Witamy w biurze prasowym organizacji Fashion Revolution Poland
facebook
28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a prawo do głosowania to podstawowy przywilej każdego pełnoletniego i niekaranego obywatela i obywatelki naszego kraju.
Wybierając kandydata na przyszłego prezydenta, warto pamiętać, że podejmowane w trakcie jej bądź jego kadencji decyzje, inicjatywy ustawodawcze oraz prawo wetowania ustaw, wpływają także na życie przyszłych pokoleń.

Mamy tu również na myśli działania mające na celu powstrzymywanie zmian klimatycznych, które w dużej mierze generuje przemysł odzieżowy.
Odpowiedzialny prezydent powinien prowadzić zdecydowaną politykę klimatyczną, rozmawiać z ludźmi ponad podziałami, zapraszać do współpracy ekspertów i naukowców.
Odpowiedzialny prezydent musi proponować rozwiązania, dzięki którym kryzys klimatyczny nie przerodzi się w katastrofę.
Warto pamiętać, że decyzje i działania podjęte przez prezydenta w ciągu najbliższych dziesięciu lat, będą decydujące dla losów naszej planety.
Wybierzmy osobę, która dobrze wykorzysta ten czas. Gdzie szukać na ten temat informacji?

Serwis @mamprawowiedziecpl, który obserwuje prezydencką kampanię wyborczą, zebrał obietnice wyborcze i poglądy kandydatów na urząd prezydenta dotyczące klimatu.

Ekowyborca.pl przygotował zestawienie wypowiedzi kandydatów dotyczące ochrony środowiska i klimatu.

Latarnik Wyborczy to świetne narzędzie, które pozwoli wybrać kandydata najbliższego waszym poglądom.
Fot. Unsplash.com
#fashionrevolution #fashionrev #tradefairlivefair #climatechange
#wyboryprezydenckie2020 #wybory #twojglosmaznaczenie
2020-06-25, 14:59
facebook
Chęć bycia świadomym konsumentem staje się popularna. Specjaliści od marketingu i PRu marek modowych wykorzystują to i oferują nam kolekcje eko, bio, slow i inne. Jednak nie zawsze znają ich prawidłowe znaczenie. W pewnych wypadkach można mówić o greenwashingu, ale wiele z nich wynika z niewiedzy. W takim natłoku informacji i słów, które brzmią podobnie (albo i nie są podawane w całości, a tylko jako skrót typu „eko t-shirty”, z którego nie wiadomo, co w tej koszulce ma związek z ekologią) konsumentom czasem trudno się w tym odnaleźć i wybierać mądrze.

Dlatego też jako Fashion Revolution jesteśmy w trakcie tworzenia narzędzia, dzięki któremu zechcemy pomóc usystematyzować wiedzę o zrównoważeniu w przemyśle odzieżowym i dokładnie wyjaśnić pojęcia, nowe procesy i inne kwestie z nimi związane. Dzięki precyzyjnym definicjom mamy szanse lepiej komunikować swoje działania, ale i wymagać od ulubionych marek tego samego, co do ich procesu produkcji.

#fashionrevolutionpoland #sunstainablefashion #FR #zrownowazonamoda #slowfashion #odpowiedzialnamoda
2020-06-22, 16:20
facebook
Dziś obchodzimy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.
Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na świecie w dalszym ciągu pracuje 152 miliony dzieci, które w ten sposób pomagają w utrzymaniu swojej rodziny. Niemal połowa z nich – 72 miliony – pracuje w warunkach szkodliwych dla zdrowia, najwięcej nieletnich zatrudnionych jest w Egipcie, Uzbekistanie, Pakistanie, Indiach, Tajlandii, Bangladeszu i w Chinach.
Dzieci pracują przy zbieraniu bawełny, tkaniu przędzy, wycinaniu nitek, pakowaniu gotowych ubrań oraz wykonują proste zadania przy maszynach do szycia. Za swoją pracę otrzymują dużo niższe wynagrodzenie niż dorośli. Choć coraz więcej marek odzieżowych publikuje dane o swoich głównych producentach i dostawcach z kolejnych etapów łańcucha dostaw (możesz o tym przeczytać w naszym Rankingu Transparentnej Mody), to tylko 7 proc. ujawnia listę dostawców surowców. A to przy zbiorze bawełny pracuje dziś najwięcej dzieci.
Właśnie dlatego transparentność ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu pozytywnych zmian i pociągnięciu firm do odpowiedzialności.
Jako konsumenci musimy nakłaniać marki do większej transparentności, zadawać pytania #whomademyclothes

Naciskać na rządzących, aby lepiej egzekwowali przepisy i wymagali od producentów większej przejrzystości.
Wspierać marki, które działają zgodnie z zasadą fair trade.

