ceną a jakością. Zadajmy sobie pytania:

jak mierzyć jakość i co ona oznacza (i co się za nią kryje)? Czy jakość to wyjątkowość, doskonałość, bezbłędność? Czy dotyczy tylko produktu, czy także warunków pracy ludzi, którzy za nim stoją? Czy jakość to świadectwo umiejętności realizacji celów, spełnienie lub przekroczenie stawianych wymagań na każdym etapie produkcji, również w relacjach międzyludzkich? Czy jakość zawsze podąża ręka w rękę z odpowiednio wysoką ceną, a więc, czy wysoka cena jest gwarantem jakości?

Niestety nikt nie da nam gwarancji, że za wysoką ceną zawsze będzie stała odpowiednia jakość. Powinniśmy móc mieć pewność, że odpowiednia jakość to uczciwość na każdym etapie łańcucha dostaw. Dość jednak słyszeliśmy choćby o niegodnej płacy szwaczek tuszowanej obietnicami bez pokrycia. Kilka lat temu w kontekście znanych, włoskich domów mody pisał o tym „The New York Times”. W artykule udowadniano, że metka „Made in Italy", która dla wielu konsumentów jest symbolem jakości i godnej płacy, może być tylko fasadą maskującą wyzysk oraz brak poszanowania praw pracowniczych.

Wiele alarmistycznych artykułów mówi też o tym, z jakimi konsekwencjami - dla zwierząt i środowiska - wiąże się rosnący popyt na świetny jakościowo kaszmir (nadmierny wypas kóz doprowadza do stepowienia pastwisk), z jakim okrucieństwem pozyskuje się sierść królików na luksusowe, odpowiednio wyceniane, produkty z angory.

Nie dając się zwieść pozorom i blichtrowi mody reklamującej się jakością, zawsze warto pamiętać o tym, o czym pisałyśmy kilka tygodni temu w kontekście cen produktów wytwarzanych przez lokalnych rzemieślników. Odpowiednia cena powinna być gwarantem jakości. Jakości, którą nie jest wyłącznie doskonałość materiału i perfekcja szwów. To wielki zbiór, na który składają się m.in.:

godziwe pensje, wypłacane terminowo i zgodnie z prawem, w tym dbałość np. o odprowadzanie podatków i unikanie tzw. umów śmieciowych;

zapewnienie właściwych i bezpiecznych warunków wykonywania pracy, przestrzeganie prawa pracy i zasad BHP;

bezpieczne środowisko pracy, wolne od nadużyć, w tym mobbingu i wykorzystywania;

zapewnienie prawa do zrzeszania się i troska o dobrostan pracowników;

szacunek dla środowiska naturalnego i zasobów naszej planety;

uczciwość wobec pracowników, współpracowników, dostawców, kontrahentów i klientów - na każdym etapie łańcucha wartości.
2022-01-17, 17:01
facebook
Wiecie, że wiele firm woli utylizować swoje produkty niż przekazać je jako darowiznę organizacjom charytatywnym?

Utylizacja jest tańsza niż darowizna, bo darowizny towarów innych niż spożywcze są obciążone podatkiem VAT.

Fashion Revolution Polska wspiera petycję do Senatu w sprawie zwolnienia darowizn produktów przemysłowych z podatku VAT.

Pomysł jest prosty - zwolnienie takich darowizn z VAT może mieć korzystny wpływ środowiskowy i społeczny. Setki organizacji pożytku publicznego będą mogły otrzymać darowizny rzeczowe. Nie bez powodu petycję zainicjowaną przez Polską Izbę Handlu wsparły - obok stowarzyszeń przedsiębiorców - m.in. @kupujodpowiedzialnie, @polskaakcjahumanitarna, @dajemydzieciomsile, Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", @soswioskidzieciece, Stowarzyszenie Wiosna (od Szlachetnej paczki), @mali.bracia.ubogich, @polski_czerwony_krzyz, @zero_waste_pl, @fundacjaaltereko, @odpowiedzialnamoda.pl, Fundacja Gajusz.

Petycja została skierowana do dalszych prac legislacyjnych. Liczymy na to, że uda się wypracować rozsądne rozwiązanie - korzystne dla OPP i zabezpieczone przed nadużyciami. Musimy też zadbać o ograniczenie nadprodukcji.

Dlatego walczymy o cały ekosystem prawny odpowiedzialny społecznie i środowiskowo. Od kwietnia 2022 roku Fashion Revolution w całej Europie promować będzie petycję obywatelską do Komisji Europejskiej. Chcemy, by europejscy producenci i sprzedawcy odzieży musieli weryfikować płace w fabrykach, w których zlecają produkcję. Oczekiwana będzie wypłata pensji na poziomie przeżywalności (lub wyższym) zamiast pensji minimalnej niewystarczającej na pokrycie podstawowych kosztów życia.