W latach 2000-2012 wykorzystywanie pracy dzieci zmalało o 30 proc

Zmiana jest możliwa dzięki wspólnym działaniom nas wszystkich.
#whatsinmyclothes #fashionrevolution #worldstandagainstchildlabour #worlddayagainstchildlabou
2020-06-12, 19:17
facebook
Dziś Ewelina opowiedziała nieco o mikroplastiku, surowcach, upcyklingu i innych aspektach zrównoważonej mody w Pytanie na śniadanie. Więcej na te bliskie nam tematy przeczytacie w świeżej książce „Ekoszafa. Ubieraj się dobrze" wydawnictwa Prószyński i S-ka. Polecamy pozycję wszystkim tym, którzy chcą stać się coraz lepiej zorientowani w tajemnych sekretach branży odzieżowej i sprawnie się w niej poruszać! ?
2020-06-11, 14:37
facebook
Celebrując #worldoceansday chcemy przybliżyć wam problem mikroplastiku, który w ogromnej ilości trafia każdego dnia do oceanów. Według raportu "Primary Microplastics in the Oceans", przygotowanego przez IUCN i Global Marine and Polar Programme w 2017 roku, głównym źródłem mikroskopijnych plastikowych cząstek są nasze pralki, a dokładniej ich zawartość.
Podczas każdego prania tylko z jednego ubrania wyprodukowanego z syntetycznych materiałów, uwalnianych jest ponad 700 mikrowłókien, które spłukiwane są do kanalizacji. Następnie trafiają do mórz i oceanów, bo są zbyt małe by wyłapały je filtry w oczyszczalniach ścieków. ?

Mikrowłókna stanowią w tym momencie 35 proc. całego mikroplastiku, który zanieczyszcza oceany. To tak jakby jedna osoba każdego tygodnia wrzucała do oceanu 54 plastikowe torby!
Co można zrobić, aby zminimalizować przedostawanie się mikroplastiku z naszej odzieży do oceanów?
1. Ograniczaj pranie do minimum
2. Staraj się prać ubrania w niskiej temperaturze
3. Rozważ zamontowanie w pralce specjalnego filtru, który wyłapie cząsteczki mikroplastiku
4. Zrezygnuj z suszarki bębnowej
5. Możesz również korzystać podczas prania ze specjalnej torby Guppyfriend, która również wyłapuje mikrowłókna
6. Domagaj się systemowych zmian u producentów odzieży i wprowadzania odpowiednich regulacji prawnych, dzięki którym ubrania nie będą produkowane z materiałów, które uwalniają mikrowłókna i których nie można poddać recyklingowi na szerszą skalę.
7. Pytaj o to, co znajduje się w twoich ubraniach #WhatsInMyClothes?
Artwork by @jessezhangart

#FashionRevolution #TradeFairLiveFair #fashrevpoland #jointherevolution #modazrownowazona #swiatowydzienoceanow
2020-06-08, 21:18
facebook
W obliczu zdarzeń ostatniego tygodnia, które wywołały poruszenie w świecie polskiej mody, nie pozostajemy obojętni. Zdemaskowanie działań kilku polskich marek niesie za sobą wiele pozytywów, które mamy nadzieję, że wynikną z wzięcia pod lupę słowa „transparentność”.

1. Miniony tydzień ukazał jeszcze większy sens kampanii #whomademyclothes i zasadność dociekania prawdy od źródła. A także konsekwencje wynikające z zatajania prawdy, co spotyka się nie tylko w globalnych markach.
2. Firmy, które opierają biznes na nieuczciwych praktykach mają okazję, by zastanowić się nad strategią, jeśli do tej pory była oparta na kłamstwie lub zatajaniu. Wiele marek nie wie jak osadzić odpowiedzialność w strukturze firmy. Czas odrobić lekcje lub zatrudnić specjalistów.
3. Urośnie świadomość społeczna, co do łańcucha produkcji i siły wykreowanej marki niepopartej zapewnianą jakością, a raczej emocjami i wyobrażeniami. Konsumenci staną się bardziej ostrożni i dociekliwi. Niekoniecznie musi to wiązać się z odwróceniem od lokalnych biznesów i utratą zaufania do wszystkich.
4. Widzimy, jak może działać bojkot konsumencki. Konstruktywne komentowanie sytuacji i komunikowanie konsumenckiego niezadowolenia jest zrozumiałe, zasadne i oczekiwane.
5. Widzimy bardziej, jak ważne jest budowanie odpowiedzialnej strategii i to, że kluczowa jest „transparentność” w praktyce, a nie tylko w opisie marki. Modne słowa określające działania proekologiczne mogą zgubić, gdy nie pokrywają się z rzeczywistością. Greenwashing jest teraz pod lupą, tak jak lokalność, komunikacja, kopiowanie, czy umiejętność naprawienia błędu i wiarygodność.
6. Przyglądamy się bardziej polskim szwalniom i panującym w nich standardom. Również idealizowaniu sloganu „made in Poland”.
7. To też dobry moment, by zwrócić uwagę na temat regulacji rynku odzieżowego w Polsce.
8. Sytuacja nie była awarią, a otworzeniem oczu i zdemaskowaniem wielu towarzyszących wyznań mody.
Podsumujmy to jednak pozytywnie, z poleceniem zastosowania tych „3E” w praktyce: etyka, edukacja, empatia.

_________________________________

#fashionrevolution #fashrevpoland #podsumowanie #aferametkowa #transparentność #modaodpowiedzialna #transparency
2020-05-30, 15:00
facebook
Maxwell Osborne, projektant, podkreśla: „Moda w swoim w najlepszym wydaniu szuka inspiracji na zewnątrz i staje się lustrem dla społeczeństwa.”

Społeczeństwo jest różnorodne, dlaczego więc w raporcie The Fashion Spot z 2016 roku dowiadujemy się, że na pokazach mody reprezentują nas w 78% biali modele?

Naomi Campbell przyznała w swojej biografii, że kiedy stawiała swoje pierwsze kroki w modelingu dostrzegła, że ze względu na swój kolor skóry musiała się starać dwa razy bardziej niż jej koleżanki, żeby zostać wybraną na dany pokaz.

Projektanci niejednokrotnie tłumaczą dobór modeli ogólnym zamysłem na wygląd pokazu.
Jody Furlong zadaje w odniesieniu do tego istotne pytanie: „Jeśli nie-biali modele nie są w twojej wizji kreatywnej, to dlaczego twoja wizja kreatywna jest tak ograniczona?”

Nierówności w zatrudnieniu nie są jedynym przykładem tego, jak niesprawiedliwa jest branża fashion w kwestiach rasowych.

Prada, Gucci, H&M i wiele innych marek wygłaszało już przeprosiny za zawłaszczanie kultury w swoich projektach bez odpowiedniego uszanowania jej dziedzictwa.

Nie wystarczy już jednak wycofać daną kolekcję i przeprosić, oczekujemy realnych zmian. Domagamy się traktowania wszystkich pracowników i konsumentów z godnością.

Photo credit: Flaunter on unsplash

#fashionrevolution #fashionrevolutionpoland #diversity #jointherevolution #modazrownowazona #modaetyczna
2020-05-28, 19:46
facebook
Poznajecie? To Shima Akhter, możecie znać ją z filmu @thetruecostmovie, w którym duży wątek był poświęcony jej historii. Jest szwaczką w Dhace w Bangladeszu. Każdego dnia wraca do domu z myślą o swojej córce, dla której walczy o lepsze jutro pracując za mniej niż 12 zł dziennie. Założyła związek zawodowy i otwarcie mówi o niesprawiedliwościach, które dotykają pracowników fabryk.

Historia Shimy mimo że wyjątkowa, jest również uniwersalna. Opowiada bowiem o kobiecie, która chce zapewnić godne życie sobie i swoim dzieciom. Jako organizacja istniejemy po to, by dawać głos tym, których nie zawsze chcą wysłuchać. Historia każdej matki jest przecież inna i tę różnorodność chcemy doceniać. Z okazji święta wszystkich mam życzymy więc należnego Wam szacunku i dostrzeżenia wysiłków!

#dzienmatki #ShimaAkhter #fastfashion #modaodpowiedzialna #rodzicielstwo #modazrownowazona #fashionrevolution
2020-05-26, 15:30
facebook
Jak dowiedzieć się, czy marka, która zapewnia o etycznej i ekologicznej produkcji, rzeczywiście taką posiada? Mogą to weryfikować certyfikaty, którymi zostały oznaczone ich produkty lub cała firma. Większość z tych odznaczeń faktycznie potwierdza, że firma naprawdę jest fair i dba o swoich pracowników oraz środowisko naturalne. Są też certyfikaty, które mówią i znaczą niewiele. Czego konkretnie szukać na metce? Jakim oznaczeniom możemy wierzyć i co oznaczają? ?

✔️ Fair Wear Foundation – ten certyfikat nadaje fundacja, która działa na rzecz poprawy warunków pracy w fabrykach. Odznaczenie oznacza, że ciuch został wyprodukowany przez firmę, która dba o swoich pracowników. M.in. nie pracują w niej dzieci, nie ma przymusu pracy, pracowników nie zmusza się do pracy w nadgodzinach, ich warunki pracy są bezpieczne, wykonawcy mają legalne zatrudnienie, godną płacę i możliwość wnoszenia skarg.