Wpływając na koszty pracy w krajach wytwarzających odzież na masową skalę, możemy realnie walczyć z nadprodukcją w sektorze odzieżowym i dawać przykład innym branżom.

Już od kwietnia będziemy zbierać podpisy, które pozwolą tej petycji trafić pod obrady Komisji Europejskiej.

Będziemy na bieżąco informować Was o obu petycjach i postępach prac nad przepisami, których dotyczą.

Dziękujemy Wam za wsparcie, obserwowanie nas i dzielenie się naszymi treściami. To dzięki Wam możemy realizować coraz bardziej ambitne działania, które naprawdę zmieniają branżę mody!
2022-01-16, 12:46
facebook
Chodźcie na nasze Instagramowe konto. Zaczynamy live z @tomasz_ossolinski
2022-01-14, 18:04
facebook
Nadszedł czas podsumowań, rozliczeń i postanowień. Nie będziemy inne i także chcemy podzielić się z Wami kilkoma refleksjami na temat mijających dwunastu miesięcy.

Był to rok intensywny, ważny, ale i niełatwy - zarówno dla planety, jak i dla świata mody. Dziś jednak chciałybyśmy spojrzeć na niego z bardziej subiektywnej perspektywy i opowiedzieć o tym, co wydarzyło się w Fashion Revolution Polska w 2021 roku.

Zaczęłyśmy go bowiem nie byle jak - od rejestracji FRP jako stowarzyszenia! Kończymy ten rok z głowami pełnymi pomysłów na dalsze działania, z obietnicami większego zaangażowania i realnymi planami na zmiany, ufając metodom małych kroków i konsekwentnego dążenia do celu, jakim jest dla nas świat zrównoważony i odpowiedzialna moda szanująca ludzi i planetę.

#fashionrevolutionpoland
#modaodpowiedzialna #modaetyczna #fashrevpoland #leksykonmodyodpowiedzialnej
2022-01-04, 11:34
facebook
Czy Mikołaj dał Ci coś, co zupełnie nie jest w Twoim guście? Coś, o co nie prosiłaś, bo tego nie lubisz, nie używasz, nie jest w Twoim stylu?

Co zrobić z taką rzeczą? Trzymanie na dnie szuflady kusi łatwością wykonania, ale chcemy Was namówić do puszczenia niechcianych prezentów w obieg! Przedstawiamy kilka pomysłów:

Można taką rzecz oddać – być może wiesz, że koleżanka lubi masywną biżuterię, którą dostałaś, choć zazwyczaj jej nie nosisz. Możesz też wystawić nietrafiony prezent na lokalnej grupie na Fb, gdzie ludzie dzielą się tym, czego nie używają.

Spróbuj taką rzecz sprzedać. Uzyskane pieniądze mogą posłużyć Ci do kupienia czegoś, co sprawi Ci prawdziwą radość!

Możesz zanieść taką rzecz do sklepu charytatywnego. Środki ze sprzedaży wesprą dobroczynny cel, więc wszyscy na tym zyskają. Podobnie działają bazarki charytatywne na Fb – znajdź taki, który udziela pomocy w obszarze, który jest Ci bliski

Jeśli nadal masz wątpliwości, przeczytaj cytat z książki Tary Button „Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji?”:

“(…) moim zdaniem większym marnotrawstwem jest trzymanie w domu rzeczy, z której się nie korzysta. Poza tym nawet jeśli pozbędziesz się prezentu, nadal możesz czuć wdzięczność dla przyjaciela albo ukochanego, którzy o tobie pomyśleli. Kiedy już wręczą ci podarunek, oni także dostaną to, czego chcieli – poczucie, że okazali ci zainteresowanie i życzliwość. Ostatecznie wszyscy będą zadowoleni.”
2021-12-27, 12:58
facebook
Wełniana edukacja wydaje się dzisiaj oczywistością. Wciąż jednak borykamy się ze zmechaconymi od nowości swetrami i czapkami, które nie grzeją. Narracje o „wełnie w składzie” podchwyciły pewnie wszystkie sieciówki świata, jednak często więcej w tym marketingowej gry niż rzetelnej zmiany w dobrym kierunku.

Wraz z nadejściem zimy, której astronomiczny początek wypada dziś, warto więc jeszcze raz przypomnieć o ich właściwościach.