✔️ Cradle To Cradle - przyznawany projektantom i markom, które wykazują się odpowiedzialnym podejściem na 5 polach: wpływ materiału na zdrowie, ponowne wykorzystywanie materiałów, odnawialne źródła energii, zarządzanie zużyciem węgla oraz zasobami wodnymi, odpowiedzialność społeczna.

✔️ GOTS (Global Organic Textile Standard) – przyznawany produktom tekstylnym wyprodukowanym z włókien naturalnych. Ubranie oznaczone GOTS zawiera min. 70% surowców pochodzących z upraw ekologicznych. Na żadnym etapie produkcji nie poddano go obróbce szkodliwymi substancjami. W fabrykach muszą być spełnione określone kryteria społeczne.

✔️ Bawełna Fair Trade – jeśli na metce znajdziesz to oznaczenie, możesz mieć pewność, że: rolnicy produkujący tę bawełnę zostali odpowiednio wynagrodzeni; warunki ich pracy są godne i bezpieczne; do wzrostu bawełny użyto ograniczonej ilości sztucznych nawozów; i inne.

Marki w dalszym ciągu często kłamią jeśli chodzi o informacje na stronie czy metce, ale sprawdzajmy też certyfikaty, które mogą powiedzieć już trochę więcej!
2020-05-22, 17:21
facebook
Szydełkowanie, dzierganie na drutach, splatanie makramy lub może nawet haftowanie?

Postęp technologii i dostęp do gotowych ubrań sprawił, że większość z nas nie musi znać tych technik szycia, jednak nie oznacza to, że zostały one całkowicie zapomniane.

Pojawiają się ostatnio takie przedsięwzięcia jak @quarantine_quilt, gdzie ich zamiarem jest zebranie łatek, z których następnie ma powstać kołdra. Celem tej akcji jest zjednoczenie ludzi oraz uświadomienie, że uszycie nawet małej łatki wymaga sporego wysiłku.

Czy próbowaliście kiedyś przyszyć guzik, załatać dziurę lub uszyć coś całkiem od nowa? Ogromną satysfakcję sprawia tworzenie czegoś samemu, a dodatkowo jest to niesamowita okazja na sprawdzenie ile wysiłku weszło w stworzenie całej naszej garderoby.

Niestety wciąż otrzymujemy raporty na temat ciężkiej sytuacji pracowników fabryk na skutek pandemii. Kolejne przedsiębiorstwa bankrutują, nie są w stanie zapłacić za zamówienia, a co za tym idzie swoim pracownikom. Dlatego, teraz nawet bardziej niż dotychczas, powinniśmy doceniać pracę szwaczek.

@quarantine_quilt przedstawia piękny manifest:
“ponieważ szanuję rzemiosło [...], ponieważ materiał łączy mnie z historią, z prawami pracowników na całym świecie, z przeszłością i teraźniejszością”.

photo credit: nasim keshmiri on unsplash

#whomademyclothes #knitting #knittersofinstagram #knittingismyyoga #crocheting #broidery #embroiderylove #handmade #fashionrevolutionpoland #reducereuserecycle #sustainablefashion
2020-05-19, 18:04
facebook
Czy obejrzeliście już zapis z naszego Webinaru wieńczącego Fashion Revolution Week 2020? Jeśli jeszcze nie, mamy dla Was dawkę wniosków i przemyśleń naszych prelegentek, które szczególnie nas zainspirowały. Z tego miejsca raz jeszcze dziękujemy naszym ekspertkom, które dołączyły do naszej dyskusji z różnych zakątków Ziemi.

https://www.youtube.com/watch?v=tgXfqtfF7XI&feature=youtu.be
2020-05-17, 12:48
facebook
Dla wszystkich, którzy nie mogli być z nami podczas Fashion Revolution Week 2020, mamy już zapis webinaru dostępny tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=tgXfqtfF7XI&feature=youtu.be.

Poruszamy w nim między innymi zależności między kryzysem w dobie pandemii a kryzysem klimatycznym. Rozmawiamy o odpowiedzialności, gospodarce obiegu zamkniętego oraz o potrzebie zdefiniowania na nowo pojęcia projektowania. Obecnym jeszcze raz dziękujemy, a Wam życzymy przyjemnego i wnikliwego słuchania.

#staycurious
2020-05-16, 19:24
facebook
Mówiąc o modzie zrownoważonej, dumni lub zdziwieni działaniami konsumentów i przedsiębiorstw, nie możemy zapomnieć o projektantach, dla których temat przestaje być abstrakcyjną koncepcją, a staje się atrybutem jednego z najbardziej obiecujących modowych trendów, który w szybkim czasie ma zapanować nad światowymi stolicami mody. Wyraźny sygnał dał Paryż, deklarując przyjęcie miana najbardziej zrownoważonej stolicy mody w 2024 roku. Według raportu McKinsey, modę zrównoważoną jako nowy progresywny trend zauważa już 7% badanych respondentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co czyni projektanta ,,zrównoważonym’', koniecznie zapoznaj się z wyczerpującym tekstem członkini naszego teamu - dr Agaty Rudnickiej, który znajduje się pod linkiem:

https://www.eksperci.wz.uni.lodz.pl/wp-content/uploads/2020/05/Raport_Projektanci-mody-a-zr%C3%B3wnowa%C5%BCony-rozw%C3%B3j_Modopolis.pdf

#moda #modazrownowazona #projektant #ekologia #projektanci #modopolis #fashionrevolutionpoland #polskamoda #uniwersytetlodzki #lodzcity #lodzuniversity #raport #ekomoda #wzornictwo
2020-05-12, 23:23
facebook
Miesiąc modowej rewolucji za nami, ale na tym nie poprzestajemy. Cieszymy się, że jesteście w tym z nami. A jest Was tutaj kilka tysięcy świadomych przedstawicieli marek, konsumentów, aktywistów, projektantek i projektantów, dziennikarzy, osób zainteresowanych dokładaniem cegiełki do zmiany areny mody na lepsze. W ramach podziękowania za Wasze zaangażowanie mamy dla Was małą niespodziankę.

Wiemy, że zmiany nawyków, sposobu myślenia, czy strategii firmy czasem bywają kosztowne i skomplikowane, dlatego dziś do końca dnia możecie wysyłać swoje pytania o niejasne kwestie związane z modą zrównoważoną, o które chcielibyście dopytać na poland@fashionrevolution.org ✉️ Nasza koordynatorka @e.antonowicz odpowie na 10 pierwszych pytań, posłuży radą, potrzebnymi linkami, kontaktami, podpowiedziami z zakresu strategii odpowiedzialnej marki, aktywizmu, projektowania, Waszych prac dyplomowych o modzie, czy zmiany nawyków konsumenckich. Gorąco zachęcamy, pytajcie! #staycurious

✉️

Przy okazji ponawiamy rekrutację wolontariuszy zainteresowanych zasileniem teamu administracyjnego w Fashion Revolution Poland.

______________________________________
#fashrevpoland #dziekujemy
2020-05-11, 11:44
facebook
? Pytanie na dziś: na ile tak naprawdę można wierzyć metkom i temu, co mówią o kraju produkcji odzieży?
_
Chcemy wspierać polskie biznesy - łatwo, by producent nas nabrał w tej kwestii. Metka „Made in Poland” nie gwarantuje tego, że ciuch faktycznie został tu wykonany. Jeśli firma X zleci wyprodukowanie płaszcza na wschodzie, a następnie sprowadzi go do Polski i na miejscu płaszcz zostanie wykończony – np. doszyje się mu guziki – to już samo to wystarczy, by móc doszyć metkę, że to produkt z Polski...
_
Podobnie jest z ubraniami pochodzącymi z innym krajów. Kiedyś odzież włoska była bardzo szanowna – dziś „made in Italy” wcale nie znaczy, że ciuch będzie nam długo służył, no i że w ogólne jest z Włoch
_
Jeśli już jakieś ubranie faktycznie zostało wykonane w Polsce, to, znów, to wcale nie znaczy, że jest wyprodukowane w duchu zrównoważonej mody. Wiele firm produkuje ubrania w Polsce, bo np. mają zbyt małą produkcję, by robić to za granicą, i na tym oszczędzają – kosztem innych, np. swoich pracowników. Podobnie "made in China" nie oznacza złej jakości. Kiedyś to, co chińskie, kojarzyło się z marną jakością – dziś Chiny korzystają z bardzo zaawansowanych technologii produkcji odzieży. Również mit chińskiej fabryki, gdzie małe rączki składają przedmioty w okropnych warunkach, nie ma racji bytu – Chiny mają szwalnie, w których pracownicy są szanowani i takie, w których nie dba się o ich prawda. Podobnie w Polsce.
_
Co robić? Przed kupnem możemy spróbować poszukać więcej informacji o pochodzeniu ubrania, np. szukając na stronie marki informacji o tym, gdzie produkuje, nie tylko w jakim kraju, ale też w jakim mieście ma swoje szwalnie itd.
_
#fashionrevolutionpoland #sunstainablefashion #ekonomia #lesswaste #minimalizm #madeinpoland #metki #metka #slowfashion #zrownowazonamoda #zrównoważonamoda
2020-05-10, 18:31
facebook
❗️PREMIERA WHITE PAPER❗️

Pięć lat temu opublikowaliśmy pierwszą Białą Księgę (White Paper), w której postawiliśmy sobie cel, aby do roku 2020 dostać jak najwięcej szczerych odpowiedzi na pytanie “Who Made My Clothes?”
Chcieliśmy widzieć faktyczne zmiany, działania, które są podejmowane w duchu polepszenia warunków pracy i zmniejszenia negatywnych skutków przemysłu odzieżowego na naszą planetę.