Kupując wełnianą odzież i dodatki, nie róbmy tego bezrefleksyjnie! Wiele słyszy się o negatywnych praktykach pasterzy kóz kaszmirskich, którzy doprowadzają do wyniszczenia środowiska naturalnego i nie traktują zwierząt w odpowiedni sposób. PETA alarmuje natomiast o problemach dotyczących brutalnego sposobów pozyskiwania wełny w hodowlach królików angorskich - ok. 90% światowej produkcji angory pochodzi z Chin, gdzie żadne przepisy nie regulują sposobów traktowania tych zwierząt.

Pamiętajcie, że najlepsze ubrania to te, które macie już w szafie. Jeśli jednak potrzebujecie uzupełnić garderobę, to zachęcamy do poszukiwań wełnianych ubrań z drugiej ręki. Wełna wymaga nieco troski i staranności w pielęgnacji, ale odwdzięcza się przez lata.

Sprawdzajmy także składy - nie ufajmy pozorom i sloganom marketingowym.

Nieraz sweter „wygląda” na wełniany, ale w składzie znajdziemy wyłącznie poliester z akrylem. Gdy reklama krzyczy o szaliku „z wełną”, może okazać się, że wełny w składzie jest nie więcej niż 5%.

Zachęcamy Was do lektury Leksykonu Mody Odpowiedzialnej, z którego zaczerpnięte zostały informacje o wełnie. Leksykon możecie pobrać na: www.fashrev.pl

#fashionrevolutionpoland #wełna #akryl #wełnianysweter #zimabezakrylu
2021-12-22, 20:05
facebook
Przedświąteczne decyzje zakupowe najczęściej dotyczą prezentów. Staramy się w zwracać Waszą uwagę np. na rolę prezentów z drugiej ręki i niezwykle cieszy nas, że nie jesteśmy odosobnione w propagowaniu tej idei. Postów na temat takich prezentów znajdziecie w sieci sporo. Jeszcze więcej artykułów czy relacji zachęca do przedświątecznych zakupów od lokalnych twórców - artystów, projektantów, rzemieślników.

To przedmioty urzekające, unikatowe, wyjątkowe. Często wykonane na nasze specjalne zamówienie, zindywidualizowane, charakterystyczne i nie do podrobienia. Tak różne od masowej produkcji bez wyrazu. Za kunsztem rzemieślniczej pracy i ręcznym wykonaniem idzie jednak nie tylko estetyczna doskonałość i jakość, ale także odpowiednia cena. Na którą niekiedy potencjalni odbiorcy się nie godzą i którą podają w wątpliwość.

Jesteśmy jednak przekonane, że gdy mowa o lokalnych twórcach i ich dziełach, rację ma Magdalena Kostyszyn, która zwraca uwagę na relację pomiędzy ceną a jakością.

Produkty wytwarzane rzemieślniczo, w tym moda tworzona przez lokalnych artystów i twórców, to rzeczy warte swoich cen. Wyższych od tych, do jakich przyzwyczaiły nas sieciówki, między innymi dlatego, że ceny te są gwarantem jakości rozumianej wielorako:

to dokładność i precyzja ręcznej pracy, a przy tym niepowtarzalność przedmiotu tworzonego przez lokalnego artystę, projektanta, twórcę;

to osiąganie wyjątkowych efektów w oparciu o indywidualny talent, nietuzinkowe doświadczenie i zdobywaną - często długimi latami - wiedzę;

to zapewnienie odpowiednich warunków wykonywania pracy, w tym odpowiedniego wyposażenia miejsca pracy oraz bezpiecznego, wolnego od nadużyć, środowiska pracy

To godna pensja, uczciwa umowa, działalność prowadzona zgodnie z przepisami prawa i odprowadzanie podatków;

tto dbałość o dobrostan pracowników, szacunek dla potrzeb ludzi i środowiska.

Wybierając produkty wytwarzane rzemieślniczo, wspieramy lokalne mikrobiznesy. Dajemy szansę rozwijać się utalentowanym twórcom, którzy albo kultywują tradycje charakterystyczne dla swojego regionu, albo - wręcz przeciwnie - tworzą zupełnie nową jakość i wprowadzają innowacyjne, pionierskie rozwiązania.

Płaćmy odpowiednią cenę za ich talent, doświadczenie i wiedzę. Za jakość - rozumianą bardzo szeroko - jaką oferują ich produkty.

Płaćmy odpowiednią cenę za ich talent, doświadczenie i wiedzę. Za jakość - rozumianą bardzo szeroko - jaką oferują ich produkty.
2021-12-19, 20:04
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.