Od tego czasu zrobiliśmy duży krok ku uzyskaniu transparentności wśród kluczowych producentów odzieży, jednak właśnie to, co teraz zrobimy z tymi informacjami jest najważniejsze. Wiedza, którą nam udostępniają sprawia, że możemy wymagać od nich konsekwencji.

Widzimy, że jest to dla Was ważne.
Dostajemy często wiadomości z prośbami o linki do ciekawych i edukujących artykułów. W końcu mamy dla Was gotowy dokument, który jest idealnym podsumowaniem wszystkich dostępnych informacji.

? Przedstawiamy Białą Księgę Fashion Revolution 2020! ?

Jest to niesamowicie ciekawe kompendium wiedzy nie tylko o naszej organizacji, wszystkich osiągnięciach, które nas utwierdzają w tym, że to co robimy, ma sens, ale przede wszystkim o tym dlaczego wciąż musimy walczyć o modę, która jest społecznie i ekologicznie odpowiedzialna.
Znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania, definicje najważniejszych pojęć oraz poznacie nasze cele na przyszłość.

Link do dokumentu znajdziecie tutaj: https://linktr.ee/Fash_RevPoland
Zachęcamy do lektury oraz dzielenia się tą wiedzą.

#WhitePaper #FashionRevolutionPoland #modazrownowazona #modaetyczna #raport #slowfashion #BiałaKsięga
2020-05-09, 14:54
facebook
Zastanawiasz się czasem jaki jest sens walki z tak potężną siłą jaką jest fast fashion? Czy zadawanie pytań producentom odzieżowym daje jakieś wyniki? Szukasz aktualnych danych, raportów opisujących ostatnie miesiące, ale wszystkie dostępne mają już kilka lat? Albo może stawiasz swoje pierwsze kroki ku modzie zrównoważonej, więc nie do końca wiesz o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego to robimy?

Jeśli jesteście głodni najświeższych informacji, już jutro z wielką radością podzielimy się z Wami długo wyczekiwanym polskim tłumaczeniem najnowszej Białej Księgi Fashion Revolution (w oryginale: White Paper).

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, jak kompleksowy jest ten raport.
Polska premiera już jutro!

___
#WhitePaper #sustainablefashion #WhomadeMyClothes #WhatsInMyClothes #FashionRevolutionPoland #inspiringchange #modazrownowazona
2020-05-08, 18:30
facebook
"Zrównoważony rozwój biznesu zależy od tego, w jaki sposób będziemy chronić naszych pracowników przed COVID-19." - mówi w wywiadzie dla The Daily Star Tuomo Poutiainen - Dyrektor Międzynarodowej Organizacji Pracy w Bangladeszu.

Czas pandemii jest trudny przede wszystkim dla tych, którzy pracują na końcu tzw. łańcucha produkcji i dostaw. Nazywani pracownikami najniższego szczebla, szwaczki i szwacze proszą właścicieli fabryk o należne wynagrodzenia. Najczęściej są to kwoty, które powinni byli dostać jeszcze na początku roku kalendarzowego. Spóźnianie się z poborami to powtarzający się problem wielu fabryk, jednak obecny kryzys wzmógł go wielokrotnie. Bieżący średni czas oczekiwania na otrzymanie pieniędzy potrzebnych do przeżycia to ponad 4 miesiące.

Kryzys nie dotyczy jednak wyłącznie tych, którzy pracują w szwalniach, ale również właścicieli fabryk. Według najnowszych raportów około 70% skupujących produkty odmawia zapłaty za materiały, z których zostały wyprodukowane, a przeszło 90% nie zamierza pokryć kosztów ich produkcji. Co więcej - dobra o wartości szacowanej na 3 miliardy dolarów, leżą w europejskich i amerykańskich portach gotowe do odbioru, jednak i w tym przypadku koncerny sprzeciwiają się wysłaniu należnej zapłaty.

Jeśli nie powiemy markom dosadnego "nie" po otwarciu sklepów, możemy być przekonani, że następny kryzys światowy jeszcze dosadniej odbije się na najuboższych. Czy jest to możliwe? Potężne marki wielokrotnie pokazały już, że nie znają granic.

#fashionrevolution #fashrev #fr #prawapracownicze #modernslavery #wspolczesneniewolnictwo #modazrownowazona #izolacja #epidemia #pandemia
2020-05-06, 10:50
facebook
Zakupy to sama przyjemność! ? Dlaczego? I dlaczego tak trudno nam się im oprzeć?
_
Nie zawsze masz ochotę coś kupić. ?‍♀️ Czasem idziesz do galerii handlowej się przejść, czasem towarzysz komuś w zakupach. A po kilku godzinach krążenia po sklepach i tak wychodzisz z nowym ciuchem. Co poszło nie tak?
_
Gdy jesteśmy na zakupach, nasz mózg produkuje zwiększoną ilość dopaminy. ? To hormon, którego poziom wzrasta w sytuacjach, gdy doświadczamy czegoś nowego lub stoimy przed wyzwaniem. Hormon ten uruchamia też reakcję autonomicznego układu nerwowego i mechanizm „walcz lub uciekaj” ? (dzieje się tak zwłaszcza, gdy widzimy informację o promocji) – to sprawia, że decyzje podejmuje pochopnie, kierując się impulsami i emocjonalnymi przesłankami. Myślenie logiczne jest wyłączone. ?
_
Ale dlaczego zakupy sprawiają nam tyle radości? David Sulzer, profesor neurobiologii z Columbia University, mówi o doświadczaniu „zakupowego haju”. ?? Co ciekawe, pojawia się on nie tylko pod wpływem dokonania zakupu, ale już w samej sytuacji zakupowej – przymierzania ubrań, ich oglądania, nawet, gdy nie zamierzaliśmy niczego kupować.
_
Poddanie się chęci dokonania zakupu dodatkowo aktywuje układ nagrody, bo kupienie sobie czegoś jest dla nas natychmiastową gratyfikacją. ??
_
Dopamina jest też jednym z hormonów wpływających na poprawę nastroju. Jej niedobór wiąże się z nastrojem depresyjnym czy odczuwaniem lęku, dlatego też nierzadko kupujemy dla poprawienia sobie nastroju.
_
? Co nam z tej wiedzy o biochemii? Wiedząc o tym, co robią naszej głowie nowe ubrania, możemy uniknąć nieplanowanych zakupów.
_
Badania naukowców ze Stanfordu pokazały, że już samo oglądanie zdjęć przedmiotów wystawionych na kupno pobudza mózg do wydzielania dopaminy. ? Wniosek – nie ma co wystawiać się na pokuszenie i „tylko przymierzać” albo „tak sobie oglądać” ubrania. Przeglądanie sklepów internetowych też lepiej sobie odpuścić. ?
_
#fashionrevolutionpoland #sunstainablefashion #ekonomia #lesswaste #minimalizm #minimalizmubraniowy #minimalistka #psychologubioru #psychologmody #zrownowazonamoda #ograniczamsie
2020-04-29, 10:19
facebook
Wspólnie dotarliśmy do końca Fashion Revolution Week 2020! Chociaż wyjątkowo nie mogły odbyć się żadne spotkania, projekcje filmów, marsze i wystawy, które planowaliśmy - mamy za sobą małą, cyfrową rewolucję. Podczas tego tygodnia udowodniliście, że kiedy świadomi ludzie łączą się, aby zadawać pytania i żądać odpowiedzi, to możemy potrząsnąć biznesem mody. Mamy dla Was jeszcze White Paper, którego polski skład jest już na finiszu, stay tuned! ??

Głęboko wierzymy, że wszyscy biorący udział w przemyśle odzieżowym, od kupujących po produkujących wrócą z tej modowej podróży na tarczy opartej na mądrych wartościach. A jeśli wybory konsumenckie są lustrem osobowości i wrażliwości, to przeglądajmy się w nich z szacunkiem.
Nie tylko w kwietniu, a cały rok.

Nie zatrzymujemy się, działamy dalej! ?

______________________________________
#fashionrevolutionweek2020 #modaodpowiedzialna #fashrevpoland #modazrownowazona #fashionrevolution #thankyou
2020-04-27, 12:56
facebook
Finał Fashion Revolution Week 2020 ?? Dziękujemy!
2020-04-26, 14:07
facebook
Fashion Revolution istnieje aby wzmacniać głosy i historie pracowników z branży odzieżowej, twórców wzorów, rolników, krawców, tkaczy, rzemieślników i każdej osoby, która ma swoją rolę w łańcuchu dostaw.

Dlaczego to robimy ❓
Ponieważ kiedy widzimy twarze i słyszymy głosy osób, które tworzą nasze ubrania, zaczynamy bardziej doceniać nasze rzeczy i wymagać, aby powstawały one w bezpiecznych i sprawiedliwych warunkach ?? Dostaliśmy od Was niesamowicie dużo pozytywnej energii, która motywuje do działania.

Widzimy, że w towarzystwie takiej społeczności jesteśmy w stanie dalej walczyć o bardziej transparentną i bezpieczną przyszłość, dla naszej ziemi i osób, które tworzą nasze ubrania ❤️
Chcemy, aby moda nas cieszyła, jednak nie chcemy aby jej kulisy były nam całkowicie obce.

Fashion Revolution Week 2020 zbliża się ku końcowi, jednak wzywamy Was, abyście nie przestawali pomagać nam promować przemysł odzieżowy, który docenia swoich ludzi, zapewnia bezpieczne stanowiska pracy i ulepsza życia wszystkich zaangażowanych w łańcuch branży odzieżowej.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym, osobom ze zdjęć, ale też tym, którzy udostępniali posty, komentowali, brali udział w dyskusji ?

#FashionRevolutionWeek #FashionRevolutionPoland #WhoMadeMyClothes #IMadeYourClothes #WeMadeYourClothes #WhatsInMyClothes #community #sustainablefashion #modazrownowazona #thankfullness #FRW2020
2020-04-26, 14:01
facebook
Fashion Revolution istnieje po to, by trzymać marki w ryzach transparentności i pomagać konsumentom stawać się bardziej świadomymi problemów branży odzieżowej. Robimy co w naszej mocy, by publikowane informacje stanowiły dokładne kompendium wiedzy, a nie wyłącznie przykuwające wzrok nagłówki.

Jesteśmy zawiedzeni sposobem, w jaki @HM komunikuje swoją pozycje w naszym corocznym zestawieniu. Ich hasło, iż są najbardziej transparentną marką na świecie jest mylące i wprowadza w błąd. Rolą tego wskaźnika nie jest przedstawienie najbardziej transparentnej marki, a porównanie 250 największych pozycji znanych z rynku fast-fashion. Nie oceniamy każdej marki na świecie - istnieje więcej małych, transparentnych firm będących awangardą dobrych zmian na rynku.

Powodem monitorowania gigantów mody jest założenie, że mają one największe, nierozlokowane często zasoby, do walki z problemem wyzysku i braku transparentności, a także największy, zazwyczaj negatywny, wpływ na całość rynku. Bycie transparentnym nie oznacza również bycia zrównoważonym.

Stworzony przez nas Fashion Transparency Index nie stanowi poradnika dobrych zakupów, nie zakłada, że pewne marki prezentują lepsze produkty. Jego podstawowym założeniem jest przedstawienie, który z gigantów udostępnia najwięcej informacji dotyczących produkcji i transportu. We wskaźniku znalazło się także miejsce dla przedstawienia polityk marek - nie oznacza to jednak, że są one etyczne i zrównoważone. Warto zaznaczyć, że bez transparentności nie jesteśmy w stanie znaleźć i obronić najsłabszych ogniw całego procesu - zarówno gdy idzie o środowisko, jak i dobrobyt pracowników.
Upublicznienie informacji niejako zaprasza do skorzystania ze swojego prawa do wiedzy i świadomości zakupu. Tymczasem utajnione, nieprzejrzyste dane to prosta droga do systemu, w którym od konsumenta wymaga się zaufania w ciemno zapatrzonym w ekspansję i zysk markom-kolosom.

#fashionrevolutionweek #modaodpowiedzialna #modazrownowazona #fashionrevolutionweek #frw #frw2020 #zrownowazonyrozwoj #csr #sustainable #kupujodpowiedzialne #fastfashion
2020-04-25, 17:23
facebook
Dziś mija 7 lat od zawalenie się budynku Rana Plaza w Bangladeszu. Ta smutna rocznica stała się niejako symbolem zniewolonego przez kapitalizm przemysłu mody oraz punktem zapalnym do działań w kierunku promowania mody zrównoważonej.
_
Od tego czasu zaszło już wiele pozytywnych zmian. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi w swoich zakupach, marki z roku na roku wprowadzają nowe zmiany, które mają być bardziej przyjazne pracownikom oraz środowisku.
_
Dziś ma miejsce również publikacja White Paper – dokumentu na temat mody zrównoważonej opracowanego przez główny oddział Fashion Revolution w Wielkiej Brytanii. Lokalnie my również wspieramy tę inicjatywę i jesteśmy w trakcie przygotowywania polskiego tłumaczenia tej publikacji. Stay tuned – informacje na jej temat pojawią się już wkrótce!
_
#whitepaper #fashionrevolution #ranaplaza #fashionrevolutionweek #modazrównoważona #system #przemysłmodowy #fashionindustry #konsument #ekomoda #ekologia #csr #środowisko #publikacja #sustainability #ecology #nature #poverty #capitalism #kapitalizm
2020-04-24, 19:16
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.